امروز: دوشنبه 02 بهمن 1396 برابر با 22 ژانویه 2018

تبدیل افغانستان به مرکز تجارت و ترانزیت منطقه

تبدیل افغانستان به مرکز تجارت و ترانزیت منطقه

پایگاه خبری رسالت -سومین نشست سالانۀ “سام” تحت عنوان (پیشرفت ها و دستآوردهای انکشاف افغانستان و آجندای اصلاحات) قبل از ظهر امروز با...
به هر قیمتی که باشد افغانستان را می سازم!

به هر قیمتی که باشد افغانستان را می سازم!

اشرف غنی در مراسم روز جهانی جوان گفت که به هر قیمتی که باشد افغانستان را می سازم. به گزارش پایگاه خبری رسالت، ارگ ریاست جمهوری به مناسبت...
235 اسیر هزارهِ میرزا اولنگ امروز بعد از ظهر آزاد شدند

235 اسیر هزارهِ میرزا اولنگ امروز بعد از ظهر آزاد شدند

پایگاه خبری رسالت- 235 اسیر هزارهِ میرزا اولنگ امروز بعد از ظهر آزاد شدند.  به گزارش پایگاه خبری رسالت: تعداد 235 نفر از اسرای درقریه...
تیر باران 26 کشاورز توسط داعش در سرپل

تیر باران 26 کشاورز توسط داعش در سرپل

پایگاه خبری رسالت - گروه تروریستی تکفیری داعش شب گذشته داعش 26 کشاورز ربوده شده را در سرپل تیرباران کرد. به گزارش پایگاه خبری رسالت...
پایگاه خبری رسالت
Super User

Super User

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mauris hendrerit justo a massa dapibus a vehicula tellus suscipit. Maecenas non elementum diam.
آدرس وب سایت: http://smartaddons.com

بعد از تکمیل پروژه بزرگ ساخت مدرسه ولایت بامیان به سرپرستی آیت الله صالحی مدرس، اولین نماز عید سعید فطر به امامت حجت الاسلام و المسلمین بابه محسنی و با حضور پرشور مومنین و شیعیان این منطقه برگزار گردید.

 

photo 2017-06-26 20-23-09

 

photo 2017-06-26 20-23-29

یکشنبه, 15 اسفند 1395 23:04

آیت الله صالحی مدرس ظهر امروز یکشنبه با آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در بیت ایشان دیدار و احوالپرسی کرد.

در این دیدار آیت الله صالحی ضمن جویاشدن احوال آیت الله صافی در رابطه با مسائل و مشکلات علما و مردم افغانستان با ایشان صحبت و گفتگو کردند! همچنین آیت الله صافی گلپایگانی نیز با ابراز علاقه نسبت به سرنوشت مردم افغانستان به خصوص شیعیان افغانستان، رسالت اصلی علما و فضلا و طلاب افغانستان را حفظ وحدت و اخوت اسلامی بیان کردند و از فعالیتهای علمای شیعه بخصوص آیت الله صالحی تجلیل و تقدیر کردند!

در پایان نیز آیت الله صالحی از ایشان جهت تکریم ایام عزاداری سرور زنان اهل بهشت حضرت صدیقه طاهره (سلام الله علیها) قدر دانی کردند!

IMG 9614-Optimized

IMG 9557-Optimized

IMG 9519-Optimized

این روزها بحثهای سیاسی کشور افغانستان، بیشتر حول گروهک تروریستی داعش میچرخد و به نوعی بحث از روی طالب به طرف داعش شیفت پیدا کرده است. این گروهکهای تروریستی، مکانی مناسب برای بروز اهداف و خواستههایشان پیدا کرده اند و همچون گذشتهای نه چندان دور، افغانستان را کعبه آمال خود و راه میانبری برای رسیدن به بهشت یافتهاند. یکی میآید یکی میرود، یکی ضعیف میشود یکی قوی میشود، در هر شکل اینها مایه بدبختی و تیرهروزیهای کشور افغانستان هستند و اینها به هیچ عنوان دلشان به حال این مردم مظلوم نمیسوزد. از قدیم هم گفتهاند که سگ زرد برادر شغال است. صد رحمت به این حیوانات، چه بسا این طالب و داعش که انسانیت خود را در روزگار مکاره به چند دالر باختهاند، خوی وحشیگریشان به مراتب بیشتر از حیوانات باشد.

نکته بسیار جالب، تشابه اعمال و فعالیتهای این گروهک تروریستی با پدیده سرطان (Cancer) در علم طب و بیولوژی است. سرطان پدیده ناخوش و تخریب کنندهای است که میتواند اعمال حیاتی یک حجره و در نهایت یک ارگانیزم را تحت تأثیر قرار دهد. شاید این موضوع را بارها شنیده باشیم که اشخاص بسیاری به دلیل مشکل سرطان، جان خود را از دست دادهاند. سرطان توسط متغیرهای ناشناخته و مستقل متعددی، موجب تغییراتی در داخل حجره می‌شود و آن را از یک حجره سالم به یک حجره سرطانی تبدیل میکند.

