امروز: شنبه 01 ارديبهشت 1397 برابر با 20 آوریل 2018

تجلیل از سالروز شهادت امام موسی ابن جعفر (ع)

تجلیل از سالروز شهادت امام موسی ابن جعفر (ع)

  به گزارش پایگاه خبری رسالت ْ جضرت آیت الله صالحی در سالروز شهادت امام موسی ابن جعفر در سالن کرامت بیان فرمودند که ْبنابر مشهور، و...
دیدار مدیر و اساتید مدرسه علمیه مهدیه فولادی با آیت الله صالحی

دیدار مدیر و اساتید مدرسه علمیه مهدیه فولادی با آیت الله صالحی

به گزارش پایگاه خبری رسالت صبح امروز سه شنبه مورخ ۲۱ حمل مدیر و اساتید مدرسه علمیه فولادی در حوزه علمیه رسالت با آیت الله صالحی مدرس...
گرامیداشت از سالروز شهادت آیت الله شهید محمد باقر صدر (ره) در حوزه علمیه رسالت

گرامیداشت از سالروز شهادت آیت الله شهید محمد باقر صدر (ره) در حوزه علمیه رسالت

  نوزدهم حمل یادآور شهادت عالم فرزانه شهید آیت الله محمد باقر صدر (ره) می باشد.   بهمین مناسبت از سالگرد شهادت آیت الله محمد باقر صدر...
پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت درگذشت ابوی آقای سرور دانش:

پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت درگذشت ابوی آقای سرور دانش:

پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت درگذشت ابوی آقای سرور دانش: به گزارش پایگاه خبری رسالت، دفتر حضرت آیت الله صالحی با انتشار...
پایگاه خبری رسالت
Super User

Super User

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mauris hendrerit justo a massa dapibus a vehicula tellus suscipit. Maecenas non elementum diam.
آدرس وب سایت: http://smartaddons.com
سه شنبه, 21 فروردين 1397 18:31

به گزارش پایگاه خبری رسالت صبح امروز سه شنبه مورخ ۲۱ حمل مدیر و اساتید مدرسه علمیه فولادی در حوزه علمیه رسالت با آیت الله صالحی مدرس دیدار نمودند.

در این دیدار مدیر مدرسه علمیه مهدیه فولادی با ارائه گزارش مفصلی از فعالیت های حوزوی (دینی) در ولایت بامیان اظهار امیدواری نمودند تا علماء با سفر به بامیان نسبت به شگوفایی هرچه بهتر مدارس علمیه اهتمام می ورزند.

در این دیدار حضرت آیت الله صالحی با اظهار خرسندی از فعالیت های حوزوی ولایت بامیان اظهار داشتند که بامیان باید مهد ترویج فرهنگ اهلبیت (ع) باشد و اظهار امیدواری کردند که در اسرع زمان به ولایت بامیان سفر خواهند نمود و با مردم بامیان از نزدیک صحبت و گفتگو خواهند کرد.

سه شنبه, 21 فروردين 1397 18:29

 

نوزدهم حمل یادآور شهادت عالم فرزانه شهید آیت الله محمد باقر صدر (ره) می باشد.

 

بهمین مناسبت از سالگرد شهادت آیت الله محمد باقر صدر (ره) در حوزه علمیه رسالت تجلیل بعمل آمد. دراین محفل حضرت آیت الله صالحی با بیان ویژگی های شخصیتی این شهید بزرگوار فرمودند:

 

استاد گرانقدرمان حضرت آیت الله صدر با دقت فراوانی که در فضای درسی ابراز می داشت، عمق مطالب علمی را برای حوزویان جهت شکوفایی علوم اسلامی خصوصا فقه و اصول ارائه می نمود و معتقد بود که کارشناسان فقه و اصول باید در چهارچوبه حکومت اسلامی مسئولیت پذیر باشند تا حکومت دینی در جامعه نهادینه شود.

 

در ادامه حضرت آیت الله صالحی با اشاره به رابطه بین استاد و شاگردی در دروس حضرت آیت الله شهید صدر بیان داشتند که جلوه ارزشمند این رابطه ارزشی را می توان در دروس این شهید بزرگوار به خوبی به طور ملموس احساس نمود، به طوریکه اغلب شاگردان من جمله حضرت آیت الله عظمی سید کاظم حائری (مدظله) بعد از شهادت از شهادت این شهید بزرگوار تا کنون در فراق استاد می سوزد و می سازد.

 

شهید آیت الله صدر (ره) الگوی ارزشی برای حوزه و حوزویان است که با تمسک به افکار، رفتار و ایده های آن می توان توانمندی حوزات علمیه و فضای فقه و اصول را در اداره جامعه و زندگی فردی ارتقا داد.

 

سه شنبه, 14 فروردين 1397 22:04

به گزارش پایگاه خبری رسالت حضرت آیت الله صالحی در دیدار گروهی از طلبه های خواهر حوزه علمیه کابل که به مناسبت سالروز ولادت حضرت امیرالمومنین (ع) برگزار گردیده بود ضمن تبریک میلاد مولی الموحدین تلاش خواهران طلبه را در فضای افغانستان قابل تقدیر دانست و بیان داشت شما خواهران طلبه در فضای صمیمی خانواده و نهادینه نمودن ارزشها جایگاه مهمی دارید و شما به راحتی می توانید ارزشهای والای جهاد و ارزش چگونه زیستن را به نسل های بعدی منتقل نمایید.
در پایان دیدار به تعدادی از خواهرانی که در دروس حوزی ، فعالیت های فرهنگی و فعالیتهای پژوهشی فعال بودند تقدیر و جوایزی اهدا گردید.

