امروز: یکشنبه 27 آبان 1397 برابر با 18 نوامبر 2018

رسالت (115)

حوزه علمیه رسالت
رسالت

دیدار نمایندگان شورای اجتماعی دره ترکمن با آیت الله صالحی

به گزارش پایگاه خبری رسالت عصر امروز نمایندگان شورای اجتماعی دره ترکمن در حوزه علمیه رسالت دیدار نمودند، در این دیدار رئیس شورای اجتماعی دره ترکمن ضمن ارائه گزارش فعالیت های فرهنگی و اجتماعی خود خواستار رهنود های حضرت آیت الله صالحی مدرس شدند حضرت آیت الله صالحی ضمن تشکر از شورای اجتماعی دره ترکمن اظهار امیدواری نمودند که اولا کاندید های نمایندگی مجلس به حداقل کاهش پیدا نماید.

ثانیا شورای اجتماعی دره ترکمن کل فعالیت خود را مصروف کاندید های مجلس ننمایند بلکه نسبت به ارتقاء سطح فرهنگی دینی و آموزشی مردم اهتمام ویژه‌ای نمایند.

از مهمترین وظایف شورای اجتماعی دره ترکمن ضمن ارتقای سطح خود باوری از توانمندی ها و پتانسیل موجود باید حداکثر استفاده نمائیم، وحدت و گفتگو و دریافت پیشنهادات از مهمترین کارکرد ها می تواند باشد در پایان این دیدار اعضای شورای اجتماعی دره ترکمن خواستار دیدار های ماهوار  با حضرا آیت الله شدند

هیئت بلند پایه جامعه المصطفی العالمیه در حوزه علمیه رسالت
به گزارش پایگاه خبری رسالت عصر دیروز هیئت بلند پایه جامعه المصطفی العالمیه تحت ریاست حجه الاسلام و المسلمین  محامی با حضور در حوزه علمیه رسالت با حضرت آیت الله صالحی مدرس دیدار نمودند در این دیدار استاد محامی ضمن گزارش از فعالیت های جامعه المصطفی در کشور های که نمایندگی جامعه المصطفی فعال هستند اظهار امیدواری نمودند که بتوانند در سایه علما و مدارس دینی ارزش های دینی و مذهبی را  با رهنمود های اساتید نهادینه نمایند
وزمینه تحصیل علوم دینی عده ی از جوانان را میسر نمایند در این دیدار آیت الله صالحی ضمن قدر دانی از خدمات ارزشمند علمی المصطفی از مدیریت  آیت الله اعرافی و حجت الاسلام و المسلمین محامی قدر دانی و تجربیات این عزیزان را بسیار ارزشمند خواند و ارتقاء رشته های مختلف المصطفی را گام بلند علمی دانست و اظهار امیدواری نمود که در آینده نزدیک فارغ التحصیلان المصطفی جلو داران فرهنگ دینی و ارزشها باشند.

شنبه, 26 خرداد 1397 11:23

عید سعید فطر از اعیاد مهم مسلمانان

نوشته شده توسط

عید سعید فطر از اعیاد مهم مسلمانان

به گزارش بایگاه خبری :

مومنین خدا جوی منطقه درۀ ترکمن ولایت پروان در دومین روز عید سعید فطر با حضور در حوزۀ علمیه رسالت با حضور آیت الله صالحی مدرس دیدار نمودند .در این دیدار که علما   اساتید دانشجویان و سایر اقشار مختلف جامعه حضور

   مدرسحضرت آیت الله صالحی ضمن تبریک عید سعید فطر فرمودمد  :

وقتی  گناهان کوچک تبدیل به گناهان بزرگ می‌شود عید معنا ندارد

در موارد زیر گناه صغیره تبدیل به کبیره می‌شود:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله ربّ العالمين والصلاة والسلام على محمّد وآله الطاهرين وصحبه المنتجبين.

حلول عید سعید فطر را به ملت مجاهد ما افغانستان که در برابر مشکلات و نابسامانی ها قرار دارند، تبریک گفته از خداوند قادر مسئلت می نماییم تا عیدی آن را ردای نصرت و شکوه و عظمت برای امتمان در هر مکانی قرار دهد.

امروز بر هر مسلمانی است که به هر اندازه در  توان دارد به یاری و نصرت حق قیام نماید و حمایت خود از دین و مردم مسلمان در هر مکانی اعلام نموده با ایشان همراهی کند و در برابر مشکلات، بایستد.

