امروز: چهارشنب 31 مرداد 1397 برابر با 21 آگوست 2018

افق همکاری های راهبردی افغانستان و ایران؛ از اقتصاد و مهاجرت تا امنیت مرزی و مبارزه با تروریزم

 • یکشنبه, 15 شهریور 1394

رئیس جمهور غنی در دیدار با عبدالرضا رحمانی؛ وزیر داخله ایران در کابل گفت که سرحد میان افغانستان و ایران باید نقطه همکاری های اقتصادی و امنیتی باشد.
در این دیدار هردو جانب در خصوص روابط و همکاری ها میان دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.
آقای غنی افزود که حکومت افغانستان همواره در صدد تقویت روابط تجارتی با ایران بوده و پس از به توافق رسیدن ایران با امریکا، حکومت افغانستان خواهان گسترش همکاری های بیشتر است.
رئیس جمهور گفت:«ما می‌خواهیم پیشرفت های واضح در همکاری میان دوطرف صورت گیرد تا روابط دو کشور تقویت شود؛ زیرا دو کشور با فرصت ها و آزمون های مشترک مواجه اند
غنی تاکید کرد که افغانستان هیچگاه از حقایق انکار نکرده؛ بلکه همواره برای مشکلات، راه حل جستجو نموده است.
وی در ادامه افزود:«ما می‌خواهیم مراکز گمرکی را در امتداد مرز با ایران افزایش دهیم که این موضوع می تواند باعث افزایش درآمد دوطرف، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جلوگیری از انتقال کالاهای غیر قانونی گردیده و همچنین برای فایق آمدن به آن باید اقتصاد جرمی نیز زیر فشار قرار گیرد
با این حساب، به باور کارشناسان، رییس جمهور غنی در خصوص روابط افغانستان و ایران، طیف وسیعی از همکاری ها را در نظر دارد که بر اساس معیارهای سنجش روابط بین الدول، مجموع این طیف ها، یک منظومه استراتژیک و راهبردی را برای روابط دو کشور، ترسیم می کند؛ منظومه ای که طیف گسترده ای از زمینه ها از اقتصاد و مهاجرت تا امنیت مرزی و مبارزه با تروریزم را در برمی گیرد.
دو کشور نگرانی ها، منافع و اهداف مشترکی دارند که این امر، همکاری های وسیع هردوطرف برای رفع و حل این نگرانی ها و مشکلات و تامین منافع و اهداف مشترک را اجتناب ناپذیر می سازد.
یکی از مسایل مبتلابه، مهاجرت است.
رئیس جمهور غنی در زمینه مشکلات مهاجرین گفت که معضل مهاجرین افغان در ایران باید در یک چارچوب واضح دسته بندی شود و راه حلی برای آن به شکل مرحله ای جستجو گردد.
در این دیدار عبدالرضا رحمانی فضلی؛ وزیر داخله ایران هم گفت:«رابطه ما با افغانستان رابطه برادری و دوستی است و حکومت ایران نسبت به آینده دوستی با افغانستان متعهد است
وی افزود که ایران به حیث همسایه نزدیک یقین دارد که تهدید به افغانستان در حقیقت تهدید به ایران است.
فضلی گفت که برای حل مشکلات اقتصادی و امنیتی باید با فقر و جهل مبارزه شود؛ زیرا دشمن از همین مجراها از مردم سوء استفاده می‌کند.
آقای فضلی گفت که امنیت افغانستان برای ما مهم است و علاوه بر دوستی و برادری میان دو کشور، رهبری سیاسی ایران با درک وضعیت این کشور، در جهت آوردن صلح، افغانستان را همکاری می‌کند.
نکته های مورد اشاره آقای فضلی، به عقیده کارشناسان، به نوعی همان نقطه نظرات اشرف غنی؛ رییس جمهور و همچنین دیگر مقام های افغانستان را بازتاب می داد و این نشان می دهد که دو کشور همسایه به چارچوب و تعریفی مشخص از روابط دوجانبه دست یافته اند و اکنون زمان مناسبی برای طراحی یک رابطه بلندمدت و راهبردی دوجانبه است که بتواند همه طیف های یادشده را دربر بگیرد و به نیازها و ضرورت های مورد نظر دوطرف به صورت جامع و کامل پاسخ بگوید.
آقای رحمانی فضلی برای شرکت در ششمین اجلاس همکاری‌های اقتصادی منطقه ای (ریکا) از کابل دیدن می‌کرد.