دوشنبه, 28 اسفند 1396 17:06


باتأثروتألم وافر اطلاع يافتیم جناب حجة الاسلام والمسلمين محمد ابراهيم رحماني (تغمده الله بغفرانه الواسعة ) داعي حق رالبيك گفت وبه جوارحمت الهي پيوست .
ضايعه درگذشت ايشان جبران ناپذيراست ، جامعه علمي و ديني ما عالم توانا ورزيده وخطيب چيره دست وروشن نگري راازدست داد كه گذشته ازهمه فضائل وويژه گيهاي كه داشت إنسان زمان شناس وآگاه به شرايط مردمش بود ، أوعمري را درجهت آگاهي وأحيا هويت مردم أش تلاش كرد ودربرابر تبعيض وبي عدالتي ها ايستاد وهيچ گاهي باارباب زور وزر مداهنه وسازش نكرد ، عمر شريفش با فضای طلبگی سپري كرد وعزت نفسش رابه ثمن بخس نفروخت درد جانكاه او محروميت وبي سروساماني مردمش بود،
اين ضايعه المناك رابه جامعه علمي وديني كشور وشاگردان وخانواده داغدار آن عزيز به حق پيوسته تسليت ميگويم وبراي آن عالم زاهد ومبازر ، علو درجات استدعا مينمايم
عاش سعيداً ومات سعيداً
٣٠ جمادي الثاني ١٤٣٩. دفتر ایت الله صالحی مدرس کابل.

بعد از تکمیل پروژه بزرگ ساخت مدرسه ولایت بامیان به سرپرستی آیت الله صالحی مدرس، اولین نماز عید سعید فطر به امامت حجت الاسلام و المسلمین بابه محسنی و با حضور پرشور مومنین و شیعیان این منطقه برگزار گردید.

 

photo 2017-06-26 20-23-09

 

photo 2017-06-26 20-23-29

یکشنبه, 15 اسفند 1395 23:04

آیت الله صالحی مدرس ظهر امروز یکشنبه با آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در بیت ایشان دیدار و احوالپرسی کرد.

در این دیدار آیت الله صالحی ضمن جویاشدن احوال آیت الله صافی در رابطه با مسائل و مشکلات علما و مردم افغانستان با ایشان صحبت و گفتگو کردند! همچنین آیت الله صافی گلپایگانی نیز با ابراز علاقه نسبت به سرنوشت مردم افغانستان به خصوص شیعیان افغانستان، رسالت اصلی علما و فضلا و طلاب افغانستان را حفظ وحدت و اخوت اسلامی بیان کردند و از فعالیتهای علمای شیعه بخصوص آیت الله صالحی تجلیل و تقدیر کردند!

در پایان نیز آیت الله صالحی از ایشان جهت تکریم ایام عزاداری سرور زنان اهل بهشت حضرت صدیقه طاهره (سلام الله علیها) قدر دانی کردند!

IMG 9614-Optimized

IMG 9557-Optimized

IMG 9519-Optimized

این روزها بحثهای سیاسی کشور افغانستان، بیشتر حول گروهک تروریستی داعش میچرخد و به نوعی بحث از روی طالب به طرف داعش شیفت پیدا کرده است. این گروهکهای تروریستی، مکانی مناسب برای بروز اهداف و خواستههایشان پیدا کرده اند و همچون گذشتهای نه چندان دور، افغانستان را کعبه آمال خود و راه میانبری برای رسیدن به بهشت یافتهاند. یکی میآید یکی میرود، یکی ضعیف میشود یکی قوی میشود، در هر شکل اینها مایه بدبختی و تیرهروزیهای کشور افغانستان هستند و اینها به هیچ عنوان دلشان به حال این مردم مظلوم نمیسوزد. از قدیم هم گفتهاند که سگ زرد برادر شغال است. صد رحمت به این حیوانات، چه بسا این طالب و داعش که انسانیت خود را در روزگار مکاره به چند دالر باختهاند، خوی وحشیگریشان به مراتب بیشتر از حیوانات باشد.

نکته بسیار جالب، تشابه اعمال و فعالیتهای این گروهک تروریستی با پدیده سرطان (Cancer) در علم طب و بیولوژی است. سرطان پدیده ناخوش و تخریب کنندهای است که میتواند اعمال حیاتی یک حجره و در نهایت یک ارگانیزم را تحت تأثیر قرار دهد. شاید این موضوع را بارها شنیده باشیم که اشخاص بسیاری به دلیل مشکل سرطان، جان خود را از دست دادهاند. سرطان توسط متغیرهای ناشناخته و مستقل متعددی، موجب تغییراتی در داخل حجره می‌شود و آن را از یک حجره سالم به یک حجره سرطانی تبدیل میکند.

در مورد اعمال خشونت آمیز و وحشیانه و سبوعانه و همچنین قتل و کشتار داعشیان حیوان صفت مطالب بسیار دیده و شنیدهایم. این گروه سرطانی که در افغانستان بروز و ظهور پیدا کرده است، حاصل تفکرات منحرفانه عدهای به ظاهر مسلمان وابسته به شبکه تروریستی القاعده است که با پیام ایجاد خلافت اسلامی و اجرای شریعت از کشورهای عربی به مانند یک هیولا سردرآورده و به کشور افغانستان راه پیدا کرده است. سرو صدای آمدن این غده سرطانی و این گروه شرور مسلح در افغانستان که سوغاتشان ترس و وحشت است، با توجه به پیشینه جنایاتی که در عراق و سوریه انجام داده‌اند، مردم افغانستان را که بیش از دو دهه را در خوف و وحشت گروه طالبان و شبکه القاعده و شبکه حقانی و ... به سر بردهاند سخت نگران کرده است.

