امروز: چهارشنب 30 آبان 1397 برابر با 21 نوامبر 2018

ملا اختر محمد منصور رهبر جدید گروه طالبان منصوب شد

 • جمعه, 09 مرداد 1394

بدنبال تایید مرگ ملا محمد عمر، رهبر گروه طالبان، خبرگزاری رویترز از قول برخی منابع نزدیک به طالبان گزارش داده که ملا اخترمحمد منصور جانشین ملا عمر شده است.

 

گفته شده تصمیم سپردن مسئولیت رهبری گروه طالبان به ملا اختر محمد منصور در شورای رهبری این گروه گرفته شده است
 خبرگزاریها گفته که تصمیم سپردن مسئولیت رهبری گروه طالبان به ملا منصور در شورای رهبری این گروه گرفته شده است.
گروه طالبان به صورت رسمی هنوز صحت و سقم این خبر را تایید نکرده است.
ملا منصور در زمان ملاعمر مسئولیت معاونیت این گروه را به عهده داشت، او در زمان رژیم طالبان، وزیر هوانوردی بود، پس از سقوط طالبان والی نام نهاد طالبان در ولایت قندهار شد.
او از ولایت قندهار است و به گزارش بی بی سی، ملا منصور رابطه نزدیک با دولت پاکستان دارد و به عنوان یکی از رهبران این گروه که به روند گفتگوهای صلح علاقه دارد در میان طالبان شهرت دارد.
خبر انتصاب ملا اختر محمد منصور به رهبری گروه طالبان در حالی نشر می شود که او متهم به قتل ملا عمر است.
پیشتر، قاری حمزه که خود را سخنگوی گروه محاذ فدایی شاخه انشعاب شده از گروه طالبان معرفی می کند، گفته که ملا محمد عمر دو سال پیش توسط ملا اختر محمد منصور و گل آقا کشته شد.
قاری حمزه مدعی شده است که او در این مورد اسناد کافی در اختیار دارد.
بی‌بی‎سی گزارش داده است که انتصاب ملا منصور با مخالفت شماری از اعضای برجسته گروه طالبان مواجه شده است. این رسانه گفته است بر اساس گزارش های که دریافت کرده، شماری انتخاب آقای منصور را "کودتا" خوانده و از احتمال چند پارچگی این گروه صحبت کرده اند.
بی بی سی، در این مورد از ملا قیوم ذاکر فرمانده عملیات‌های نظامی طالبان، ملا حبیب‌الله عضو شورای کویته و طیب آغا از دستیاران ملا محمد عمر نام برده که با انتصاب جدید مخالفت نشان داده اند.
در همین حال، گزارش شده است سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی به عنوان یکی از معاونین ملا اختر محمد منصور انتخاب شده است.
این گزارش ها در حالی نشر می شود که گروه طالبان امروز خبر مرگ ملا عمر را تایید کرده است، در اعلامیه که در این مورد از آدرس شورای رهبری این گروه و خانواده ملا عمر نشر شده، گفته شده که رهبر گروه طالبان دو هفته آخر عمرش به شدت بیمار بود و در افغانستان درگذشت.
طالبان این خبر را رد کردند که گویا ملا عمر در پاکستان فوت کرده، حکومت افغانستان گفته که رهبر طالبان در ماه حمل ۱۳۹۲ (اپریل ۲۰۱۳) در پاکستان، جان داده است.
اداره امنیت ملی افغانستان نیز اعلام کرد، ملا عمر در اپریل سال ۲۰۱۳ در یک بیمارستان در شهر کراچی "به شکل مرموزی" درگذشت.
در همین حال، دور دوم مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان که قرار بود به روز جمعه ۹ اسد ۱۳۹۴ در پاکستان برگزار شود، به دلایل نامعلوم به تاخیر افتاده است.

 گروه طالبان از بیعت شورای رهبری و افراد بلند پایه این گروه با ملا اختر محمد منصور رهبر جدید طالبان خبر داده است.

