امروز: شنبه 04 فروردين 1397 برابر با 24 مارس 2018

افق همکاری های راهبردی افغانستان و ایران؛ از اقتصاد و مهاجرت تا امنیت مرزی و مبارزه با تروریزم

 • یکشنبه, 15 شهریور 1394

رئیس جمهور غنی در دیدار با عبدالرضا رحمانی؛ وزیر داخله ایران در کابل گفت که سرحد میان افغانستان و ایران باید نقطه همکاری های اقتصادی و امنیتی باشد.
در این دیدار هردو جانب در خصوص روابط و همکاری ها میان دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.
آقای غنی افزود که حکومت افغانستان همواره در صدد تقویت روابط تجارتی با ایران بوده و پس از به توافق رسیدن ایران با امریکا، حکومت افغانستان خواهان گسترش همکاری های بیشتر است.
رئیس جمهور گفت:«ما می‌خواهیم پیشرفت های واضح در همکاری میان دوطرف صورت گیرد تا روابط دو کشور تقویت شود؛ زیرا دو کشور با فرصت ها و آزمون های مشترک مواجه اند
غنی تاکید کرد که افغانستان هیچگاه از حقایق انکار نکرده؛ بلکه همواره برای مشکلات، راه حل جستجو نموده است.
وی در ادامه افزود:«ما می‌خواهیم مراکز گمرکی را در امتداد مرز با ایران افزایش دهیم که این موضوع می تواند باعث افزایش درآمد دوطرف، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جلوگیری از انتقال کالاهای غیر قانونی گردیده و همچنین برای فایق آمدن به آن باید اقتصاد جرمی نیز زیر فشار قرار گیرد
با این حساب، به باور کارشناسان، رییس جمهور غنی در خصوص روابط افغانستان و ایران، طیف وسیعی از همکاری ها را در نظر دارد که بر اساس معیارهای سنجش روابط بین الدول، مجموع این طیف ها، یک منظومه استراتژیک و راهبردی را برای روابط دو کشور، ترسیم می کند؛ منظومه ای که طیف گسترده ای از زمینه ها از اقتصاد و مهاجرت تا امنیت مرزی و مبارزه با تروریزم را در برمی گیرد.
دو کشور نگرانی ها، منافع و اهداف مشترکی دارند که این امر، همکاری های وسیع هردوطرف برای رفع و حل این نگرانی ها و مشکلات و تامین منافع و اهداف مشترک را اجتناب ناپذیر می سازد.
یکی از مسایل مبتلابه، مهاجرت است.
رئیس جمهور غنی در زمینه مشکلات مهاجرین گفت که معضل مهاجرین افغان در ایران باید در یک چارچوب واضح دسته بندی شود و راه حلی برای آن به شکل مرحله ای جستجو گردد.
در این دیدار عبدالرضا رحمانی فضلی؛ وزیر داخله ایران هم گفت:«رابطه ما با افغانستان رابطه برادری و دوستی است و حکومت ایران نسبت به آینده دوستی با افغانستان متعهد است
وی افزود که ایران به حیث همسایه نزدیک یقین دارد که تهدید به افغانستان در حقیقت تهدید به ایران است.
فضلی گفت که برای حل مشکلات اقتصادی و امنیتی باید با فقر و جهل مبارزه شود؛ زیرا دشمن از همین مجراها از مردم سوء استفاده می‌کند.
آقای فضلی گفت که امنیت افغانستان برای ما مهم است و علاوه بر دوستی و برادری میان دو کشور، رهبری سیاسی ایران با درک وضعیت این کشور، در جهت آوردن صلح، افغانستان را همکاری می‌کند.
نکته های مورد اشاره آقای فضلی، به عقیده کارشناسان، به نوعی همان نقطه نظرات اشرف غنی؛ رییس جمهور و همچنین دیگر مقام های افغانستان را بازتاب می داد و این نشان می دهد که دو کشور همسایه به چارچوب و تعریفی مشخص از روابط دوجانبه دست یافته اند و اکنون زمان مناسبی برای طراحی یک رابطه بلندمدت و راهبردی دوجانبه است که بتواند همه طیف های یادشده را دربر بگیرد و به نیازها و ضرورت های مورد نظر دوطرف به صورت جامع و کامل پاسخ بگوید.
آقای رحمانی فضلی برای شرکت در ششمین اجلاس همکاری‌های اقتصادی منطقه ای (ریکا) از کابل دیدن می‌کرد.