این تشکیلات جدید نیست بلکه قدیمی‌ترین تشکیلات در بین  همه گروههای مسلح برجسته در سوریه و در منطقه عراق است. تأسیس این گروه که به فکر بقاء و توسعه میباشند، به سال 2004 میلادی برمیگردد. نامهای قدیم این گروهک عبارتند از «جماعت توحید و جهاد»، «شبکه القاعده در کشور رافدین»، «شورای مشورتی مجاهدین»، «ارتش اهل سنت و جماعت»، «دولت اسلامی عراق» و در نهایت «دولت اسلامی عراق و شام». داعش مدت زمانی شاهد رشد قلمرو فعالیت خود بود. این گروه با خوی آدمکشی و ویرانگری، فعالیت خود را در عراق آغاز کرد اما با شدت یافتن بحران در سوریه، دامنه فعالیتش را به این کشور کشاند و بعد آن نیز انفجارهایی در لبنان انجام داد. جاهطلبیهای داعش به عراق و سوریه و لبنان و لیبی و به طور کلی آسیای غربی محدود نمی شود، آنها نقشهای دارند که کل منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و بخشهایی از آسیای مرکزی را به تسلط خود درآورند. آنها در حال حاضر از ولایت خوراسان حرف میزنند و برای تسلط این منطقه که کشور ما در این منطقه فرضی قرار دارد، نقشهها و پلانها دارند. پس مشخص است که این گروه سودای حکومت جهانی در سر دارند.

در چند وقت اخیر، ظهور دسته‌هایی از این مهمان ناخوانده در افغانستان و در ولایت‌های مختلف به گوش میرسد و مشخص شده که افراد وابسته به این گروه با پرچم‌های سیاه در این ساحات دیده شدهاند. خطر نفوذ داعش در افغانستان برای افغانهایی که خود قربانی تروریسم هستند روز به روز در حال افزایش است. همچنین گزارش شده که داعش در حال جذب نیرو برای تقویت نیروی‌های خود در افغانستان است حتی از میان شورشیان خارجی. هنوز در مورد حضور گسترده شورشیان خارجی که به افغانستان آمده‌اند، هویت آنها و چگونگی فعالیتشان شک و تردیدهایی وجود دارد. این گروه تلاش کرده است تا در افغانستان نفوذ گسترده‌ای یابد. آنها در حال جمعآوری سلاح و نیرو هستند و پیوستن برخی از نیروهای طالبان به این گروه همچون وایروسهایی که به بدن حمله میکنند، این خطر را پر رنگتر کرده است. داعش در حال حاضر همانند کسی که دچار سرطان شده است و به دنبال تداوی است، تبدیل به یک دغدغه امنیتی برای کشور و برای مردم شده است.

در تعريف ساده سرطان مي‌توان گفت‌ که سرطان در حقیقت شرارت بعضي از حجرات بدن است‌ به این معنی که هرگاه حجرات هر يك از اعضای بدن بدون توجه به نياز آن عضو، شروع به تكثير بيش از حد نمايد سرطان تشکیل مي‌شود. سرطان در حقیقت رشد، تکثیر و بعضی اوقات انتشار غیرطبیعی حجرات تغییر ماهیت داده بدن است. شکل ظاهری و نیز عملکرد حجرات سرطانی شده با حجرات طبیعی تفاوت دارد و دیگر کار حجرات طبیعی بدن را انجام نمیدهد. دیوارههای حجره سرطانی دارای پوشش پروتئینی متفاوت و خشن است.

حجره تغییر یافته از حجرات همسایهاش جدا میشود و از اوامر و علامتهای داخلی که حجرات دیگر در کنترل آنها هستند، پیروی نکرده و به جای هماهنگی با حجرات دیگر، خودسرانه عمل میکند. حجرات سرطاني گاه از طريق جريان خون به ساير اعضای بدن منتقل مي‌شود (metastasis) و در محل جديد نیز همچنان به تكثير و رشد خود ادامه مي‌دهند و بدين طریق براي حجرات مفيد و حياتي توليد مشكل مي‌نمايند. حجره سرطانی به دو حجره جدید سرطانی تبدیل میشود. این پروسه به همین ترتیب ادامه پیدا میکند تا همان یک حجره غیرطبیعی به مجموعهای از حجرات که تومور (tumor) نامیده میشود، تبدیل میگردد. سرطان در ابتدا معمولا به صورت یک تومور منفرد در منطقه خاصی از بدن ظهور می‌کند. اگر تومور برداشته نشود، حجرات سرطانی تومور، این توانایی را دارند که به انساج، بافت‌ها و ارگان‌های مجاور و همچنین ارگان‌های بسیار دور از محل تومور اولیه گسترش پیدا کنند. بعضی اوقات این تومورها خوشخیم بوده و رشد خوبی ندارند ولی زمانی که که حجرات تومور، رشد کنند، حجرات طبیعی اطراف خود را از بین میبرند و به قسمتهای دیگر بدن هم حمله کنند که نشانه تومور بدخیم خواهد بود. بزرگترین خطر تومورهای بدخیم، توانایی آنها در حمله به انساج سالم و پخش شدن در بدناست. حجرات سرطانی به رگ‌های خونی هجوم می‌آورند و از آن جایی که رگ‌های خونی تقریبا در سرتاسر بدن هستند، حجرات بدخیم از این ویژگی استفاده می‌کنند تا به ارگان‌هایی که در فاصله دورتر در بدن قرار دارند دسترسی پیدا کنند. در نتیجه به حجرات بدخیم اجازه می‌دهند که از طریق گسترش خونی، گسترش یابند .هر چه تومورها رشد کنند و بزرگتر شوند، جلوی رسیدن مواد غذایی و اکسیجن را به حجرات سالم میگیرند و با پیشرفت سرطان، حجرات سالم میمیرند و عملکرد و سلامت مریض از بین میرود. اگر جلوی این پروسه خطرناک گرفته نشود، سرطان ختم به مرگ میشود.

