امروز: دوشنبه 28 آبان 1397 برابر با 19 نوامبر 2018

اقتصادی

پایگاه خبری رسالت -سومین نشست سالانۀ “سام” تحت عنوان (پیشرفت ها و دستآوردهای انکشاف افغانستان و آجندای اصلاحات) قبل از ظهر امروز با سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، رسماً افتتاح شد.

این نشست که با حضور نمایندگان نزدیک به ۴۰ کشور در ارگ برگزار گردید، رئیس جمهور غنی به اشتراک کننده گان در نشست متذکره خوش آمدید گفت و در مورد برنامه های اجرا شدۀ حکومت افغانستان براساس تعهدات این کشور در کنفرانس لندن و نشست بروکسل، همچنان پلان های آیندۀ معلومات داد.

وی افزود: در کنفرانس لندن نقشۀ راه را برای خودکفایی افغانستان ارائه نمودیم و سال قبل نیز در نشست بروکسل پیرامون تعهدات و پلان های عملی حکومت افغانستان با جامعه جهانی بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

رئیس جمهور با اشاره به چالش های که حکومت افغانستان طی نزدیک به سه سال از آنها گذشته است، گفت: ما سه بحران به شمول بحران امنیتی و سیاسی را تجربه کردیم، با آن هم تلاش های فراوان در عرصۀ حکومت داری انجام شده است.

وی بیان داشت: مردم افغانستان هنوز زیر خط فقر به سر می برند و ما تلاش می ورزیم تا با این پدیدۀ مبارزه کنیم و یک آینده مرفه را برای افغانستان مهیا سازیم. وی گفت که برنامه میثاق شهروندی در سراسر افغانستان آغاز شده که زمینۀ کار را به هزاران تن فراهم می کند که تقویت این برنامه در اولویت حکومت قرار دارد.

وی اظهارداشت : افغانستان ظرفیت های مناسب برای توسعه و پیشرفت دارد و باید محیط سرمایه گذاری سالم و نقشۀ راه برای انکشاف بهتر ترتیب گردد. وی افزود که افغانستان منابع طبیعی فراوان دارد که از این طریق زمینۀ کار به شمار زیاد مردم فراهم می شود.

اشرف غنی گفت: ما تلاش می ورزیم تا انتخابات ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ افغانستان با معیارهای لازم و با شفافیت تام برگزار گردد و یک اجماع را در جهت عدالت و شفافیت تأمین نماید. وی از جامعه مدنی خواست تا در نظارت از این پروسه سهم فعال داشته باشد.

وی افزود: رهبری و مدیریت افغانستان تحت تغییر نسلی قرار دارد و این نسل اصلاح گر و جوان، تهداب خوب را به نسل های آینده خواهد گذاشت.

وی بیان داشت: حکومت در هر مرحله، قانون اساسی افغانستان را تطبیق می نماید و مشکلاتی که به ویژه در راستای حاکمیت قانون و مبارزه فساد اداری وجود دارد، حل خواهد شد.

رئیس جمهور با اشاره به اصلاحات در نهادهای عدلی و قضایی و همچنان روند مبارزه با فساد اداری، خاطر نشان ساخت که مرکز عدلی و قضایی از بدو تأسیس تا اکنون، ۳۰۰ قضیه فساد مربوط به مقامات ارشد حکومتی را دنبال نموده و شماری از این مقامات در حبس قرار دارند.

اشرف غنی تصریح کرد: برنامه های سکتور خصوصی برای مبارزه با فساد، مفید بوده است و ما از طرح های آن جهت مبارزه با فساد استقبال میکنیم.

وی تأکیدکرد: حکومت آدرسی برای دارایی چند نفر فاسد نخواهد شد.

رئیس جمهورغنی از پلان استراتیژی مبارزه با فساد اداری یاد کرده گفت که این پلان توسط حکومت ساخته شد و در تسریع روند مبارزه با فساد اداری تلاش های همه جانبه صورت خواهد گرفت. وی تأکید ورزید که موقف حکومت در این زمینه جدی است و ما به شرکای بین المللی و مردم خود اطمینان میدهیم.

وی تصریح کرد : اصلاحات در سکتور امنیتی و دفاعی صورت گرفته و در بخش پولیس اصلاحات ادامه دارد، حکومت دستآوردهای خوبی را در این زمینه رقم زده است. رئیس جمهور از نقش جامعه مدنی برای شناسایی عوامل فساد نیز قدردانی کرد.

اشرف غنی موقف افغانستان را در جنگ کنونی برحق خوانده، گفت که تروریزم شکست خواهد خورد و ما در این جنگ پیروز می شویم.

وی افزود: طالبان و گروه های تروریستی برخلاف تمام موازین و معاهدات بین المللی، دست به کشتار مردم زده اند، اما با تحرکات زیاد نتوانستند به پلان های شوم شان دست یابند و در هر مرحله، به مقاومت شدید نیروهای امنیتی و دفاعی ما مواجه شدند.

رئیس جمهور از استراتیژی جدید ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان و آسیایی جنوبی یاد کرد و گفت که این استراتیژی میتواند محیط همکاری را در جهت مبارزه با تروریزم، تأمین صلح و ثبات در سطح منطقه و جهان تغییر دهد و امنیت منطقوی و جهانی را تأمین کند.

اشرف غنی بر تأمین صلح پایدار تأکید نموده گفت: اجماع دراین زمینه شکل گرفته، ما با استفاده از تجربۀ صلح بین الافغانی و موفقیت صلح با حزب اسلامی، در این راستا تلاش می ورزیم. وی تأکید کرد که در مذاکرات خود با پاکستان، دولت به دولت بحث خواهیم کرد.

وی افزود: افغانستان هیچگاه از تروریزم حمایت نکرده، بلکه تلاش نموده است تا روابط همکاری را برای انکشاف و سرمایه گذاری منطقوی فراهم سازد.

وی بیان داشت: افغانستان به مرکز تجارت و ترانزیت منطقه مبدل خواهد شد.