و آرزو مندم که به وحدت صفوف و تألیف قلوب و همدلی بر محور یگانه قانون که میثاق و اساس سیاسی و تمثل اراده ملت می باشد و از شروط پیروزی هر فعالیت سیاسی درستکار التزام به قانون و احترام به ارزشها و اصول آن و التزام به فرهنگ انتخابات مردم سالارانه که کرامت ملت و رأی اکثریت را محترم می شمرد رأی اکثریتی که از انتخابات و صندوق های رأی بیرون آمده است و پذیرش رأی اکثریت هم در ظاهر و هم در باطن بدور از هر گونه منازعه و اختلاف و فتنه و هواهای نفسانی بی ارزش که مولایمان امیرالمؤمنین فرموده است:« إنّما بدء الفتن أهواء تتبع، وأحكام تبتدع، يخالف فيها كتاب الله، ويتولى عليها رجال رجالاً على غير دين الله، فلو أنّ الباطل خلص من مزاج الحق، لم يخف على المرتادين، ولو أنّ الحق خلص من لبس الباطل لانقطعت عنه ألسن المعاندين،ولكن يؤخذ من هذا ضغث ومن هذا ضغث فيمزجان، فهنالك يستولي الشيطان على أوليائه، وينجو الذين سبقت لهم الحسنى » ( نهج البلاغة: الخطبة 50).

عزیزان شرایط دشوار فعلی که بر کشور ما سایه افکنده ایجاب می کند دوشادوش یکدیگر باشیم و در کنار هم یکدیگر را کمک کنیم تا به مواجهه مخاطرات و چالشهای بزرگ که وجود ما را هدف گرفته است برویم با همه مذاهب و فرق و همه طوائف و قومیات بدون آنکه حتی یک نفر استثناء گردد و لازم است همه توان را بکار گرفت و همکاری جدی نمود و سخت کوشی کرد تا اولا افراطیت به زانو درآید و ثانیا اقغانستان عزیز را بنا نمود و آباد کرد و آنچه طمعکاران و تجاوزگران کردند اصلاح کرد.

پس باید نگاه شما به حق باشد در آنچه نیت می کنید و آنچه عمل می نمایید چرا که حق بهترین معیاری است که دست می آید و بهترین مقیاسی است که بر آن عمل می شود و خداوند سبحان ما را امر نموده است که بر عدل و انصاف سنجش نماییم و مولایمان امیرالمؤمنین فرموده است: «فالحق أوسع الأشياء في التواصف وأضيقها في التناصف«، وقال عليه السلام: « فعليكم بالتناصح في ذلك وحسن التعاون عليه »، كما قال عليه السلام» فإنّه من استثقل الحق أن يقال له،أو العدل أن يعرض عليه، كان العمل بهما أثقل عليه، فلا تكفوا عن مقالة بحق، أو مشورة بعدل»نهج البلاغة: الخطبة: 214).

و حق در آنچه ما در آنیم از نامزدی کاندیدان، از آنچه صندوقهای رأی داشته مشخص می شود واین حق طبیعی ای است که قانون اساسی افغانستان آن را تقریر و ضمانت کرده است و نمایند منتخب در پارلمان نسبت به آنچه ملتزم به حمل آن گردیده است و ایفاء وظائف نمایندگی شرعا مسئول است که امانت ملت بر گردن و ذمه اوست و هرگز نمی تواند در هیچ حالی، آن را انکار کرده یا از آن غفلت نماید که غفلت و انکار آن خیانت در امانت و نقض عهد است و به همین جهت به نظر می رسد که ملاکات شرعیه و وظایف در این مجال مشخص است و مجالی برای شک و تردید باقی نمی گذارد.

علاوه بر آن، اینکه شرایط خاص و سخت برای دشمن ها و هر آنکه پشت ایشان است از دشمنان عظمت افغانستان و یکپارچگی و شکوفایی آن و این است که شرعا ذمه را فارغ می کند برای هر آنکه خدا و رضایت الهی را اراده کرده است که اجر خواهد برد ان شاء الله.

                          و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

                              صالحی مدرس کابل -1/شوال/1439

به گزارش پایگاه خبری رسالت صبح امروز سه شنبه مورخ ۲۱ حمل مدیر و اساتید مدرسه علمیه فولادی در حوزه علمیه رسالت با آیت الله صالحی مدرس دیدار نمودند.