عوامل دخيل در تشکیل سرطان بسيار متنوع است‌. جنسيت‌، سن‌، نژاد، موقعيت جغرافيائي و... همه و همه در تشکیل سرطان‌، نوع سرطان و خوش‌خيم يا بدخيم بودن آن تاثیر دارند. بعضي از وايروسها نیز عامل تشکیل سرطان مي‌باشند. رژیمهای غذایی نامناسب انسانها که زاییده دنیای جدید هستند، از جمله فستفودها و شحمیات بسیاری که این غذاها دارند، میتوانند دستگاه هاضمه را مستعد سرطان کنند. به این ترتیب، سبک زندگی و بخصوص سبک رژیمهای نادرست غذایی، استعداد ابتلا به سرطان را بالا میبرد.

زمانی که سیستم ایمنی انسان قوی باشد، حجرات سرطانی از بین میروند و از ایجاد تومور سرطانی جلوگیری میشود. زمانی که شخص مریضی سرطان دارد، نشانه آنست که وی دارای کمبودهای تغذیوی است. این کمبود ممکن است منشاء جنتیک، محیطی، غذاها و عوامل دیگر در شیوه زندگی باشند. برای غلبه بر کمبودهای متعدد تغذیوی، تغییر در رژیم غذایی شامل اضافه کردن بعضی غذاهای مفید و ضدسرطانی لازم است که این سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند.

با یک نگاه اجمالی میتوان تشابهات رفتاری بین این دو پدیده شوم و مشکل ساز را دریافت. هر دو هیولایی هستند که با رفتار خشن و غیرطبیعی، سیستم طبیعی حاکم بر یک مجموعه را بر هم میزنند، حالت درگیرشدن و تهاجمی به دیگر اعضای مجموعه دارند، باعث استرس و ترس میشوند، خاصیت تخریب کنندگی دارند، بی پروا حمله و طغیان و شرارت میکنند، هیچ رحم و مروتی نسبت به دیگر اعضای مجموعه ندارند، حالتهای مختلف و نامهای مختلفی به خود میگیرند، ممکن است خودی باشند و یا اینکه یک شورشی باشند که از مکان دیگری آمده باشند، نماد تیرگی و سیاهی و بدبختی هستند، پتانسیل پیشرفت و نفوذ و توسعه یافتن دارند، فعالیتهای بعدیشان غیرقابل تشخیص است، هویت و ماهیتشان غیرقابل تمایز است، زمان که جلو میرود، اعضای مجموعه خود را زیادتر میکنند و مجموعه را توسعه میدهند ، حس همکاری و کمک طلبی برای براندازی سیستم دارند، برعلیه سیستم امنیتی به مقابله برمی خیزند و مبارزه میکنند، جانهای بسیاری را میگیرند، موجب تغییرات و دگرگونی میشوند، بر اثر تغییراتی میتوانند تغییر ماهیت بدهند، از قوانین داخل مجموعه پیروی نمی کنند و قانون شکنی میکنند، قابلیت انتقال و جابجایی دارند و میتوانند به یک مجموعه سالم دیگر در مکانی دیگر حمله کرده و مجموعه و سیستم جدید را تحت تاثیر تهاجم خود قرار بدهند، تمام مواد اولیه لازم برای رشد مجموعه و سیستم را غارت میکنند، چندین سال طول میکشد تا سرپا و فعال شوند، در ابتدای ظهور زیاد شناخته شده نیستند و استراتژیشان نامعلوم و ناشناخته است و به عنوان بدترین اثرشان میتوان گفت غایت عملشان مرگ و از بین رفتن سیستم و مجموعه خواهد بود.

به عنوان جمله پایانی در مورد تداوی و یا حتی در مورد پیشگیری و وقایه آن باید گفت این غده سرطانی، هرچه زودتر باید ریشه کن شود و تا قبل از اینکه خوب سیستم را تحت کنترل و سیطره خود درنیاورده است، از مجموعه جدا شود. بهترین راه هم برای به کنترل درآوردن اوضاع و شرایط مجموعه، تقویت سیستم و تزریق نیرو است. هرچه زودتر جلوی بروز و ظهور بیشتر و جلوی پیشرفت این غده سرطانی باید گرفته شود و برای ریشه کن کردن آن برنامه ریزی و تداوی مناسب انجام داد.