نورالحق علومی؛ وزیر داخله نیز در دیداری با همتای ایرانی و هیات همراه او در مورد مبارزه مشترک با قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر و نظارت جدی بر مرزهای دو کشور و مبارزه مشترک با تروریزم گفتگو کرد.
این در حالی است که به باور آگاهان، هم ایران و هم افغانستان، به شدت در معرض آسیب های ناشی از قاچاق انسان، مواد مخدر، امنیت مرزی و تروریزم هستند و در این میان، ایران به دلیل تجاربی که کسب کرده می تواند یک شریک قدرتمند و صادق برای افغانستان در زمینه مبارزه و غلبه بر چالش های پیشگفته باشد.
وزارت داخله هم از قول آقای علومی گفته که تعریف دو کشور در مورد قاچاق انسان و مواد مخدر و تروریزم یکسان است و به همکاری در مبارزه با این پدیده‌ها سعی می‌کنند.
وجود تعریفی مشترک از چالش های مشترک، مهم ترین زمینه شکل دهنده همکاری های دوجانبه است که دو کشور به آن دست یافته اند و انتظار می رود با توجه به نیازی که به ویژه کشور ما دارد، گام های اساسی و عملی در زمینه توسعه روابط بر پایه این تعاریف مشترک از چالش ها و چشم اندازهای همکاری مشترک، برداشته شود.
آقای رحمانی فضلی در این سفر علاوه بر محمد اشرف غنی؛ رئیس جمهوری با عبدالله عبدالله؛ رئیس اجرائی، نورالحق علومی؛ وزیر داخله و عالمی بلخی؛ وزیر امور مهاجرین نیز دیدار کرده و به خصوص در مورد "تقویت روابط و مسایل امنیتی و مرزی" صحبت کرده اند.
دفتر ریاست اجرائی می‌گوید که آقای عبدالله در دیدار با وزیر داخله ایران در مورد همکاری‌های مشترک بین دو کشور و تقویت همکاری‌های دو جانبه صحبت کرده است.
آصف آشنا؛ از سخنگویان ریاست اجرائی گفت که همکاری‌های مشترک منطقه‌ای برای رسیدگی به نگرانی‌های امنیتی منطقه و پیکار با تروریزم و بنیادگرایی محور صحبت‌های دوطرف بوده است.
افغانستان در نقاط غربی خود با ایران حدود ۹۴۰ کیلومتر مرز مشترک دارد که همواره موارد قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت‌های غیرقانونی آن را خبرساز می‌کند.
از جانب دیگر، دو کشور، از زمینه ها، ظرفیت ها و پتانسیل های بزرگی برای توسعه روابط و بالابردن سقف منافع راهبردی مشترک برخوردار اند و انتظار می رود این نوع دیدارها و گفتگوها بتواند در نهایت، چارچوب این همکاری ها را هرچه سریع تر مشخص کند.
در رویدادی دیگر، تیم های کارشناسی افغانستان و ایران روی طرح مشترکی برای ثبت نام از مهاجرین افغانستانی فاقد مدرک بحث کردند.
سیدحسین عالمی بلخی؛ وزیر مهاجرین در این نشست دوجانبه از طرف ایرانی خواست در رابطه به ثبت و قانونمندسازی مهاجرین بی مدرک با افغانستان همکاری نماید.
مهاجرت همواره یکی از مسایل بحث برانگیز در روابط دو کشور بوده است. ایران میزبان میلیون ها افغان قانونی و غیر قانونی است و گفته می شود همه روزه هزاران نفر دیگر نیز از مرز میان دو کشور به ایران مهاجرت می کنند. هزینه های سنگین صدور ویزا، مسایل اقامت و گشت و گذار مهاجران داخل ایران و اخیرا نیز هجوم سیل آسای مهاجران افغان از مسیر ایران به سمت ترکیه و اروپا، مشکلات شایع در این زمینه خوانده می شود.
انتظار می رود رایزنی های اخیر میان مقام های دو کشور، بتواند در نهایت، به حل بخشی از این مسایل کمک کند و افقی از همکاری های وسیع مشترک در خصوص همه زمینه ها و عرصه ها از اقتصاد و تجارت و ترانزیت کالا و مساله مهاجرت گرفته تا امنیت مرزی و مبارزه با تروریزم را فراروی دو کشور همسایه و همزبان قرار دهد.