 شورای رهبری طالبان، از تمامی افراد این گروه خواسته که از رهبر جدید اطاعت کنند
این گروه با انتشار اعلامیه ای گفته است: "در جلسه تعیین زعیم از جانب علماء کرام، مشائخ و بزرگان امارت اسلامی با ملا اختر محمد منصور بحیث امیر المومنین علی السمع و الطاعة بیعت صورت گرفت و ایشان را نیز بحیث امیر شرعی، تعهد به التزام شریعت کردند."
در این اعلامیه که یک کاپی آن در اختیار خبرگزاریها قرار گرفته، گفته شده که شورای رهبری طالبان، مولوی هیبت الله آخندزاده فرزند مولوی جلال الدین حقانی را نیز به حیث معاون این گروه تعیین کرده است.
طالبان گفته اند که مولوی هیبت الله، پیش از این، رییس عمومی محاکم این گروه و از فرماندهان شناخته شده گروه حقانی بود.
خبر بیعت طالبان با ملا اختر محمد منصور در حالی نشر می شود که برخی اعضای شورای رهبری این گروه به شمول مملا حسن رحمانی، با انتصاب منصور مخالفت کردند.
آقای رحمانی می گوید که بیشتر اعضای شورای رهبری طالبان به جانشینی ملایعقوب، فرزند ملا عمر نظر موافق دارند.
در همین حال، گزارش ها حاکیست که گروه طالبان پس از ملاعمر به سه شاخه تقسیم شده اند، شاخه اول ملا یعقوب با اکثریت اعضای شورای کویته، شاخه دوم، به رهبری ملا اختر محمد منصور با حمایت فرماندهان جنگی و شاخه سوم دفتر سیاسی طالبان در قطر به رهبری طیب آغا و ملا برادر.
در اعلامیه طالبان اما از مولوی یعقوب فرزند ملاعمر نام برده نشده و گفته شده که پس از مشوره های طولانی و عمیق، ملا منصور دوست و شخص نزدیک و قابل اعتماد ملا محمد عمر و معاون پیشین این گروه به حیث امیر طالبان تعیین شد.
طالبان می گویند که در زمان حیات ملا عمر، مسئولیت های سنگینی به ملا منصور سپرده شده بود.
ملا اختر محمد منصور، از ولایت قندهار است و در دوران حاکمیت طالبان بر افغانستان، وزیر هوانوردی بود. بعد از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ او والی نام‌نهاد این گروه در ولایت قندهار شد.
گفته می‌شود، منصور ارتباط نزدیک با دولت پاکستان دارد و از حامیان روند گفت‌وگوهای صلح با دولت افغانستان است.
شورای رهبری طالبان، از تمامی افراد این گروه خواسته که از رهبر جدید اطاعت کنند و همچنان در اعلامیه به او استقامت و وفاداری به شریعت آرزو شده است.

 