رئیس جمهور  از کمک و همکاری های جامعه جهانی در بخش های مختلف با افغانستان و نیز حمایت آنها در نشست های بروکسل و وارسا قدردانی کرد.

 گفتنی است که در ادامۀ نشست سام بر محور حکومت داری خوب بحث خواهد شد و نشست متذکره با سخنرانی داکترعبدالله عبدالله رئیس اجرائیۀ حکومت، پایان خواهد یافت.


کار ساخت جاده عمومی یکاولنگ-دره صوف توسط محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور با حضور مقامات محلی بامیان رسما افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری رسالت رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر امروز پنجشنبه (28 ثو) در رأس یک هیئت عالی رتبه دولتی جهت افتتاح این جاده به ولایت بامیان سفر کرد.

این جاده به طول ۱۸۰ کیلومتر، پل ارتباطی میان بامیان و ولایات شمالی خواهد بود.

در این سفر رئیس جمهور را معاون دوم ریاست جمهوری، وزیر فوائد عامه، وزیر شهر سازی و برخی مقام‌های دیگر همراهی می‌کنند.

قرارداد ساخت جاده یکاولنگ ‌- دره صوف حدود چهار ماه قبل از سوی حکومت افغانستان با یک شرکت چینایی امضا شد، این شرکت قرار است کار ساخت یکاولنگ- دره‌ صفوف رابه طول یکصد و هفتاد و هشت کیلو متر در سه و نیم سال آینده تکمیل کند.

برای ساخت آن بیشتر از ۲۰۴ میلیون دالر از طریق بودجه انکشافی افغانستان و کمک‌‌های بانک انکشاف آسیایی هزینه خواهد شد.

جنرال عبدالرجب، مسوول حفظ و مراقبت از سالنگ ها می گوید که به دلیل ریزش برف توام با طوفان شدید در این ساحات، شاهراه سالنگ به روی تمامی وسایط نقلیه مسدود شده است.  آمر حفظ و مراقبت سالنگ ها می گوید که درحال حاضر وسایط این نهاد در حال پاک کاری سرک از برف هستند و در صورت رفع مشکلات ترافیکی، شاهراه به روی وسایط باز خواهد شد.
جنرال رجب پیش از چاشت امروز (دوشنبه) به خبرنگاران  گفت: طوفان شدید همراه با ریزش برف از روز گذشته به اینسو در این شاهرا جریان دارد و به دلیل انحراف وسایط از جاده دو ساعت قبل این شاهراه را به روی ترافیک مسدود ساخته اند.
آقای رجب می گوید شدت طوفان در سالنگ ها در حال افزایش است و ساحه دید نهایت محدود شده است و موترهای مسافربری و باربری در دو سمت تونل سالنگ توقف داده شده است.
او گفت که ارتفاع برف در سالنگ شمالی ۴۰ سانتی متر و در سالنگ جنوبی ۵۰ سانتی متر است و اکنون هم برف باری در این ساحات جریان دارد.
آمر حفظ و مراقبت سالنگ ها می گوید که درحال حاضر وسایط این نهاد در حال پاک کاری سرک از برف هستند و در صورت رفع مشکلات ترافیکی، شاهراه به روی وسایط باز خواهد شد.
شاهراه سالنگ یکی از شاهراه های مهم ترانسپورتی کشور است که ۹ ولایت شمالی را به کابل و جنوب وصل می کند.
ساحات سالنگ ها به دلیل ارتفاع بلند جغرافیایی برف گیر است که در زمستان با ریزش برف و طوفان شدید این شاهراه به روی ترافیک مسدود می شود.

سازمان ملل متحد در گزارشی امروز جمعه نوشت که امسال شمار مهاجران و بیجاشدگان در جهان که مجبور به ترک خانه های خود شده اند به رکورد ۶۰ میلیون تن رسیده، که عمدتا افزایش ناامنی و خشونت ها در برخی کشورها از علت های اصلی این افزایش چشمگیر می باشد.

کمیسریای عالی سازمان ملل متحد برای مهاجرین می گوید که از این تعداد ۲۰٫۲ میلیون مهاجر به دلیل جنگ و خشونت مجبور به ترک کشور و یا خانه های خود شده اند، که این آمار بیشترین رقم از سال ۱۹۹۲ تاکنون بوده است.

منبع می افزاید امسال حدود ۲٫۵ میلیون تن درخواست پناهندگی داده اند که تاکنون بلا تکلیف است و از این میان، آلمان، روسیه و ایالات متحده بیشترین تعداد پذیرش مهاجرین را در نیمسال اول داشته اند.

بر همین اساس گزارش می گوید که سال ۲۰۱۵ رکورد ۶۰ میلیون مهاجر را به خود دیده است؛ یعنی از هر ۱۲۲ نفر در جهان، یک نفر مجبور به ترک خانه خود شده است. این رقم در پایان سال ۲۰۱۴ تقریبا ۵۰٫۵ میلیون نفر بود.

۳۴ میلیون تن نیز در نیمسال اول ۲۰۱۵ مجبور به مهاجرت های درون کشوری شده اند، که این رقم نسبت به سال گذشته ۲ میلیون نفر افزایش را به خود دیده است.

سازمان ملل می گوید که کشورهای در حال توسعه که مرز مشترک با کشورهای ناامن دارند همچنان بیشترین آمار پذیرش مهاجرین و پناهجویان را دارا می باشند.

جنگ های داخلی سوریه که در سال ۲۰۱۱ آغاز شد سبب بیشترین جابجایی مهاجران بوده است، که ۴٫۲ میلیون سوری مجبور به ترک کشور خود شده و ۷٫۶ میلیون شهروند دیگر این کشور به مهاجرت درون کشوری دست زده اند.

گزارش سازمان ملل متحد می افزاید که خشونت و درگیری ها در کشورهای افغانستان، سومالیا، اوکراین، سودان جنوبی، بروندی، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو و عراق نیز از عوامل دیگر افزایش مهاجرت بوده است.