نورالحق علومی؛ وزیر داخله نیز در دیداری با همتای ایرانی و هیات همراه او در مورد مبارزه مشترک با قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر و نظارت جدی بر مرزهای دو کشور و مبارزه مشترک با تروریزم گفتگو کرد.
این در حالی است که به باور آگاهان، هم ایران و هم افغانستان، به شدت در معرض آسیب های ناشی از قاچاق انسان، مواد مخدر، امنیت مرزی و تروریزم هستند و در این میان، ایران به دلیل تجاربی که کسب کرده می تواند یک شریک قدرتمند و صادق برای افغانستان در زمینه مبارزه و غلبه بر چالش های پیشگفته باشد.
وزارت داخله هم از قول آقای علومی گفته که تعریف دو کشور در مورد قاچاق انسان و مواد مخدر و تروریزم یکسان است و به همکاری در مبارزه با این پدیده‌ها سعی می‌کنند.
وجود تعریفی مشترک از چالش های مشترک، مهم ترین زمینه شکل دهنده همکاری های دوجانبه است که دو کشور به آن دست یافته اند و انتظار می رود با توجه به نیازی که به ویژه کشور ما دارد، گام های اساسی و عملی در زمینه توسعه روابط بر پایه این تعاریف مشترک از چالش ها و چشم اندازهای همکاری مشترک، برداشته شود.
آقای رحمانی فضلی در این سفر علاوه بر محمد اشرف غنی؛ رئیس جمهوری با عبدالله عبدالله؛ رئیس اجرائی، نورالحق علومی؛ وزیر داخله و عالمی بلخی؛ وزیر امور مهاجرین نیز دیدار کرده و به خصوص در مورد "تقویت روابط و مسایل امنیتی و مرزی" صحبت کرده اند.
دفتر ریاست اجرائی می‌گوید که آقای عبدالله در دیدار با وزیر داخله ایران در مورد همکاری‌های مشترک بین دو کشور و تقویت همکاری‌های دو جانبه صحبت کرده است.
آصف آشنا؛ از سخنگویان ریاست اجرائی گفت که همکاری‌های مشترک منطقه‌ای برای رسیدگی به نگرانی‌های امنیتی منطقه و پیکار با تروریزم و بنیادگرایی محور صحبت‌های دوطرف بوده است.
افغانستان در نقاط غربی خود با ایران حدود ۹۴۰ کیلومتر مرز مشترک دارد که همواره موارد قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت‌های غیرقانونی آن را خبرساز می‌کند.
از جانب دیگر، دو کشور، از زمینه ها، ظرفیت ها و پتانسیل های بزرگی برای توسعه روابط و بالابردن سقف منافع راهبردی مشترک برخوردار اند و انتظار می رود این نوع دیدارها و گفتگوها بتواند در نهایت، چارچوب این همکاری ها را هرچه سریع تر مشخص کند.
در رویدادی دیگر، تیم های کارشناسی افغانستان و ایران روی طرح مشترکی برای ثبت نام از مهاجرین افغانستانی فاقد مدرک بحث کردند.
سیدحسین عالمی بلخی؛ وزیر مهاجرین در این نشست دوجانبه از طرف ایرانی خواست در رابطه به ثبت و قانونمندسازی مهاجرین بی مدرک با افغانستان همکاری نماید.
مهاجرت همواره یکی از مسایل بحث برانگیز در روابط دو کشور بوده است. ایران میزبان میلیون ها افغان قانونی و غیر قانونی است و گفته می شود همه روزه هزاران نفر دیگر نیز از مرز میان دو کشور به ایران مهاجرت می کنند. هزینه های سنگین صدور ویزا، مسایل اقامت و گشت و گذار مهاجران داخل ایران و اخیرا نیز هجوم سیل آسای مهاجران افغان از مسیر ایران به سمت ترکیه و اروپا، مشکلات شایع در این زمینه خوانده می شود.
انتظار می رود رایزنی های اخیر میان مقام های دو کشور، بتواند در نهایت، به حل بخشی از این مسایل کمک کند و افقی از همکاری های وسیع مشترک در خصوص همه زمینه ها و عرصه ها از اقتصاد و تجارت و ترانزیت کالا و مساله مهاجرت گرفته تا امنیت مرزی و مبارزه با تروریزم را فراروی دو کشور همسایه و همزبان قرار دهد.