در این دیدار مدیر مدرسه علمیه مهدیه فولادی با ارائه گزارش مفصلی از فعالیت های حوزوی (دینی) در ولایت بامیان اظهار امیدواری نمودند تا علماء با سفر به بامیان نسبت به شگوفایی هرچه بهتر مدارس علمیه اهتمام می ورزند.

در این دیدار حضرت آیت الله صالحی با اظهار خرسندی از فعالیت های حوزوی ولایت بامیان اظهار داشتند که بامیان باید مهد ترویج فرهنگ اهلبیت (ع) باشد و اظهار امیدواری کردند که در اسرع زمان به ولایت بامیان سفر خواهند نمود و با مردم بامیان از نزدیک صحبت و گفتگو خواهند کرد.

 

نوزدهم حمل یادآور شهادت عالم فرزانه شهید آیت الله محمد باقر صدر (ره) می باشد.

 

بهمین مناسبت از سالگرد شهادت آیت الله محمد باقر صدر (ره) در حوزه علمیه رسالت تجلیل بعمل آمد. دراین محفل حضرت آیت الله صالحی با بیان ویژگی های شخصیتی این شهید بزرگوار فرمودند:

 

استاد گرانقدرمان حضرت آیت الله صدر با دقت فراوانی که در فضای درسی ابراز می داشت، عمق مطالب علمی را برای حوزویان جهت شکوفایی علوم اسلامی خصوصا فقه و اصول ارائه می نمود و معتقد بود که کارشناسان فقه و اصول باید در چهارچوبه حکومت اسلامی مسئولیت پذیر باشند تا حکومت دینی در جامعه نهادینه شود.

 

در ادامه حضرت آیت الله صالحی با اشاره به رابطه بین استاد و شاگردی در دروس حضرت آیت الله شهید صدر بیان داشتند که جلوه ارزشمند این رابطه ارزشی را می توان در دروس این شهید بزرگوار به خوبی به طور ملموس احساس نمود، به طوریکه اغلب شاگردان من جمله حضرت آیت الله عظمی سید کاظم حائری (مدظله) بعد از شهادت از شهادت این شهید بزرگوار تا کنون در فراق استاد می سوزد و می سازد.

 

شهید آیت الله صدر (ره) الگوی ارزشی برای حوزه و حوزویان است که با تمسک به افکار، رفتار و ایده های آن می توان توانمندی حوزات علمیه و فضای فقه و اصول را در اداره جامعه و زندگی فردی ارتقا داد.

 

پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت درگذشت ابوی آقای سرور دانش:

به گزارش پایگاه خبری رسالت، دفتر حضرت آیت الله صالحی با انتشار پیام تسلیتی بمناسبت درگذشت الحاج محمد علی دانش پدر گرامی آقای سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور دولت اسلامی افغانستان که شب گذشته در اثر مریضی که عاید حالش شده بود و داعی حق را لبیک گفته و به لقاء الله پیوسته بود، اظهار همدردی کرده و این ضایعه بزرگ را خدمت ایشان و بازماندگان تسلیت عرض نمود.

لازم به ذکر است که نماز این متوفی به امامت حضرت آیت الله صالحی با حضور مقامات لشکری و کشوری و آحاد مردم امروز در مسجد نبی اکرم (ص) در شهرک امید سبز برگزار گردید.

روحش شاد

یکشنبه, 19 فروردين 1397 14:56

برگزاری جلسه شورای علمای شیعه:

نوشته شده توسط

برگزاری جلسه شورای علمای شیعه:

به گزارش پایگاه خبری رسالت امروز هیجدهم حمل دومین جلسه شورای علمای شیعه در سال ۱۳۹۷ با حضور رئیس، معاونین و اعضای شورای اجرائیه دایر گردید، در این جلسه که با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد، مسائل مهم اجتماعی وسیاسی افغانستان در دستور جلسه قرار گرفت.

سپس مسئله انتخابات شورای ملی نیز موضوع پایانی جلسه امروز شورای علما بود که در این جلسه حضرت آیت الله صالحی با بیان ویژگی های شرایط کنونی افغانستان، مسئله انتخابات را مسئله سرنوشت ساز بیان داشت و اظهار امیدواری کرد که تمام آحاد جامعه با شرکت پرشور خود در تعیین سرنوشت و بالندگی افغانستان بتوانند نسبت به خون شهیدان و جهاد مجاهدین دین خود را ادا نمایند.