به گزارش سازمان ملل متحد، بازگشت داوطلبانه مهاجران به کشورهای خود در نیمسال ۲۰۱۵ در پایین تر سطح خود طی سی سال گذشته قرار دارد و تنها ۸۴،۰۰۰ نفر اقدام به عودت داوطلبانه کرده اند؛ در پایان نیمسال ۲۰۱۴ بیش از ۱۰۴،۰۰۰ نفر بازگشت داوطلبانه داشتند.

 

 قبل از ظهر امروز آتش سوزي گسترده ای در مندوي كابل سرای بوت فروش ها صورت گرفت .

در چندین مارکیت تجارتی در مندوی شهر کابل آتش سوزی جریان دارد.

این آتش سوزی امروز حوالی ساعت ۱۱ قبل از ظهر ابتدا از سرای زرداد آغاز شد و سپس به مارکیت های تجارتی دیگر نیز رسید.

گفته می شود که مامورین اطفائیه تلاش دارند تا این آتش سوزی را خاموش کنند.

مقامات امنیتی تا حال در مورد علت و تلفاتی ناشی از این آتش سوزی چیزی نگفته اند اما یک مقام امنیتی که از افشای نام خود داری کردگفت که آنان در تلاش خارج ساختن اموال از داخل این مارکیت ها هستند.

دو سال قبل نیز در یکی از مارکیت های مندوی آتش سوزی صورت گرفته بود که خساراتی هنگفت مالی در پی داشت.

تصاویری زیر برگرفته از کاربران صفحات اجتماعی در حوالی این حادثه می باشد.

جزئیات بیشتر نشرخواهد شد….

 الجزیره نوشت: تشکیلات داعش که یکی از ثروتمندترین تشکیلات تروریستی درتاریخ به شمار می آید منابع مالی متعددی دارد. ازجمله این منابع تجارت نفت، فروش آثار باستانی و مالیات هاست. همین امر موجب شده تا داعش قدرت مالی زیادی داشته باشد و بتواند به ستیزه جویانش حقوق خوبی پرداخت کند و حتی برای حملات درخارج سرمایه گذاری نماید.

اظهارات ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه مبنی بر اینکه چهل دولت – که برخی از آنها جزو گروه بیست هستند – داعش را تامین مالی می کنند غیر منتظره بود. وی این اظهارات را چند روز بعد از حملات تروریستی پاریس مطرح کرد. پوتین گفت تصاویری که از طریق ماهواره ها و هواپیماهای جنگی گرفته شده است نشان می دهد حجم زیادی نفت از سوی این تشکیلات به فروش می رسد. در یک مورد خاص به گفته او کاروانی شامل کامیون های نفت کش به طول چند  کیلومتر در سوریه مشاهده شد.  

هرچند ممکن است سخنان «تزار روس» درباره دولت هایی که داعش را تامین مالی می کنند جدید باشد اما صحبت درباره تجارت غیرقانونی نفت از سوی این تشکیلات امر تازه ای نیست اما این سوال مطرح است که: آیا منابع مالی داعش تنها بر نفت اتکاء دارد؟ سایر منابع مالی این تشکیلات چیست؟ و ثروت این غنی ترین تشکیلات در تاریخ چقدر برآورد می شود؟

براساس گزارش «شاخص سالانه تروریسم» ثروت تشکیلات داعش حدود دو ملیارد دلار بر آورد می شود که از این منابع بدست آمده است :

– فروش نفت خام و سایر فرآورده های مرتبط با آن .

– نیروگاه های تولید برق .

– تجارت آثار باستانی .

– مالیات هایی که از اهالی مناطق تحت کنترل خود در سوریه و عراق بدست می آورد .

– اموالی که از طریق عملیات آدم ربایی و غیره بدست آمده و مجموع در سال گذشته به ۴۵ میلیون دلار رسید .

– فروش حدود ۴۰درصد از تولید گندم عراق .

مالیات مهم ترین منبع درآمد

یکی از کارشناسانی که در تهیه این گزارش سهیم بوده و آن را موسسه اقتصاد و صلح با جزییات کامل منتشر کرده است می گوید تشکیلات داعش بر ۱۰ چاه نفتی در عراق و سوریه تسلط دارد. نفت برای این گروه منافع زیادی دارد. ازجمله تامین انرژی برای حدود ۲۰ میلیون نفری که در مناطق تحت کنترل داعش زندگی می کنند. از سوی دیگر نفت تامین کننده نیازهای این گروه به انرژی در عرصه های نظامی است. همچنین داعش با فروش نفت به گروه های رقیب خود آنها را بدهکار می کند. بخصوص اینکه بسیاری از گروه های مخالف مسلح برای تامین گازوییل به این تشکیلات محتاج هستند.

داعش روزانه یک و نیم میلیون دلار از طریق فروش بین ۳۴ الی ۴۰ هزار بشکه نفت به تاجران مستقل در آمد بدست می آورد. این نفت به شبکه ای در بازار سیاه قاچاق می شود که تاجرانی از ترکیه، ایران و اردن آن را اداره می کنند .

همچنین داعش بر هشت نیروگاه برق در سوریه تسلط دارد. ما می دانیم ۹۰درصد از منابع گاز و نیروگاه های تولید برق در خاک سوریه تحت کنترل داعش است. به نظر می رسد طرفین درگیری ها به رغم دشمنی ای که با هم دارند هرگز نمی خواهند این نیروگاه ها آسیبی ببیند.

از سوی دیگر تشکیلات داعش بر اراضی تحت کنترل خود مالیاتی معادل ۱۰ درصد بر خانه ها و بین ۱۰ الی ۱۵ درصد بر موسسات و ۲ درصد بر کالاهای مصرفی تحمیل می کند. از آن گذشته گروه داعش برای راهها و گذرگاه ها نیز مالیاتی مشخص کرده است. از همه این ها گذشته داعش مالیاتی به نام « مالیات خروج » دارد که هرکس بخواهد از مناطق تحت کنترل این گروه خارج شود باید حدود یک هزار دلار بپردازد. این اجازه خروج تنها برای مدت دو هفته است. علاوه بر این داعش از مسیحیانی که در مناطق تحت کنترل این گروه زندگی می کنند جزیه می گیرد مگر اینکه مسلمان شوند.  