در مورد اعمال خشونت آمیز و وحشیانه و سبوعانه و همچنین قتل و کشتار داعشیان حیوان صفت مطالب بسیار دیده و شنیدهایم. این گروه سرطانی که در افغانستان بروز و ظهور پیدا کرده است، حاصل تفکرات منحرفانه عدهای به ظاهر مسلمان وابسته به شبکه تروریستی القاعده است که با پیام ایجاد خلافت اسلامی و اجرای شریعت از کشورهای عربی به مانند یک هیولا سردرآورده و به کشور افغانستان راه پیدا کرده است. سرو صدای آمدن این غده سرطانی و این گروه شرور مسلح در افغانستان که سوغاتشان ترس و وحشت است، با توجه به پیشینه جنایاتی که در عراق و سوریه انجام داده‌اند، مردم افغانستان را که بیش از دو دهه را در خوف و وحشت گروه طالبان و شبکه القاعده و شبکه حقانی و ... به سر بردهاند سخت نگران کرده است.

این تشکیلات جدید نیست بلکه قدیمی‌ترین تشکیلات در بین  همه گروههای مسلح برجسته در سوریه و در منطقه عراق است. تأسیس این گروه که به فکر بقاء و توسعه میباشند، به سال 2004 میلادی برمیگردد. نامهای قدیم این گروهک عبارتند از «جماعت توحید و جهاد»، «شبکه القاعده در کشور رافدین»، «شورای مشورتی مجاهدین»، «ارتش اهل سنت و جماعت»، «دولت اسلامی عراق» و در نهایت «دولت اسلامی عراق و شام». داعش مدت زمانی شاهد رشد قلمرو فعالیت خود بود. این گروه با خوی آدمکشی و ویرانگری، فعالیت خود را در عراق آغاز کرد اما با شدت یافتن بحران در سوریه، دامنه فعالیتش را به این کشور کشاند و بعد آن نیز انفجارهایی در لبنان انجام داد. جاهطلبیهای داعش به عراق و سوریه و لبنان و لیبی و به طور کلی آسیای غربی محدود نمی شود، آنها نقشهای دارند که کل منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و بخشهایی از آسیای مرکزی را به تسلط خود درآورند. آنها در حال حاضر از ولایت خوراسان حرف میزنند و برای تسلط این منطقه که کشور ما در این منطقه فرضی قرار دارد، نقشهها و پلانها دارند. پس مشخص است که این گروه سودای حکومت جهانی در سر دارند.

در چند وقت اخیر، ظهور دسته‌هایی از این مهمان ناخوانده در افغانستان و در ولایت‌های مختلف به گوش میرسد و مشخص شده که افراد وابسته به این گروه با پرچم‌های سیاه در این ساحات دیده شدهاند. خطر نفوذ داعش در افغانستان برای افغانهایی که خود قربانی تروریسم هستند روز به روز در حال افزایش است. همچنین گزارش شده که داعش در حال جذب نیرو برای تقویت نیروی‌های خود در افغانستان است حتی از میان شورشیان خارجی. هنوز در مورد حضور گسترده شورشیان خارجی که به افغانستان آمده‌اند، هویت آنها و چگونگی فعالیتشان شک و تردیدهایی وجود دارد. این گروه تلاش کرده است تا در افغانستان نفوذ گسترده‌ای یابد. آنها در حال جمعآوری سلاح و نیرو هستند و پیوستن برخی از نیروهای طالبان به این گروه همچون وایروسهایی که به بدن حمله میکنند، این خطر را پر رنگتر کرده است. داعش در حال حاضر همانند کسی که دچار سرطان شده است و به دنبال تداوی است، تبدیل به یک دغدغه امنیتی برای کشور و برای مردم شده است.

در تعريف ساده سرطان مي‌توان گفت‌ که سرطان در حقیقت شرارت بعضي از حجرات بدن است‌ به این معنی که هرگاه حجرات هر يك از اعضای بدن بدون توجه به نياز آن عضو، شروع به تكثير بيش از حد نمايد سرطان تشکیل مي‌شود. سرطان در حقیقت رشد، تکثیر و بعضی اوقات انتشار غیرطبیعی حجرات تغییر ماهیت داده بدن است. شکل ظاهری و نیز عملکرد حجرات سرطانی شده با حجرات طبیعی تفاوت دارد و دیگر کار حجرات طبیعی بدن را انجام نمیدهد. دیوارههای حجره سرطانی دارای پوشش پروتئینی متفاوت و خشن است.