منتشر شده در اقتصاد
کد خبر: 1402

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

 • پیام تسلیت حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حادثه درناک شهر گردیز
  پیام تسلیت حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حادثه درناک شهر گردیز پیام تسلیت حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حادثه درناک شهر گردیز بسمه تعالی من المومنین رجال صدقوا ما عاهدواالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا شهادت موهبتی الهی و معبر است که انسان به واسطه آن از این جهان خاکی و ناسوت…
  نوشته شده در شنبه, 13 مرداد 1397 07:03
 • برگزاری کارگاه روش شناسی پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی
  برگزاری کارگاه روش شناسی پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی به گزارش پایگاه خبری رسالت کارگاه روش شناسی پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی در حوزه علمیه رسالت با شرکت ده ها تن از طلاب سطوح عالیه از روز دوشنبه چهارم سرطان توسط استاد دکتر اسماعیل دانش پژوهشگر بین المللی…
  نوشته شده در دوشنبه, 04 تیر 1397 22:21
 • پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت شهادت حجه الاسلام توکلی
  پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت شهادت حجه الاسلام توکلی   بسم‌الله الرحمن الرحیم ولا تقولو لمن یقتل فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون. خبر شهادت عالم عامل، حضرت حجت الاسلام و المسلمین محمد جعفر توکلی موجب تالم وتاثر فراوان گردید. او که برای رضای ذات اقدس حق تعالی در راه خدمت به اسلام و مسلمین تلاش…
  نوشته شده در شنبه, 02 تیر 1397 14:04
 • نشست تخصصی ارتباط فعالیتهای حوزوی با مسائل سیاسی اجتماعی معاصر
  نشست تخصصی ارتباط فعالیتهای حوزوی با مسائل سیاسی اجتماعی معاصر نشست تخصصی ارتباط فعالیتهای حوزوی با مسائل سیاسی اجتماعی معاصر نشست تخصصی «ارتباط ارتباط فعالیتهای حوزوی با مسائل سیاسی اجتماعی معاصر» با حضور استاد ارجمند «جناب حجج الاسلام والمسلمین وفی ریاست امور روحانیون استان خراسان ْقرایی ریاست برنامه ریزی جوزه در استان خراسان و اربابی معاونت امور مساجد استان خراسان…
  نوشته شده در یکشنبه, 27 خرداد 1397 07:14
 • برگزاری نمازسعید فطردر مدرسۀ علمیه ولایت مرکز بامیان
  برگزاری نمازسعید فطردر مدرسۀ علمیه ولایت مرکز بامیان   به گزارش پایگاه خبری رسالت :   همزمان با مساجد و تکایای سرتا سرکشور نماز عید سعبد فطر به امامت حجت السلام والمسلمین حاج آقای بابه محسنی با حضورصد ها تن از مؤمنین درمدرسۀ علمیه ولایت، مرکز بامیان اقامه گردید.   حجت السلام محسنی در بخشی از خطبه های…
  نوشته شده در شنبه, 26 خرداد 1397 15:32
 • میزان فطریه و مسائل فقهی مربوط به آن
  میزان فطریه و مسائل فقهی مربوط به آن به گزارش پایگاه خبری رسالت با پایان ماه مبارک رمضان مسئله میزان فطریه و مسائل فقهی مربوط به آن بیش از پیش  مورد سوال قرار می گیرد مسئول پاسخ به شبهات حوزه علمیه رسالت در یادداشتی از زاویه تاریخی به موضوع نگریسته است و به طرح این مسئله پرداخته که…
  نوشته شده در جمعه, 25 خرداد 1397 04:43
 • بهره مندی از افکار و اندیشه های آن امام خمینی(ره) رمز رشد و تعالی جهان اسلام
  بهره مندی از افکار و اندیشه های آن امام خمینی(ره) رمز رشد و تعالی جهان اسلام بهره مندی از افکار و اندیشه های آن امام خمینی(ره) رمز رشد و تعالی جهان اسلام  همزمان با بیست و نهمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره)، سمیناری با عنوان «نوآوری های فلسفی عرفانی حضرت امام خمینی (ره)» از سوی حوزه علمیه رسالت و دفتز حضرت آیت الله صالحی در…
  نوشته شده در جمعه, 18 خرداد 1397 13:05
 • گزارش مراسم شبهای قدر
   به گزارش پایگاه خبری رسالت ْحوزه علمیه رسالت در شبهای نوزدهم ْ بیست و یکم و بیست وسوم ماه مبارک رمضاندر سوگ امام المتقین گریست. مراسم ویژه این شبها بالخصوص شب شهادت امام علی(ع) باحضور صد ها تن از هم وطنان و مومنین خدا جو برگزار شد. این مراسمها از…
  نوشته شده در جمعه, 18 خرداد 1397 09:46
 • سر زنش وتهدید در پرتوی عبارت ویل در قران
  سر زنش وتهدید در پرتوی عبارت ویل در قران به گزارش پایگاه خبری رسالت  آخرین درس تفسیر در ماه شعبان المعظم با عنوان ( ویل ) توسط حضرت ایت الله صالحی برگزار گردید  ایشان ابتدا بیان داشتند که هشدارهای قرانی باید سرلوجه امور زندگی فردی و اجتماعی باید باشد  یکی از این هشدار ها  عنوان ویل می باشد .در…
  نوشته شده در دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 23:05
 • پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حوادث درناک اخیر افغانستان
  پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حوادث درناک اخیر افغانستان بسم الله الرحمن الرحیم انا لله و انا الیه راجعون با تأسف و اندوه فراوان که روز دوشنبه، کشور ما شاهد حوادث تلخو خونین بود. در حمله تروریستی‌ای که در کابل، منطقه شش درک، انجام یافته،عده ای از شهروندانمان ، شهید و مجروح گردیده اند. نُه تن از خبرنگاران و…
  نوشته شده در سه شنبه, 11 ارديبهشت 1397 19:45

فعالیتهای مسجد جامع الزهرا

فعالیتهای حوزه علمیه رسالت