داکتر صالحی

دوشنبه, 18 خرداد 1394 10:18
حزب عدالت و توسعه طی چهارده سال اخیر، همواره پیروز بدون رقیب همه انتخابات برگزارشده در ترکیه بوده و در سطوحی همچون پارلمان، شهرداری‌ها، مجالس استانی و ریاست‌جمهوری، بالاترین آرای مردم ترکیه را از آن خود کرده است. در دسته‌بندی دلایل عمده پیروزی‌های این حزب به موارد بسیاری می‌توان اشاره کرد که عمده آنها عبارتند از: رهبریِ کارآمد و اثرگذار رجب طیب اردوغان و به‌کارگیری کادرهای توانمند بسیاری در سطوح عالی نظری و اجرایی این حزب، رشد اقتصادی ترکیه در دوران زمامداری حزب مزبور، گرایش قاطبه مردم اسلام‌گرای ترکیه به‌سوی این حزب و دلایل دیگری که در این مجال نمی‌گنجد و ذکر ابعاد منطقه‌ای، امنیتی، جوانب مرتبط با ناتو و غرب و مسائل دیگر، نیاز به طرح موضوع در نوشتاری مفصل و جداگانه دارد. اما بدون شک یکی از دلایل عمده تکرار پیروزی‌های بزرگ حزب عدالت و توسعه در سالیان اخیر، ضعیف بودن جبهه مخالفین است؛ لذا می‌توان با بررسی اجمالی وضعیت اصلی‌ترین احزاب مخالف، تاحدودی به این جمع‌بندی نهایی رسید که در چه صورتی و تحت چه شرایطی امکان کنار رفتن حزب عدالت و توسعه و سر برآوردن بازیگران جدید وجود دارد.
مهم‌ترین احزاب مخالف در ترکیه، به‌ترتیب میزان آراء و نفوذ سیاسی و اجتماعی عبارتند از:
1. حزب جمهوری خلق (CHP) (جمهوریت هالک پارتیسی)؛
2. حزب حرکت ملی (MHP) (ملیتچی حرکت پارتیسی)؛
3. حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) (هالکلارن دموکراتیک پارتیسی)؛
4. حزب سعادت (SP) (سعادت پارتیسی)؛
5. حزب اتحاد بزرگ (BBP) (بیوک برلیک پارتیسی).

حزب جمهوری خلق
این حزب در سال 1923 میلادی و همزمان با نابود شدن امپراتوری عثمانی توسط مصطفی کمال آتاتورک تأسیس شد و درطول نزدیک به یک قرن اخیر، بارها به‌تنهایی کابینه را تشکیل داده و قدرت بلامنازع ترکیه بوده است. حزب مزبور در دوره نزدیک به سه دهه از تاریخ نظام تک‌حزبی و در دوران آتاتورک و عصمت اینونو، قدرت خود را تثبیت نمود و بعدها در دوران اقتدار نظامیان نیز همواره قدرت را در دست داشت، اما در سه دهه اخیر قدم در مسیر زوال تدریجی نهاده است.
حزب جمهوری خلق هم‌اکنون 125 کرسی از مجموع 535 کرسی پارلمان و 232 شهرداری از مجموع 1381 شهرداری ترکیه را دراختیار دارد.
کمال کلچدار اوغلو، رهبر کنونی حزب جمهوری خلق، اصالتاً از کردهای علوی اهل درسیم است، اما هیچگاه حاضر نشده درمورد هویت دینی و قومی خود سخن بگوید. او پس از انتشار نوار ویدئویی رسوایی اخلاقی دنیز بایکال، سکان هدایت این حزب را در دست گرفت و به اعتقاد کارشناسان و منتقدین، هنوز هم نتوانسته از پس مخالفین داخلی حزب خود برآید. با آنکه کلچدار اوغلو برای ترمیم و بازسازی اعتبار و اقتدار حزب خود دست به تلاش‌های گسترده‌ای زده، اما همواره در چند سال اخیر، شاهد کاهش آرای این حزب بوده‌ایم و علاوه‌براین، تاکنون چند تن از نمایندگان این حزب مخالف دولت استعفا داده و به جریانات دیگر پیوسته و یا به‌صورت مستقل تشکیل حزب داده‌اند.
از اصلی‌ترین مشکلات این حزب می‌توان به این مسائل اشاره کرد:
1. خلأ ایدئولوژیک و فکری و جدال جدی بین دو جناح چپ‌گرا و ملی‌گرا ـ کمالیست، از عمده‌ترین مشکلات این حزب است و بنا به نظرات غالب تحلیلگران سیاسی ترکیه، حزب جمهوری خلق در ترکیه کنونی، دارای گفتمان جذابی برای جلب آرای نسل جدید ترکیه نیست.
2. مشکل رهبری از دیگر مشکلات عمده حزب جمهوری خلق است و فرد کاریزماتیکی که بتواند جان دوباره به این حزب بدهد، در میان کادرهای عالی‌رتبه کنونی آن وجود ندارد.
3. حزب جمهوری خلق در تاریخ نود ساله خود مرتکب خطاهای بزرگی شده و هنوز هم حاضر به مواجهه صحیح با این خطاها نیست. اردوغان در اقدامی رندانه از این حزب خواست که بابت کشتار کردهای علوی در سال 1938، از همه کردها عذرخواهی کند. علاوه بر این کشتار، اقدامات سیاه دیگری نیز در تاریخ حزب جمهوری خلق وجود دارد.
4. حزب جمهوری خلق درمورد پرونده عجیب و پیچیده کردها، هیچ استراتژی و برنامه خاصی ندارد و این درحالی است که غالب منتقدین براین‌باورند که مبارزات مسلحانه کردها و سر برآوردن جدی این معضل، در دوران اقتدار این حزب بوده و به‌خاطر بی‌مهری‌هایی که دولت‌های برآمده از حزب جمهوری خلق در حق کردها نشان دادند، آنها سلاح به دست گرفته و روانه کوهستان شدند.
5. حزب جمهوری خلق دارای تئوری اقتصادی خاصی برای تغییر وضعیت ترکیه نیست.