سه شنبه, 14 فروردين 1397 22:04

آغاز سال تحصیلی حوزه علمیه حضرت مریم (س)

نوشته شده توسط

به گزارش پایگاه خبری رسالت حضرت آیت الله صالحی در دیدار گروهی از طلبه های خواهر حوزه علمیه کابل که به مناسبت سالروز ولادت حضرت امیرالمومنین (ع) برگزار گردیده بود ضمن تبریک میلاد مولی الموحدین تلاش خواهران طلبه را در فضای افغانستان قابل تقدیر دانست و بیان داشت شما خواهران طلبه در فضای صمیمی خانواده و نهادینه نمودن ارزشها جایگاه مهمی دارید و شما به راحتی می توانید ارزشهای والای جهاد و ارزش چگونه زیستن را به نسل های بعدی منتقل نمایید.
در پایان دیدار به تعدادی از خواهرانی که در دروس حوزی ، فعالیت های فرهنگی و فعالیتهای پژوهشی فعال بودند تقدیر و جوایزی اهدا گردید.

دوشنبه, 28 اسفند 1396 17:06

بیانیه دفتر آیت الله صالحی مدرس

نوشته شده توسط


باتأثروتألم وافر اطلاع يافتیم جناب حجة الاسلام والمسلمين محمد ابراهيم رحماني (تغمده الله بغفرانه الواسعة ) داعي حق رالبيك گفت وبه جوارحمت الهي پيوست .
ضايعه درگذشت ايشان جبران ناپذيراست ، جامعه علمي و ديني ما عالم توانا ورزيده وخطيب چيره دست وروشن نگري راازدست داد كه گذشته ازهمه فضائل وويژه گيهاي كه داشت إنسان زمان شناس وآگاه به شرايط مردمش بود ، أوعمري را درجهت آگاهي وأحيا هويت مردم أش تلاش كرد ودربرابر تبعيض وبي عدالتي ها ايستاد وهيچ گاهي باارباب زور وزر مداهنه وسازش نكرد ، عمر شريفش با فضای طلبگی سپري كرد وعزت نفسش رابه ثمن بخس نفروخت درد جانكاه او محروميت وبي سروساماني مردمش بود،
اين ضايعه المناك رابه جامعه علمي وديني كشور وشاگردان وخانواده داغدار آن عزيز به حق پيوسته تسليت ميگويم وبراي آن عالم زاهد ومبازر ، علو درجات استدعا مينمايم
عاش سعيداً ومات سعيداً
٣٠ جمادي الثاني ١٤٣٩. دفتر ایت الله صالحی مدرس کابل.