نکته مهمی که کارشناسان به آن اشاره می کنند اینکه گروه داعش به لحاظ مادی کاملا در امنیت است. این گروه شبیه هیچ گروه دیگری نیست و به دلیل سیطره بر سرزمین هایی که در کنترل خود دارد بر یک پایگاه مالیاتی مشخص اتکاء دارد. به این معنا که تشکیلات داعش بیشتر بر منابع مالی داخلی خود اتکاء دارد تا منابع خارجی و هزینه های خود را از این طریق تامین می کند. برای تاکید بر شفافیت و مهارت به گفته کارشناسان این گروه هرساله گزارش هایی را منتشر می کند که در آن «استراتژی عمل خود را ازجمله در زمینه سرمایه گذاری و یاهزینه عملیاتش» نشان می دهد .

به اعتقاد کارشناسان همین ثروت به گروه داعش اجازه می دهد تا نه تنها به ستیزه جویانش حقوق بپردازد بلکه حتی به این گروه امکان آن را می دهد که در عملیاتی که در سراسر جهان دارد سرمایه گذاری کند. یکی از این عملیات حوادث تروریستی پاریس بود که صدها کشته و مجروح برجای گذاشت. کارشناسان می گویند هر عضو داعش در ماه بین ۳۷۵الی ۱۲۰۰ دلار حقوق دریافت می کند.  

گزارش «شاخص تروریسم جهانی» می گوید این تشکیلات تاکنون بیش از ۶ هزار نفر را در ۱۱ هزار عملیات کشته است . به گفته این منبع سال گذشته حدود هفت هزار خارجی به گروه های مسلح در عراق و سوریه پیوسته اند و از سال ۲۰۱۱ تاکنون حدود ۲۵ هزار تا ۳۰ هزار ستیزه جو به سوریه و عراق رفته اند که ۲۱ درصدشان از اروپا و ۵۰درصدشان از خاورمیانه و شمال آفریقا بوده است .

فرماندهی و انجام عملیات در خارج

رهبر تشکیلات داعش ابوبکر البغدادی است که خود را « خلیفه » مسلمانان می داند. مسوولیت های نظامی و اداری در این تشکیلات بین افرادی در سطوح پایین تر توزیع شده است. داعش بخش های مختلفی از جمله خدمات،  آموزش یا امنیتی دارد که هرکدام تا حدودی دارای استقلال عمل هستند.  

هنوز روشن نیست که رهبران برجسته این گروه دستور حملات در پاریس را داده باشند. به احتمال زیاد البغدادی استراتژی ها را تعیین می کند و رهبران و عناصر فرودست آنها را به تناسب شرایط اجرا می کنند. داعش برای سربازگیری از راهکار تبلیغاتی پیشرفته ای استفاده می کند. پخش ویدئوها و انتشار بیانیه ها درباره نحوه فعالیت این گروه کمک می کند تا افراد زیادی جذب داعش شوند. از این رو کارشناسان بعید می دانند که برای مثال ابوبکر البغدادی بر حوادث تروریستی پاریس نظارت مستقیم داشته باشد بلکه خود ستیزه جویان در خارج بوده اند که دست به چنین عملیاتی زده اند. آنها خود اقدام به شناسایی هدف کرده و برای آن پول و اسلحه لازم را تهیه کرده اند. هزینه انجام یک عملیات درخارج زیاد نیست و غالبا هواداران این گروه آن را تامین می کنند مگر در مواردی که به کمک گروه اصلی نیازی باشد. به گفته کارشناسان برای مثال حوادث تروریستی پاریس هزینه ای کمتر از ۵۰ هزار دلار داشت.

منبع : الجزیره

راه‌آهن خواف-هرات به زودی فعال می‌شود؛ «چابهار» مسیر توسعه افغانستان

رایزن اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل گفت: معادن افغانستان بهترین زمینه سرمایه‌گذاری در این کشور است و چابهار ایران نیز بهترین مسیر برای گسترش تجارت افغانستان می‌باشد.


 

«محمدرضا کریم‌زاده» رایزن اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل  گفت‌: معادن افغانستان بهترین زمینه سرمایه‌گذاری در این کشور بوده و افغانستان نیز با استفاده از بندر چابهار می‌تواند تجارت خود را گسترش دهد.

وی افزود: کشورهای افغانستان و ایران در طول سال‌های متمادی در همه عرصه‌ها، بویژه در حوزه بازرگانی همکاری کرده اند.

وی تأکید کرد: توسعه بازرگانی 2 کشور، گامی به سوی پیشرفت اقتصادی خواهد بود و تاجران 2 کشور را قادر خواهد ساخت از توانایی‌های یکدیگر مطلع شوند.

رایزن اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان تصریح کرد: با وجود امکانات شرکت‌ها در ایران، ما خواستار توسعه روابط تجاری و همکاری با تجارت افغانستان خصوصاً در بخش خصوصی و ترانزیتی هستیم.

کریم زاده افزود: ایران آمادگی دارد در حوزه‌های مختلف چون کشاورزی، مواد نفتی، مواد ساختمانی، پلاستیک، آبیاری، ماشین آلات کشاورزی با افغانستان همکاری کند.

وی گفت: توسعه تجارت ابزارهای خودش را دارد و باید در این زمینه، کار‌های مشترک و همکاری 2جانبه میان افغانستان و ایران صورت گیرد و به این صورت سطح همکاری‌ها بیشترشود.

«چابهار» مسیر توسعه تجارت افغانستان

رایزن بازرگانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان با اشاره به موافقت نامه فعال‌سازی بندر چابهار میان کشور‌های افغانستان، ایران و هند گفت: امکانات زیادی در ایران وجود دارد که از آن جمله می‌توان در بخش ترانزیت از بندر چابهار یاد کرد که افغانستان می تواند از آن استفاده کند و تجارت این کشور را به سایر کشورها گسترش دهد.

وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: در ابتدا باید آسیب‌شناسی شود تا در چه زمینه هایی می‌توان سرمایه‌گذاری کرد و زیرساخت‌های لازم را فراهم ساخت و پس از آن دست به اقدامات عملی زد.

راه‌آهن هرات – خواف بزودی فعال می‌شود

کریم زاده گفت: افغانستان و ایران علاقمند به فعال‌سازی راه آهن «خواف - هرات» هستند و بزودی با موافقت 2 طرف این راه ترانزیتی فعال می‌شود.

کریم‌زاده افزود: جمهوری اسلامی ایران با داشتن مواد اولیه مورد نیاز، انرژی در دسترس، متخصصین مجرب در حوزه خدمات فنی و مهندسی و دارا بودن تکنولوژی مطرح در سطح منطقه علاقمند است تا کمک‌های موثری را به افغانستان داشته باشد.

معادن بهترین زمینه برای سرمایه‌گذاری

رایزن بازرگانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ادامه سخنان خود گفت: در افغانستان فرصت‌های سرمایه‌گذاری زیادی است، از آن جمله می‌توان به سرمایه‌گذاری در حوزه معادن متعدد و نادر مانند سنگ آهن، مس، سرب، سنگ‌های گران‌بها، سنگ‌های ساختمانی و ده‌ها ماده معدنی دیگر اشاره کرد که باید از این فرصت‌ها استفاده شود.

وی در پایان سخنان خود گفت: زمینه‌ها و ظرفیت‌های زیادی، پیش‌روی بازرگانان 2 کشور وجود دارد که فقط با تلاش و کوشش مستمر و برنامه‌ریزی مشترک قابل اجرا است.

فرانز مایکل میلبن، نماینده و فرستاده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان، از تعهدات که دولت افغانستان امروز در نشست موسوم به ”مقامات عالی رتبه‟ داده، اعلام حمایت کرده است.

آقای میلن، پس از این نشست گفت: ”به نمایندگی از اتحادیه اروپا، کشور ناروی و کنفدراسیون سویس از دولت افغانستان بخاطر میزبانی این نشست ابراز تشکری می کنم. این نشست روی تلاش های مستمر دولت افغانستان به منظور رسیدن به خود کفایی تاکید کرد، این موضوع برای ادامه حمایت ما نیز کلیدی است.‟
محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کشور در نشست 'مقامات عالی رتبه'، گفت که دولتش به رشد اقتصادی افغانستان متعهد است و بدین منظور روند اصلاحات در نظام خدمات ملکی، اصلاحات در نظام عدلی و قضایی، تقویت بخش خصوصی، گمرکات و رسیدگی به پرونده کابل بانک را در دستور کار خود قرار داده است.
براساس مفاد نشست توکیو، افغانستان و جامعه جهانی تعهداتی دارند که هر دو مکلف به اجرای آن در 'چارچوب حسابدهی مشترک' هستند.
وزارت خارجه کشور گفته است که هدف از نشست کنونی در کابل بررسی پیشرفت‌های است که افغانستان در نشست لندن، با طرح برنامه 'خود اتکایی' متعهد به اجرای آن شده بود.
نشست مقامات عالی رتبه، (اس. او. ام) شام دیروز در کابل گشایش یافت، مقامات بیش از ۳۰ کشور جهان و ۴۰ سازمان بین المللی در این نشست حضور دارند.
نشست آینده بروکسل
فرانز مایکل میلبن، از اینکه دولت افغانستان خود را متعهد به چارچوب حسابدهی نشست توکیوه می داند، ستایش کرده است.
آقای میلبن اعلام کرده است که به منظور تاکید بیشتر روی تعهد دراز مدت اتحادیه اروپا با مردم افغانستان، این اتحادیه نشست آینده را به سطح وزرا در بروکسل به طور مشترک با دولت افغانستان میزبانی خواهد کرد.
او گفته: ”حالا زمان آن رسیده است تا دولت افغانستان فورا از حرف به عمل رفته و برای مردم نشان دهد که دولت در راستای تطبیق اصلاحاتی که به سود مردم باشد، جدی است.‟
به گفته میلبن، اتحادیه اروپا دولت افغانستان را تشویق می کند تا ساختار دولت را تکمیل کند، والی های باقی مانده و معین های وزارت ها را تعیین کند.
او تاکید کرده، تطبیق اصلاحاتی که بتواند افغانستان را به سوی خودکفایی سوق دهد، یکی از شرایط اساسی برای توانایی دولت افغانستان است.