حزب حرکت ملی
این حزب در سال 1969 میلادی توسط آلپ ارسلان ترکش و براساس امتزاج اندیشه‌های ملی‌گرایانه ترکی و اسلامی تأسیس شد و همواره بر بستر تند راست افراطی حرکت کرده است. حزب مزبور تاکنون چند بار در دولت ائتلافی، صاحب بخشی از قدرت کابینه ترکیه شده است، اما با ورود حزب عدالت و توسعه به گردونه سیاسی ترکیه، این موقعیت را از دست داد. دولت باغچلی، رهبر کنونی حزب، از سال 1997 تاکنون رهبری حزب را برعهده دارد. حزب حرکت ملی هم‌اکنون 52 کرسی از 535 کرسی مجلس و 169 شهرداری از 1381 شهرداری ترکیه را در دست دارد.
این حزب طی سالیان گذشته، همواره بر هویت ترکی تأکید نموده و همه شهروندان ترکیه را ترک می‌داند و معتقد است هرگونه مذاکره و سازش با کردهای مخالف، موجب تجزیه ترکیه می‌شود.
از مهم‌ترین مشکلات حزب مزبور می‌توان به این مسائل اشاره کرد:
1. حزب حرکت ملی دارای گستره جغرافیایی محدودی است و نتوانسته در همه استان‌های ترکیه، هوادار جمع کند.
2. اندیشه‌های راست افراطی ملی‌گرایانه ترکی، رفته‌رفته جذابیت خود را از دست می‌دهد و ازآنجایی‌که گرایش فکری نوینی در کادر رهبری دیده نمی‌شود، افق روشنی برای گرویدن نسل جدید جوانان ترکیه به حزب مزبور وجود ندارد.
3. حزب حرکت ملی، پروژه سیاسی ـ اقتصادی خاصی برای اداره ترکیه پیشنهاد نکرده و صرفاً براساس شعارهای ملی‌گرایانه به حیات سیاسی خود ادامه داده است.

حزب دموکراتیک خلق‌ها
این حزب درواقع یکی از نهادهای اقماری پ‌ک‌ک است که طی دو دهه اخیر، بارها تغییر نام داده است. هم‌اکنون کرسی رهبری این حزب بنا به اصل پذیرفته‌شده در اساسنامه پ‌ک‌ک، مانند همه نهادهای اقماری دیگر، دراختیار یک مرد و یک زن است و صلاح‌الدین دمیرتاش به اتفاق فیگن یوکسک داغ، به‌عنوان رهبران مشترک یا هم‌ارز شناخته می‌شوند. بااین‌حال در رسانه‌ها و محافل سیاسی، نام دمیرتاش برجسته‌تر و آشکارتر است.
حزب دموکراتیک خلق‌ها براساس آراء و افکار اوجالان و پ‌ک‌ک، از ابتدا به‌منظور تحقق مطالبات کُردی و قومی قدم در راه نهاد، اما بعدها با توجه به تغییرات عمده‌ای که در پ‌ک‌ک صوت گرفت و به‌ویژه پس از دوران دستگیری و زندانی شدن اوجالان، شعارهای عمده آن تغییر پیدا کرد. حزب مزبور درحال‌حاضر بر روی دو محور اصلی حرکت می‌کند: الف) تلاش برای جلب آرای کردها در مناطق جنوب و جنوب شرقی و استانبول، براساس تبلیغ درمورد مطالبات سیاسی و فرهنگی کردها. ب) تلاش برای جلب آرای چپ‌های ترکیه و تثبیت موقعیت خود به‌عنوان حزبی با اندیشه‌ها و برنامه‌هایی که همه ترکیه و اقوام آن را دربر می‌گیرد.
از مهم‌ترین مشکلات این حزب می‌توان به این موارد اشاره کرد:
1. حزب دموکراتیک خلق‌ها ازلحاظ هویت سیاسی و حزبی، مشکلات بنیادینی دارد و منتقدین براین‌باورند که این نهاد اقماری پ‌ک‌ک، همه قدرت و نفوذ خود را از منبع تهدیدات نظامی پ‌ک‌ک به‌دست آورده و دارای استقلال در تصمیم‌گیری‌های حساس نیست.
2. حزب دموکراتیک خلق‌ها، در اساس، خود را یک حزب دموکرات می‌داند و در همه بیانیه‌های تبلیغاتی‌اش، بر این موضوع تأکید می‌کند که صرفاً به‌دنبال مطالبات کُردی نیست، اما در عمل، در موقعیتی قرار گرفته که در نزد بسیاری از مردم ترک زبان ترکیه، به‌عنوان یک حزب تجزیه‌طلب و قوم‌محور تعریف شده و از دیگر سو نزد بسیاری از کردها، به‌عنوان یک نهاد سیاسی شکست‌خورده مورد انتقاد قرار می‌گیرد که دست از مطالبات کُردی برداشته و به‌سوی ترک‌ها، گرایش پیدا کرده است.
3. کمبود منابع مالی، یکی از مهم‌ترین مشکلات این حزب است. براساس قوانین ترکیه، تنها گروه‌هایی می‌توانند به‌عنوان حزب ثبت‌شده قانونی فعالیت کنند که در نصف به‌علاوه یک 81 استان ترکیه، دارای دفتر مرکزی در مرکز استان و دفتری در بزرگ‌ترین شهرستان دوم استان‌ها باشند و تأمین هزینه‌های این دفاتر بسیار دشوار است. از این گذشته، تأمین هزینه‌های کمپین‌های تبلیغاتی و سیاسی، نیاز به منابع مالی عظیم دارد و ازآنجایی‌که حزب دموکراتیک خلق‌ها چنین امکانی در دست ندارد، ناچار است برای برآورده کردن نیازهای خود، از پ‌ک‌ک و تاحدودی از هواداران خود کمک بگیرد.
4. حزب دموکراتیک خلق‌ها، براساس آموزه‌های اوجالان، حساب ویژه‌ای بر روی چپ‌های ترکیه باز کرده و این درحالی است که جریانات چپ در این کشور شکست خورده و ضعیف شده‌اند.
5. حزب مزبور نه‌تنها برای ترکیه بلکه برای استان‌های کردنشین نیز برنامه و پروژه اقتصادی خاصی ندارد.