صفحه1 از9
 • پیام تسلیت حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حادثه درناک شهر گردیز
  پیام تسلیت حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حادثه درناک شهر گردیز پیام تسلیت حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حادثه درناک شهر گردیز بسمه تعالی من المومنین رجال صدقوا ما عاهدواالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا شهادت موهبتی الهی و معبر است که انسان به واسطه آن از این جهان خاکی و ناسوت…
  نوشته شده در شنبه, 13 مرداد 1397 07:03
 • برگزاری کارگاه روش شناسی پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی
  برگزاری کارگاه روش شناسی پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی به گزارش پایگاه خبری رسالت کارگاه روش شناسی پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی در حوزه علمیه رسالت با شرکت ده ها تن از طلاب سطوح عالیه از روز دوشنبه چهارم سرطان توسط استاد دکتر اسماعیل دانش پژوهشگر بین المللی…
  نوشته شده در دوشنبه, 04 تیر 1397 22:21
 • پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت شهادت حجه الاسلام توکلی
  پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت شهادت حجه الاسلام توکلی   بسم‌الله الرحمن الرحیم ولا تقولو لمن یقتل فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون. خبر شهادت عالم عامل، حضرت حجت الاسلام و المسلمین محمد جعفر توکلی موجب تالم وتاثر فراوان گردید. او که برای رضای ذات اقدس حق تعالی در راه خدمت به اسلام و مسلمین تلاش…
  نوشته شده در شنبه, 02 تیر 1397 14:04
 • نشست تخصصی ارتباط فعالیتهای حوزوی با مسائل سیاسی اجتماعی معاصر
  نشست تخصصی ارتباط فعالیتهای حوزوی با مسائل سیاسی اجتماعی معاصر نشست تخصصی ارتباط فعالیتهای حوزوی با مسائل سیاسی اجتماعی معاصر نشست تخصصی «ارتباط ارتباط فعالیتهای حوزوی با مسائل سیاسی اجتماعی معاصر» با حضور استاد ارجمند «جناب حجج الاسلام والمسلمین وفی ریاست امور روحانیون استان خراسان ْقرایی ریاست برنامه ریزی جوزه در استان خراسان و اربابی معاونت امور مساجد استان خراسان…
  نوشته شده در یکشنبه, 27 خرداد 1397 07:14
 • برگزاری نمازسعید فطردر مدرسۀ علمیه ولایت مرکز بامیان
  برگزاری نمازسعید فطردر مدرسۀ علمیه ولایت مرکز بامیان   به گزارش پایگاه خبری رسالت :   همزمان با مساجد و تکایای سرتا سرکشور نماز عید سعبد فطر به امامت حجت السلام والمسلمین حاج آقای بابه محسنی با حضورصد ها تن از مؤمنین درمدرسۀ علمیه ولایت، مرکز بامیان اقامه گردید.   حجت السلام محسنی در بخشی از خطبه های…
  نوشته شده در شنبه, 26 خرداد 1397 15:32
 • میزان فطریه و مسائل فقهی مربوط به آن
  میزان فطریه و مسائل فقهی مربوط به آن به گزارش پایگاه خبری رسالت با پایان ماه مبارک رمضان مسئله میزان فطریه و مسائل فقهی مربوط به آن بیش از پیش  مورد سوال قرار می گیرد مسئول پاسخ به شبهات حوزه علمیه رسالت در یادداشتی از زاویه تاریخی به موضوع نگریسته است و به طرح این مسئله پرداخته که…
  نوشته شده در جمعه, 25 خرداد 1397 04:43
 • بهره مندی از افکار و اندیشه های آن امام خمینی(ره) رمز رشد و تعالی جهان اسلام
  بهره مندی از افکار و اندیشه های آن امام خمینی(ره) رمز رشد و تعالی جهان اسلام بهره مندی از افکار و اندیشه های آن امام خمینی(ره) رمز رشد و تعالی جهان اسلام  همزمان با بیست و نهمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره)، سمیناری با عنوان «نوآوری های فلسفی عرفانی حضرت امام خمینی (ره)» از سوی حوزه علمیه رسالت و دفتز حضرت آیت الله صالحی در…
  نوشته شده در جمعه, 18 خرداد 1397 13:05
 • گزارش مراسم شبهای قدر
   به گزارش پایگاه خبری رسالت ْحوزه علمیه رسالت در شبهای نوزدهم ْ بیست و یکم و بیست وسوم ماه مبارک رمضاندر سوگ امام المتقین گریست. مراسم ویژه این شبها بالخصوص شب شهادت امام علی(ع) باحضور صد ها تن از هم وطنان و مومنین خدا جو برگزار شد. این مراسمها از…
  نوشته شده در جمعه, 18 خرداد 1397 09:46
 • سر زنش وتهدید در پرتوی عبارت ویل در قران
  سر زنش وتهدید در پرتوی عبارت ویل در قران به گزارش پایگاه خبری رسالت  آخرین درس تفسیر در ماه شعبان المعظم با عنوان ( ویل ) توسط حضرت ایت الله صالحی برگزار گردید  ایشان ابتدا بیان داشتند که هشدارهای قرانی باید سرلوجه امور زندگی فردی و اجتماعی باید باشد  یکی از این هشدار ها  عنوان ویل می باشد .در…
  نوشته شده در دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 23:05
 • پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حوادث درناک اخیر افغانستان
  پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حوادث درناک اخیر افغانستان بسم الله الرحمن الرحیم انا لله و انا الیه راجعون با تأسف و اندوه فراوان که روز دوشنبه، کشور ما شاهد حوادث تلخو خونین بود. در حمله تروریستی‌ای که در کابل، منطقه شش درک، انجام یافته،عده ای از شهروندانمان ، شهید و مجروح گردیده اند. نُه تن از خبرنگاران و…
  نوشته شده در سه شنبه, 11 ارديبهشت 1397 19:45

فعالیتهای مسجد جامع الزهرا

فعالیتهای حوزه علمیه رسالت