رئیس جمهور غنی در دیدار با عبدالرضا رحمانی؛ وزیر داخله ایران در کابل گفت که سرحد میان افغانستان و ایران باید نقطه همکاری های اقتصادی و امنیتی باشد.
در این دیدار هردو جانب در خصوص روابط و همکاری ها میان دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.
آقای غنی افزود که حکومت افغانستان همواره در صدد تقویت روابط تجارتی با ایران بوده و پس از به توافق رسیدن ایران با امریکا، حکومت افغانستان خواهان گسترش همکاری های بیشتر است.
رئیس جمهور گفت:«ما می‌خواهیم پیشرفت های واضح در همکاری میان دوطرف صورت گیرد تا روابط دو کشور تقویت شود؛ زیرا دو کشور با فرصت ها و آزمون های مشترک مواجه اند
غنی تاکید کرد که افغانستان هیچگاه از حقایق انکار نکرده؛ بلکه همواره برای مشکلات، راه حل جستجو نموده است.
وی در ادامه افزود:«ما می‌خواهیم مراکز گمرکی را در امتداد مرز با ایران افزایش دهیم که این موضوع می تواند باعث افزایش درآمد دوطرف، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جلوگیری از انتقال کالاهای غیر قانونی گردیده و همچنین برای فایق آمدن به آن باید اقتصاد جرمی نیز زیر فشار قرار گیرد
با این حساب، به باور کارشناسان، رییس جمهور غنی در خصوص روابط افغانستان و ایران، طیف وسیعی از همکاری ها را در نظر دارد که بر اساس معیارهای سنجش روابط بین الدول، مجموع این طیف ها، یک منظومه استراتژیک و راهبردی را برای روابط دو کشور، ترسیم می کند؛ منظومه ای که طیف گسترده ای از زمینه ها از اقتصاد و مهاجرت تا امنیت مرزی و مبارزه با تروریزم را در برمی گیرد.
دو کشور نگرانی ها، منافع و اهداف مشترکی دارند که این امر، همکاری های وسیع هردوطرف برای رفع و حل این نگرانی ها و مشکلات و تامین منافع و اهداف مشترک را اجتناب ناپذیر می سازد.
یکی از مسایل مبتلابه، مهاجرت است.
رئیس جمهور غنی در زمینه مشکلات مهاجرین گفت که معضل مهاجرین افغان در ایران باید در یک چارچوب واضح دسته بندی شود و راه حلی برای آن به شکل مرحله ای جستجو گردد.
در این دیدار عبدالرضا رحمانی فضلی؛ وزیر داخله ایران هم گفت:«رابطه ما با افغانستان رابطه برادری و دوستی است و حکومت ایران نسبت به آینده دوستی با افغانستان متعهد است
وی افزود که ایران به حیث همسایه نزدیک یقین دارد که تهدید به افغانستان در حقیقت تهدید به ایران است.
فضلی گفت که برای حل مشکلات اقتصادی و امنیتی باید با فقر و جهل مبارزه شود؛ زیرا دشمن از همین مجراها از مردم سوء استفاده می‌کند.
آقای فضلی گفت که امنیت افغانستان برای ما مهم است و علاوه بر دوستی و برادری میان دو کشور، رهبری سیاسی ایران با درک وضعیت این کشور، در جهت آوردن صلح، افغانستان را همکاری می‌کند.
نکته های مورد اشاره آقای فضلی، به عقیده کارشناسان، به نوعی همان نقطه نظرات اشرف غنی؛ رییس جمهور و همچنین دیگر مقام های افغانستان را بازتاب می داد و این نشان می دهد که دو کشور همسایه به چارچوب و تعریفی مشخص از روابط دوجانبه دست یافته اند و اکنون زمان مناسبی برای طراحی یک رابطه بلندمدت و راهبردی دوجانبه است که بتواند همه طیف های یادشده را دربر بگیرد و به نیازها و ضرورت های مورد نظر دوطرف به صورت جامع و کامل پاسخ بگوید.
آقای رحمانی فضلی برای شرکت در ششمین اجلاس همکاری‌های اقتصادی منطقه ای (ریکا) از کابل دیدن می‌کرد.
نورالحق علومی؛ وزیر داخله نیز در دیداری با همتای ایرانی و هیات همراه او در مورد مبارزه مشترک با قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر و نظارت جدی بر مرزهای دو کشور و مبارزه مشترک با تروریزم گفتگو کرد.
این در حالی است که به باور آگاهان، هم ایران و هم افغانستان، به شدت در معرض آسیب های ناشی از قاچاق انسان، مواد مخدر، امنیت مرزی و تروریزم هستند و در این میان، ایران به دلیل تجاربی که کسب کرده می تواند یک شریک قدرتمند و صادق برای افغانستان در زمینه مبارزه و غلبه بر چالش های پیشگفته باشد.
وزارت داخله هم از قول آقای علومی گفته که تعریف دو کشور در مورد قاچاق انسان و مواد مخدر و تروریزم یکسان است و به همکاری در مبارزه با این پدیده‌ها سعی می‌کنند.
وجود تعریفی مشترک از چالش های مشترک، مهم ترین زمینه شکل دهنده همکاری های دوجانبه است که دو کشور به آن دست یافته اند و انتظار می رود با توجه به نیازی که به ویژه کشور ما دارد، گام های اساسی و عملی در زمینه توسعه روابط بر پایه این تعاریف مشترک از چالش ها و چشم اندازهای همکاری مشترک، برداشته شود.
آقای رحمانی فضلی در این سفر علاوه بر محمد اشرف غنی؛ رئیس جمهوری با عبدالله عبدالله؛ رئیس اجرائی، نورالحق علومی؛ وزیر داخله و عالمی بلخی؛ وزیر امور مهاجرین نیز دیدار کرده و به خصوص در مورد "تقویت روابط و مسایل امنیتی و مرزی" صحبت کرده اند.
دفتر ریاست اجرائی می‌گوید که آقای عبدالله در دیدار با وزیر داخله ایران در مورد همکاری‌های مشترک بین دو کشور و تقویت همکاری‌های دو جانبه صحبت کرده است.
آصف آشنا؛ از سخنگویان ریاست اجرائی گفت که همکاری‌های مشترک منطقه‌ای برای رسیدگی به نگرانی‌های امنیتی منطقه و پیکار با تروریزم و بنیادگرایی محور صحبت‌های دوطرف بوده است.
افغانستان در نقاط غربی خود با ایران حدود ۹۴۰ کیلومتر مرز مشترک دارد که همواره موارد قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت‌های غیرقانونی آن را خبرساز می‌کند.
از جانب دیگر، دو کشور، از زمینه ها، ظرفیت ها و پتانسیل های بزرگی برای توسعه روابط و بالابردن سقف منافع راهبردی مشترک برخوردار اند و انتظار می رود این نوع دیدارها و گفتگوها بتواند در نهایت، چارچوب این همکاری ها را هرچه سریع تر مشخص کند.
در رویدادی دیگر، تیم های کارشناسی افغانستان و ایران روی طرح مشترکی برای ثبت نام از مهاجرین افغانستانی فاقد مدرک بحث کردند.
سیدحسین عالمی بلخی؛ وزیر مهاجرین در این نشست دوجانبه از طرف ایرانی خواست در رابطه به ثبت و قانونمندسازی مهاجرین بی مدرک با افغانستان همکاری نماید.
مهاجرت همواره یکی از مسایل بحث برانگیز در روابط دو کشور بوده است. ایران میزبان میلیون ها افغان قانونی و غیر قانونی است و گفته می شود همه روزه هزاران نفر دیگر نیز از مرز میان دو کشور به ایران مهاجرت می کنند. هزینه های سنگین صدور ویزا، مسایل اقامت و گشت و گذار مهاجران داخل ایران و اخیرا نیز هجوم سیل آسای مهاجران افغان از مسیر ایران به سمت ترکیه و اروپا، مشکلات شایع در این زمینه خوانده می شود.
انتظار می رود رایزنی های اخیر میان مقام های دو کشور، بتواند در نهایت، به حل بخشی از این مسایل کمک کند و افقی از همکاری های وسیع مشترک در خصوص همه زمینه ها و عرصه ها از اقتصاد و تجارت و ترانزیت کالا و مساله مهاجرت گرفته تا امنیت مرزی و مبارزه با تروریزم را فراروی دو کشور همسایه و همزبان قرار دهد.