کد خبر: 1367

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

 • پیام تسلیت حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حادثه درناک شهر گردیز
  پیام تسلیت حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حادثه درناک شهر گردیز پیام تسلیت حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حادثه درناک شهر گردیز بسمه تعالی من المومنین رجال صدقوا ما عاهدواالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا شهادت موهبتی الهی و معبر است که انسان به واسطه آن از این جهان خاکی و ناسوت…
  نوشته شده در شنبه, 13 مرداد 1397 07:03
 • برگزاری کارگاه روش شناسی پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی
  برگزاری کارگاه روش شناسی پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی به گزارش پایگاه خبری رسالت کارگاه روش شناسی پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی در حوزه علمیه رسالت با شرکت ده ها تن از طلاب سطوح عالیه از روز دوشنبه چهارم سرطان توسط استاد دکتر اسماعیل دانش پژوهشگر بین المللی…
  نوشته شده در دوشنبه, 04 تیر 1397 22:21
 • پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت شهادت حجه الاسلام توکلی
  پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت شهادت حجه الاسلام توکلی   بسم‌الله الرحمن الرحیم ولا تقولو لمن یقتل فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون. خبر شهادت عالم عامل، حضرت حجت الاسلام و المسلمین محمد جعفر توکلی موجب تالم وتاثر فراوان گردید. او که برای رضای ذات اقدس حق تعالی در راه خدمت به اسلام و مسلمین تلاش…
  نوشته شده در شنبه, 02 تیر 1397 14:04
 • نشست تخصصی ارتباط فعالیتهای حوزوی با مسائل سیاسی اجتماعی معاصر
  نشست تخصصی ارتباط فعالیتهای حوزوی با مسائل سیاسی اجتماعی معاصر نشست تخصصی ارتباط فعالیتهای حوزوی با مسائل سیاسی اجتماعی معاصر نشست تخصصی «ارتباط ارتباط فعالیتهای حوزوی با مسائل سیاسی اجتماعی معاصر» با حضور استاد ارجمند «جناب حجج الاسلام والمسلمین وفی ریاست امور روحانیون استان خراسان ْقرایی ریاست برنامه ریزی جوزه در استان خراسان و اربابی معاونت امور مساجد استان خراسان…
  نوشته شده در یکشنبه, 27 خرداد 1397 07:14
 • برگزاری نمازسعید فطردر مدرسۀ علمیه ولایت مرکز بامیان
  برگزاری نمازسعید فطردر مدرسۀ علمیه ولایت مرکز بامیان   به گزارش پایگاه خبری رسالت :   همزمان با مساجد و تکایای سرتا سرکشور نماز عید سعبد فطر به امامت حجت السلام والمسلمین حاج آقای بابه محسنی با حضورصد ها تن از مؤمنین درمدرسۀ علمیه ولایت، مرکز بامیان اقامه گردید.   حجت السلام محسنی در بخشی از خطبه های…
  نوشته شده در شنبه, 26 خرداد 1397 15:32
 • میزان فطریه و مسائل فقهی مربوط به آن
  میزان فطریه و مسائل فقهی مربوط به آن به گزارش پایگاه خبری رسالت با پایان ماه مبارک رمضان مسئله میزان فطریه و مسائل فقهی مربوط به آن بیش از پیش  مورد سوال قرار می گیرد مسئول پاسخ به شبهات حوزه علمیه رسالت در یادداشتی از زاویه تاریخی به موضوع نگریسته است و به طرح این مسئله پرداخته که…
  نوشته شده در جمعه, 25 خرداد 1397 04:43
 • بهره مندی از افکار و اندیشه های آن امام خمینی(ره) رمز رشد و تعالی جهان اسلام
  بهره مندی از افکار و اندیشه های آن امام خمینی(ره) رمز رشد و تعالی جهان اسلام بهره مندی از افکار و اندیشه های آن امام خمینی(ره) رمز رشد و تعالی جهان اسلام  همزمان با بیست و نهمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره)، سمیناری با عنوان «نوآوری های فلسفی عرفانی حضرت امام خمینی (ره)» از سوی حوزه علمیه رسالت و دفتز حضرت آیت الله صالحی در…
  نوشته شده در جمعه, 18 خرداد 1397 13:05
 • گزارش مراسم شبهای قدر
   به گزارش پایگاه خبری رسالت ْحوزه علمیه رسالت در شبهای نوزدهم ْ بیست و یکم و بیست وسوم ماه مبارک رمضاندر سوگ امام المتقین گریست. مراسم ویژه این شبها بالخصوص شب شهادت امام علی(ع) باحضور صد ها تن از هم وطنان و مومنین خدا جو برگزار شد. این مراسمها از…
  نوشته شده در جمعه, 18 خرداد 1397 09:46
 • سر زنش وتهدید در پرتوی عبارت ویل در قران
  سر زنش وتهدید در پرتوی عبارت ویل در قران به گزارش پایگاه خبری رسالت  آخرین درس تفسیر در ماه شعبان المعظم با عنوان ( ویل ) توسط حضرت ایت الله صالحی برگزار گردید  ایشان ابتدا بیان داشتند که هشدارهای قرانی باید سرلوجه امور زندگی فردی و اجتماعی باید باشد  یکی از این هشدار ها  عنوان ویل می باشد .در…
  نوشته شده در دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 23:05
 • پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حوادث درناک اخیر افغانستان
  پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حوادث درناک اخیر افغانستان بسم الله الرحمن الرحیم انا لله و انا الیه راجعون با تأسف و اندوه فراوان که روز دوشنبه، کشور ما شاهد حوادث تلخو خونین بود. در حمله تروریستی‌ای که در کابل، منطقه شش درک، انجام یافته،عده ای از شهروندانمان ، شهید و مجروح گردیده اند. نُه تن از خبرنگاران و…
  نوشته شده در سه شنبه, 11 ارديبهشت 1397 19:45

فعالیتهای مسجد جامع الزهرا

فعالیتهای حوزه علمیه رسالت