حزب سعادت
این حزب در واقع مهم‌ترین تشکل و نهاد سیاسی شاگردان پایبند به مکتب نجم‌الدین اربکان، نخست‌وزیر فقید اسلام‌گرای ترکیه است. بخش مهمی از شاگردان او که به قول اردوغان «آن جامه تنگ را از تن خود درآوردند»، به حزب عدالت و توسعه پیوستند که از میان مهم‌ترین آنها می‌توان به اردوغان، گُل، آرنچ، کورتولموش و دیگران اشاره کرد، اما شخصیت‌های مهم دیگری همچون رجایی کوتان و مصطفی کمال آک، که در همان دورانِ تأسیس حزب فضیلت با اردوغان و رفقای او اختلاف‌نظر داشتند، حزب سعادت را در سال 2001 تأسیس کردند. این حزب هم‌اکنون در مجلس کرسی ندارد، اما 26 شهرداری از 1381 شهرداری کشور را دراختیار دارد.
حزب مزبور که از بدو تأسیس توسط مصطفی کمال آک اداره می‌شود، دارای چنین مشکلاتی است:
1. حزب سعادت خود را مهم‌ترین نهاد سیاسی مروج اندیشه‌های نجم‌الدین اربکان و جریان موسوم به «دیدگاه ملی» می‌داند. این درحالی است که هنوز هم هیچ درک روشنی از ابعاد فکری و ایدئولوژیک این دیدگاه وجود ندارد و مشخص نیست که جریان موردنظر در ابعاد ملی، چه اختلافاتی با ترک‌های افراطی حزب حرکت ملی دارد و به موازات آن، در ابعاد دینی هم، چه چالش‌هایی با حزب عدالت و توسعه و دیگر جریانات اسلام‌گرا و محافظه‌کار دارد.
2. حزب سعادت در محدوده کوچکی از جغرافیای ترکیه مشغول فعالیت است و در ابعاد سیاسی کلان ترکیه، چه در حوزه‌های نظری و تئوریک و چه در ابعاد عملی و میدانی، نمی‌تواند به‌مثابه حزب قدرتمندی عمل کند که در آینده، تبدیل به یک جریان جایگزین یا آلترناتیو شود.
3. حزب سعادت دارای بازوان تبلیغاتی و رسانه‌ای قدرتمندی نیست و صدای این حزب در ترکیه، در یک حد و اندازه قابل توجه به گوش نمی‌رسد.
4. حزب سعادت، استراتژی سیاسی و اقتصادی کلانی برای اداره ترکیه ندارد و صرفاً بنا را بر مخالفت صرف با یاران اردوغان گذاشته است.

حزب اتحاد بزرگ
این حزب در سال 1992 میلادی توسط محسن یازیجی اوغلو و یاران او و براساس اندیشه‌های ملی ـ اسلامی تأسیس شد. ایجاد سنتزی از تعالیم اسلامی و اندیشه‌های «ملی‌گرایانه فرهنگی ترکی»، از مهم‌ترین آرمان‌های یازیجی اوغلو بود و این حزب براساس چنین محور فکری‌ای تأسیس شده است. یازیجی اوغلو در سال 2005 و در یک حادثه مشکوک، بر اثر سقوط بالگرد، جان خود را از دست داد و از آن زمان تاکنون، رهبری این حزب برعهده یاچین توپچی و پس از او نیز دراختیار مصطفی دستیجی بوده است.
حزب اتحاد بزرگ در مجلس ملی ترکیه کرسی ندارد و از 1381 شهرداری ترکیه نیز تنها شش شهرداری را دراختیار دارد.
درمورد مشکلات عمده حزب مزبور می‌توان گفت که تقریباً با تفاوت‌هایی ناچیز، این حزب نیز با همان موانع و مشکلاتی روبه‌روست که درمورد حزب سعادت به آنها اشاره بشد. ضمن اینکه حزب اتحاد بزرگ، تنها در استان ترکی ـ کُردی سیواس، دارای طرفداران بسیاری است و در بخش‌هایی از استانبول و چند استان دیگر ترکیه نیز هوادارانی دارد و در آخرین انتخابات محلی در سال 2014 در کل کشور 720 هزار رأی به‌دست آورده و در قد و قواره‌ای نیست که بتواند به‌عنوان یک جریان آلترناتیو مطرح شود.