نشست مقام های بلند پایه کشورها و نهادهای کمک کننده به افغانستان با سخنرانی محمد اشرف غنی، رییس جمهوری شام روز جمعه سیزدهم سنبله رسما در ارگ ریاست جمهوری آغاز به کار کرد.

آقای غنی در محفل افتتاحیه این نشست، در مورد تصویر کلی اقتصادی افغانستان براساس طرح خودکفایی صحبت کرد و از پیشرفت های کشور پس از کنفرانس ۲۰۱۴لندن توضحیات داد.
هدف اصلی این نشست بحث در مورد تعهدات افغانستان و پیگیری تصامیم اتخاذ شده در دو کنفرانس توکیو و لندن خوانده شده است. در کنفرانس های لندن و توکیو افغانستان و کشورهای کمک‌کننده بر روی مکانیزمی برای حسابدهی متقابل در مورد کمک‌هایی که به کشور می‌شود و همین طور عمل به تعهداتی که افغانستان در زمینه مبارزه با فساد و تامین حقوق‌بشر سپرده، به توافق رسیدند.
محمد اشرف غنی می گوید، اجندای که حکومت وحدت ملی در کنفرانس لندن ارائه کرد، تنها یک سند نه بلکه منشوری بود که چگونگی طرح دولت را بخاطر احیای مجدد افغانستان منعکس می ساخت.
او در مورد برنامه های توسعه ای و اقتصادی افغانستان در دهه تحول، در افتاحیه نشست صحبت کرد.
آقای غنی گفت: ”احیای زراعت اولویت نخست حکومت ما را تشکیل می دهد. روی این ملحوظ، شماری از بهترین استعداد های خود را بخاطر احیای سکتور دهات افغانستان با ماموریت مشخص در امور بهبود مدیریت اراضی، طرح ستراتیژی های سکتور آبیاری و از میان برداشتن موانع فرا راه فروش تولیدات دهاقین، توظیف نموده ایم.‟
به گفته رییس جمهوری، موضوع حل منازعات زمین را از محاکم به یک اداره متخصص مدیریت اراضی محول می کند تا به گفته او منابع اراضی از حالت بلاتکلیفی و لاینحل بودن خارج شده و برای رشد اقتصاد مردم بسیج شود.
غنی می گوید که فیصدی قابل ملاحظه نفوس افغانستان را جوانان با انرژی تشکیل میدهد و به گفته او لازم است تا بالای منابع انسانی در افغانستان سرمایه گذاری شود.
احیای نقش تاریخی
محمد اشرف غنی در سخنرانی خود، یک بار دیگر به جایگاه و موقعیت جفرافیایی افغانستان در تجارت منطقه یی اشاره کرد و گفت که پیوستگی و اتصال افغانستان به کشورها فرصت می دهد تا افغانستان دوباره همان نقش تاریخی خود را منحیث چهار راه تجارتی آسیا بدست آورد.
به گفته آقای غنی با انجام این کار، بازارهای تجارتی و شغل ایجاد می شود و میزان واردات کاهش می یابد. همزمان او تاکید کرد که دولت خواهان تغییرات ساختاری و زیربنایی افغانستان است.
او خطاب به شرکت کنندگان نشست گفت که شرکای بین المللی افغانستان باید وابستگی میان گذار امنیتی، سیاسی و اقتصادی را درک کنند.
استفاده از تجارت دیگر کشورها
محمد اشرف غنی می گوید که افغانستان می تواند از تجارب روند توسعه در شرق آسیاکوریا، جاپان، چین و تایوان، بهترین استفاده را ببرد، زیرا به گفته او، این کشور ها سرمایه گذاری را از کمترین تولیدات آغاز کرده مازاد آن را در تقویت بخش داخلی و تولیدات صادراتی استفاده کرده و بلاخره در بازارهای جهانی به رقابت پرداختند.
رییس جمهوری با اشاره به ایجاد فراهم آوری زمینه های بهتر کاری برای شرکت های خصوصی گفت: ”ما باید موانع فرا راه شرکت های داخلی و خارجی که مانع تولید و شغل زایی می شود را در مشورت با بخش خصوصی برطرف کنیم.‟
غنی ضمن اظهار این مطلب که با پایان دهه تحول، وابستگی افغانستان به کمک های خارجی کاهش خواهد یافت، گفت که کشورش یکی از اعضای خانواده جهانی خواهد بود که دموکراسی و حقوق بشر را حمایت کرده و آینده را از طریق تجارت و سرمایه گذاری مصئون خواهد ساخت.
او به جایگاه اقتصادی افغانستان با کشورهای همسایه اشاره کرد و در مورد پاکستان گفت که شرایط مطلوبی خواهد رسید که افغانستان و پاکستان بتوانند اقتصاد خود را برای خوشبختی و رفاه مردمان شان توسعه دهند