منتشر شده در اقتصاد
کد خبر: 1402

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

 • تبدیل افغانستان به مرکز تجارت و ترانزیت منطقه
  تبدیل افغانستان به مرکز تجارت و ترانزیت منطقه پایگاه خبری رسالت -سومین نشست سالانۀ “سام” تحت عنوان (پیشرفت ها و دستآوردهای انکشاف افغانستان و آجندای اصلاحات) قبل از ظهر امروز با سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، رسماً افتتاح شد. این نشست که با حضور نمایندگان نزدیک به ۴۰ کشور در ارگ برگزار گردید، رئیس جمهور غنی به…
  نوشته شده در پنج شنبه, 13 مهر 1396 19:04
 • به هر قیمتی که باشد افغانستان را می سازم!
  به هر قیمتی که باشد افغانستان را می سازم! اشرف غنی در مراسم روز جهانی جوان گفت که به هر قیمتی که باشد افغانستان را می سازم. به گزارش پایگاه خبری رسالت، ارگ ریاست جمهوری به مناسبت روز جهانی جوان، مراسمی به منظور حمایت از جایگاه این قشر عظیم کشور برگزار کرد. وی افزود:بیشترین سرمایه سیاسی خود را در…
  نوشته شده در یکشنبه, 22 مرداد 1396 05:53
 • 235 اسیر هزارهِ میرزا اولنگ امروز بعد از ظهر آزاد شدند
  235 اسیر هزارهِ میرزا اولنگ امروز بعد از ظهر آزاد شدند پایگاه خبری رسالت- 235 اسیر هزارهِ میرزا اولنگ امروز بعد از ظهر آزاد شدند.  به گزارش پایگاه خبری رسالت: تعداد 235 نفر از اسرای درقریه میرزا ولنگ پس از 4 روز در نتیجه سعی و تلاش بزرگان محلی با رهبری مقام ولایت از چنگ طالبان وداعش رها شده و دقایقی پیش…
  نوشته شده در چهارشنبه, 18 مرداد 1396 14:51
 • تیر باران 26 کشاورز توسط داعش در سرپل
  تیر باران 26 کشاورز توسط داعش در سرپل پایگاه خبری رسالت - گروه تروریستی تکفیری داعش شب گذشته داعش 26 کشاورز ربوده شده را در سرپل تیرباران کرد. به گزارش پایگاه خبری رسالت ،محمدنور رحمانی، رییس شورای ولایتی سرپل می‌گوید که افراد زیردست شیرمحمد غضنفر، یکی از فرماندهان گروه داعش از میان 27 کشاورزی که روز گذشته از…
  نوشته شده در یکشنبه, 15 مرداد 1396 22:49
 • چهره شهر کابل تغییر می کند
  چهره شهر کابل تغییر می کند براساس طرح و دیزاین جدید حکومت به کمک یک شرکت خصوصی خارجی چهره ظاهری شهر کابل تغییر می کند. به گزارش پایگاه خبری رسالت  "رئیس جمهور غنی" نخستین طرح و دیزاین شهر کابل را شام امروز سه شنبه (۳ اسد) از طریق ویدیو کنفرانس مورد ارزیابی قرار داد. در جریان…
  نوشته شده در چهارشنبه, 04 مرداد 1396 19:24
 • افغانستان چهارمین کشور ناامن جهان
  افغانستان چهارمین کشور ناامن جهان پایگاه خبری رسالت -بانک جهانی در گزارش تازه‌اش افزایش فقر، ناامنی و رشد آهسته‌ی اقتصادی را تهدید‌های جدی برای آینده افغانستان خوانده است. در این گزارش آمده است: “مردم فقیر و تنگدست، آسیب پذیرترین افراد در میان جمعیت افغانستان هستند. پس از سال ۲۰۱۱ میلادی ناامنی و بی‌ثباتی ۱.۳ میلیون…
  نوشته شده در دوشنبه, 22 خرداد 1396 22:28
 • تروریزم نه شیعه می شناسد نه سنی
  تروریزم نه شیعه می شناسد نه سنی پایگاه خبری رسالت -مردم هرات هفتمین روز از شهدای مسجد جامع این شهر را با پیام وحدت و همدلی شیعیان و اهل تسنن گرامی داشتند و از منافقان و دشمنان اسلام ابراز نفرت و انزجار کردند.  هفتمین روز شهادت جمعی از روحانیون و دیگر شهدای حمله تروریستی مقابل مسجد جامع هرات…
  نوشته شده در دوشنبه, 22 خرداد 1396 21:51
 • واکنش قرضاوی به قرار گرفتن در فهرست تررویسم
  واکنش قرضاوی به قرار گرفتن در فهرست تررویسم پایگاه خبری رسالت - برخی از شخصیت هایی که نامشان در فهرست جدید تروریسم چهار کشور عربی علیه قطر وارد شده است، نسبت به قرار گرفتن نام خود در این فهرست واکنش نشان دادند. به گزارش پایگاه خبری رسالت به نقل از رای الیوم، «یوسف قرضاوی» رئیس اتحادیه جهانی علمای…
  نوشته شده در شنبه, 20 خرداد 1396 11:42
 • ۱۰۰ کشته و ۴۰۰ زخمی؛ آخرین آمار تلفات انفجار دیروز کابل
  ۱۰۰ کشته و ۴۰۰ زخمی؛ آخرین آمار تلفات انفجار دیروز کابل ۱۰۰ کشته و ۴۰۰ زخمی؛ آخرین آمار تلفات انفجار امروز کابل به گزارش پایگاه خبری رسالت -به دنبال حمله یک موتر بمب در کابل که منجر به کشته و زخمی شدن بیش از 500 نفر مسلمان روز ه دار شد برخی از افراد مطلع در صحبت با برخی از رسانه…
  نوشته شده در پنج شنبه, 11 خرداد 1396 07:49
 • رسماکار ساخت جاده یکاولنگ - دره‌صوف افتتاح شد
  رسماکار ساخت جاده یکاولنگ - دره‌صوف افتتاح شد کار ساخت جاده عمومی یکاولنگ-دره صوف توسط محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور با حضور مقامات محلی بامیان رسما افتتاح شد. به گزارش پایگاه خبری رسالت رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر امروز پنجشنبه (28 ثو) در رأس یک هیئت عالی رتبه دولتی جهت افتتاح این جاده به ولایت بامیان…
  نوشته شده در جمعه, 29 ارديبهشت 1396 18:37

فعالیتهای مسجد جامع الزهرا

فعالیتهای حوزه علمیه رسالت