 • تجلیل از سالروز شهادت امام موسی ابن جعفر (ع)
  تجلیل از سالروز شهادت امام موسی ابن جعفر (ع)   به گزارش پایگاه خبری رسالت ْ جضرت آیت الله صالحی در سالروز شهادت امام موسی ابن جعفر در سالن کرامت بیان فرمودند که ْبنابر مشهور، و آنچه که شهید مطهری بیان می دارد ْ امرور روز شهادت امام هفتم حضرت موسی الکاظم سلام الله علیه است. ولادت موسی بن…
  نوشته شده در جمعه, 24 فروردين 1397 18:14
 • سمینار یک روزه بعثت از دیدگاه آیات و روایات:
  سمینار یک روزه بعثت از دیدگاه آیات و روایات: به گزارش پایگاه خبری رسالت، در هجدهمین روز از سال ۱۳۹۷ سمینار یک روزه ای با شرکت علما، اساتید و طلاب حوزه علمیه کابل در حوزه علمیه رسالت برگزار گردید. و سخنرانان با تاکید بر اهداف والای بعثت، بعثت پیامبر گرامی…
  نوشته شده در یکشنبه, 19 فروردين 1397 21:20
 • تبدیل افغانستان به مرکز تجارت و ترانزیت منطقه
  تبدیل افغانستان به مرکز تجارت و ترانزیت منطقه پایگاه خبری رسالت -سومین نشست سالانۀ “سام” تحت عنوان (پیشرفت ها و دستآوردهای انکشاف افغانستان و آجندای اصلاحات) قبل از ظهر امروز با سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، رسماً افتتاح شد. این نشست که با حضور نمایندگان نزدیک به ۴۰ کشور در ارگ برگزار گردید، رئیس جمهور غنی به…
  نوشته شده در پنج شنبه, 13 مهر 1396 19:04
 • به هر قیمتی که باشد افغانستان را می سازم!
  به هر قیمتی که باشد افغانستان را می سازم! اشرف غنی در مراسم روز جهانی جوان گفت که به هر قیمتی که باشد افغانستان را می سازم. به گزارش پایگاه خبری رسالت، ارگ ریاست جمهوری به مناسبت روز جهانی جوان، مراسمی به منظور حمایت از جایگاه این قشر عظیم کشور برگزار کرد. وی افزود:بیشترین سرمایه سیاسی خود را در…
  نوشته شده در یکشنبه, 22 مرداد 1396 05:53
 • 235 اسیر هزارهِ میرزا اولنگ امروز بعد از ظهر آزاد شدند
  235 اسیر هزارهِ میرزا اولنگ امروز بعد از ظهر آزاد شدند پایگاه خبری رسالت- 235 اسیر هزارهِ میرزا اولنگ امروز بعد از ظهر آزاد شدند.  به گزارش پایگاه خبری رسالت: تعداد 235 نفر از اسرای درقریه میرزا ولنگ پس از 4 روز در نتیجه سعی و تلاش بزرگان محلی با رهبری مقام ولایت از چنگ طالبان وداعش رها شده و دقایقی پیش…
  نوشته شده در چهارشنبه, 18 مرداد 1396 14:51
 • تیر باران 26 کشاورز توسط داعش در سرپل
  تیر باران 26 کشاورز توسط داعش در سرپل پایگاه خبری رسالت - گروه تروریستی تکفیری داعش شب گذشته داعش 26 کشاورز ربوده شده را در سرپل تیرباران کرد. به گزارش پایگاه خبری رسالت ،محمدنور رحمانی، رییس شورای ولایتی سرپل می‌گوید که افراد زیردست شیرمحمد غضنفر، یکی از فرماندهان گروه داعش از میان 27 کشاورزی که روز گذشته از…
  نوشته شده در یکشنبه, 15 مرداد 1396 22:49
 • چهره شهر کابل تغییر می کند
  چهره شهر کابل تغییر می کند براساس طرح و دیزاین جدید حکومت به کمک یک شرکت خصوصی خارجی چهره ظاهری شهر کابل تغییر می کند. به گزارش پایگاه خبری رسالت  "رئیس جمهور غنی" نخستین طرح و دیزاین شهر کابل را شام امروز سه شنبه (۳ اسد) از طریق ویدیو کنفرانس مورد ارزیابی قرار داد. در جریان…
  نوشته شده در چهارشنبه, 04 مرداد 1396 19:24
 • افغانستان چهارمین کشور ناامن جهان
  افغانستان چهارمین کشور ناامن جهان پایگاه خبری رسالت -بانک جهانی در گزارش تازه‌اش افزایش فقر، ناامنی و رشد آهسته‌ی اقتصادی را تهدید‌های جدی برای آینده افغانستان خوانده است. در این گزارش آمده است: “مردم فقیر و تنگدست، آسیب پذیرترین افراد در میان جمعیت افغانستان هستند. پس از سال ۲۰۱۱ میلادی ناامنی و بی‌ثباتی ۱.۳ میلیون…
  نوشته شده در دوشنبه, 22 خرداد 1396 22:28
 • تروریزم نه شیعه می شناسد نه سنی
  تروریزم نه شیعه می شناسد نه سنی پایگاه خبری رسالت -مردم هرات هفتمین روز از شهدای مسجد جامع این شهر را با پیام وحدت و همدلی شیعیان و اهل تسنن گرامی داشتند و از منافقان و دشمنان اسلام ابراز نفرت و انزجار کردند.  هفتمین روز شهادت جمعی از روحانیون و دیگر شهدای حمله تروریستی مقابل مسجد جامع هرات…
  نوشته شده در دوشنبه, 22 خرداد 1396 21:51
 • واکنش قرضاوی به قرار گرفتن در فهرست تررویسم
  واکنش قرضاوی به قرار گرفتن در فهرست تررویسم پایگاه خبری رسالت - برخی از شخصیت هایی که نامشان در فهرست جدید تروریسم چهار کشور عربی علیه قطر وارد شده است، نسبت به قرار گرفتن نام خود در این فهرست واکنش نشان دادند. به گزارش پایگاه خبری رسالت به نقل از رای الیوم، «یوسف قرضاوی» رئیس اتحادیه جهانی علمای…
  نوشته شده در شنبه, 20 خرداد 1396 11:42

فعالیتهای مسجد جامع الزهرا

فعالیتهای حوزه علمیه رسالت