صفحه1 از7
 • پیام تسلیت حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حادثه درناک شهر گردیز
  پیام تسلیت حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حادثه درناک شهر گردیز پیام تسلیت حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حادثه درناک شهر گردیز بسمه تعالی من المومنین رجال صدقوا ما عاهدواالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا شهادت موهبتی الهی و معبر است که انسان به واسطه آن از این جهان خاکی و ناسوت…
  نوشته شده در شنبه, 13 مرداد 1397 07:03
 • برگزاری کارگاه روش شناسی پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی
  برگزاری کارگاه روش شناسی پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی به گزارش پایگاه خبری رسالت کارگاه روش شناسی پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی در حوزه علمیه رسالت با شرکت ده ها تن از طلاب سطوح عالیه از روز دوشنبه چهارم سرطان توسط استاد دکتر اسماعیل دانش پژوهشگر بین المللی…
  نوشته شده در دوشنبه, 04 تیر 1397 22:21
 • پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت شهادت حجه الاسلام توکلی
  پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت شهادت حجه الاسلام توکلی   بسم‌الله الرحمن الرحیم ولا تقولو لمن یقتل فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون. خبر شهادت عالم عامل، حضرت حجت الاسلام و المسلمین محمد جعفر توکلی موجب تالم وتاثر فراوان گردید. او که برای رضای ذات اقدس حق تعالی در راه خدمت به اسلام و مسلمین تلاش…
  نوشته شده در شنبه, 02 تیر 1397 14:04
 • نشست تخصصی ارتباط فعالیتهای حوزوی با مسائل سیاسی اجتماعی معاصر
  نشست تخصصی ارتباط فعالیتهای حوزوی با مسائل سیاسی اجتماعی معاصر نشست تخصصی ارتباط فعالیتهای حوزوی با مسائل سیاسی اجتماعی معاصر نشست تخصصی «ارتباط ارتباط فعالیتهای حوزوی با مسائل سیاسی اجتماعی معاصر» با حضور استاد ارجمند «جناب حجج الاسلام والمسلمین وفی ریاست امور روحانیون استان خراسان ْقرایی ریاست برنامه ریزی جوزه در استان خراسان و اربابی معاونت امور مساجد استان خراسان…
  نوشته شده در یکشنبه, 27 خرداد 1397 07:14
 • برگزاری نمازسعید فطردر مدرسۀ علمیه ولایت مرکز بامیان
  برگزاری نمازسعید فطردر مدرسۀ علمیه ولایت مرکز بامیان   به گزارش پایگاه خبری رسالت :   همزمان با مساجد و تکایای سرتا سرکشور نماز عید سعبد فطر به امامت حجت السلام والمسلمین حاج آقای بابه محسنی با حضورصد ها تن از مؤمنین درمدرسۀ علمیه ولایت، مرکز بامیان اقامه گردید.   حجت السلام محسنی در بخشی از خطبه های…
  نوشته شده در شنبه, 26 خرداد 1397 15:32
 • میزان فطریه و مسائل فقهی مربوط به آن
  میزان فطریه و مسائل فقهی مربوط به آن به گزارش پایگاه خبری رسالت با پایان ماه مبارک رمضان مسئله میزان فطریه و مسائل فقهی مربوط به آن بیش از پیش  مورد سوال قرار می گیرد مسئول پاسخ به شبهات حوزه علمیه رسالت در یادداشتی از زاویه تاریخی به موضوع نگریسته است و به طرح این مسئله پرداخته که…
  نوشته شده در جمعه, 25 خرداد 1397 04:43
 • بهره مندی از افکار و اندیشه های آن امام خمینی(ره) رمز رشد و تعالی جهان اسلام
  بهره مندی از افکار و اندیشه های آن امام خمینی(ره) رمز رشد و تعالی جهان اسلام بهره مندی از افکار و اندیشه های آن امام خمینی(ره) رمز رشد و تعالی جهان اسلام  همزمان با بیست و نهمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره)، سمیناری با عنوان «نوآوری های فلسفی عرفانی حضرت امام خمینی (ره)» از سوی حوزه علمیه رسالت و دفتز حضرت آیت الله صالحی در…
  نوشته شده در جمعه, 18 خرداد 1397 13:05
 • گزارش مراسم شبهای قدر
   به گزارش پایگاه خبری رسالت ْحوزه علمیه رسالت در شبهای نوزدهم ْ بیست و یکم و بیست وسوم ماه مبارک رمضاندر سوگ امام المتقین گریست. مراسم ویژه این شبها بالخصوص شب شهادت امام علی(ع) باحضور صد ها تن از هم وطنان و مومنین خدا جو برگزار شد. این مراسمها از…
  نوشته شده در جمعه, 18 خرداد 1397 09:46
 • سر زنش وتهدید در پرتوی عبارت ویل در قران
  سر زنش وتهدید در پرتوی عبارت ویل در قران به گزارش پایگاه خبری رسالت  آخرین درس تفسیر در ماه شعبان المعظم با عنوان ( ویل ) توسط حضرت ایت الله صالحی برگزار گردید  ایشان ابتدا بیان داشتند که هشدارهای قرانی باید سرلوجه امور زندگی فردی و اجتماعی باید باشد  یکی از این هشدار ها  عنوان ویل می باشد .در…
  نوشته شده در دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 23:05
 • پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حوادث درناک اخیر افغانستان
  پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حوادث درناک اخیر افغانستان بسم الله الرحمن الرحیم انا لله و انا الیه راجعون با تأسف و اندوه فراوان که روز دوشنبه، کشور ما شاهد حوادث تلخو خونین بود. در حمله تروریستی‌ای که در کابل، منطقه شش درک، انجام یافته،عده ای از شهروندانمان ، شهید و مجروح گردیده اند. نُه تن از خبرنگاران و…
  نوشته شده در سه شنبه, 11 ارديبهشت 1397 19:45

فعالیتهای مسجد جامع الزهرا

فعالیتهای حوزه علمیه رسالت