حجره تغییر یافته از حجرات همسایهاش جدا میشود و از اوامر و علامتهای داخلی که حجرات دیگر در کنترل آنها هستند، پیروی نکرده و به جای هماهنگی با حجرات دیگر، خودسرانه عمل میکند. حجرات سرطاني گاه از طريق جريان خون به ساير اعضای بدن منتقل مي‌شود (metastasis) و در محل جديد نیز همچنان به تكثير و رشد خود ادامه مي‌دهند و بدين طریق براي حجرات مفيد و حياتي توليد مشكل مي‌نمايند. حجره سرطانی به دو حجره جدید سرطانی تبدیل میشود. این پروسه به همین ترتیب ادامه پیدا میکند تا همان یک حجره غیرطبیعی به مجموعهای از حجرات که تومور (tumor) نامیده میشود، تبدیل میگردد. سرطان در ابتدا معمولا به صورت یک تومور منفرد در منطقه خاصی از بدن ظهور می‌کند. اگر تومور برداشته نشود، حجرات سرطانی تومور، این توانایی را دارند که به انساج، بافت‌ها و ارگان‌های مجاور و همچنین ارگان‌های بسیار دور از محل تومور اولیه گسترش پیدا کنند. بعضی اوقات این تومورها خوشخیم بوده و رشد خوبی ندارند ولی زمانی که که حجرات تومور، رشد کنند، حجرات طبیعی اطراف خود را از بین میبرند و به قسمتهای دیگر بدن هم حمله کنند که نشانه تومور بدخیم خواهد بود. بزرگترین خطر تومورهای بدخیم، توانایی آنها در حمله به انساج سالم و پخش شدن در بدناست. حجرات سرطانی به رگ‌های خونی هجوم می‌آورند و از آن جایی که رگ‌های خونی تقریبا در سرتاسر بدن هستند، حجرات بدخیم از این ویژگی استفاده می‌کنند تا به ارگان‌هایی که در فاصله دورتر در بدن قرار دارند دسترسی پیدا کنند. در نتیجه به حجرات بدخیم اجازه می‌دهند که از طریق گسترش خونی، گسترش یابند .هر چه تومورها رشد کنند و بزرگتر شوند، جلوی رسیدن مواد غذایی و اکسیجن را به حجرات سالم میگیرند و با پیشرفت سرطان، حجرات سالم میمیرند و عملکرد و سلامت مریض از بین میرود. اگر جلوی این پروسه خطرناک گرفته نشود، سرطان ختم به مرگ میشود.

عوامل دخيل در تشکیل سرطان بسيار متنوع است‌. جنسيت‌، سن‌، نژاد، موقعيت جغرافيائي و... همه و همه در تشکیل سرطان‌، نوع سرطان و خوش‌خيم يا بدخيم بودن آن تاثیر دارند. بعضي از وايروسها نیز عامل تشکیل سرطان مي‌باشند. رژیمهای غذایی نامناسب انسانها که زاییده دنیای جدید هستند، از جمله فستفودها و شحمیات بسیاری که این غذاها دارند، میتوانند دستگاه هاضمه را مستعد سرطان کنند. به این ترتیب، سبک زندگی و بخصوص سبک رژیمهای نادرست غذایی، استعداد ابتلا به سرطان را بالا میبرد.

زمانی که سیستم ایمنی انسان قوی باشد، حجرات سرطانی از بین میروند و از ایجاد تومور سرطانی جلوگیری میشود. زمانی که شخص مریضی سرطان دارد، نشانه آنست که وی دارای کمبودهای تغذیوی است. این کمبود ممکن است منشاء جنتیک، محیطی، غذاها و عوامل دیگر در شیوه زندگی باشند. برای غلبه بر کمبودهای متعدد تغذیوی، تغییر در رژیم غذایی شامل اضافه کردن بعضی غذاهای مفید و ضدسرطانی لازم است که این سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند.

با یک نگاه اجمالی میتوان تشابهات رفتاری بین این دو پدیده شوم و مشکل ساز را دریافت. هر دو هیولایی هستند که با رفتار خشن و غیرطبیعی، سیستم طبیعی حاکم بر یک مجموعه را بر هم میزنند، حالت درگیرشدن و تهاجمی به دیگر اعضای مجموعه دارند، باعث استرس و ترس میشوند، خاصیت تخریب کنندگی دارند، بی پروا حمله و طغیان و شرارت میکنند، هیچ رحم و مروتی نسبت به دیگر اعضای مجموعه ندارند، حالتهای مختلف و نامهای مختلفی به خود میگیرند، ممکن است خودی باشند و یا اینکه یک شورشی باشند که از مکان دیگری آمده باشند، نماد تیرگی و سیاهی و بدبختی هستند، پتانسیل پیشرفت و نفوذ و توسعه یافتن دارند، فعالیتهای بعدیشان غیرقابل تشخیص است، هویت و ماهیتشان غیرقابل تمایز است، زمان که جلو میرود، اعضای مجموعه خود را زیادتر میکنند و مجموعه را توسعه میدهند ، حس همکاری و کمک طلبی برای براندازی سیستم دارند، برعلیه سیستم امنیتی به مقابله برمی خیزند و مبارزه میکنند، جانهای بسیاری را میگیرند، موجب تغییرات و دگرگونی میشوند، بر اثر تغییراتی میتوانند تغییر ماهیت بدهند، از قوانین داخل مجموعه پیروی نمی کنند و قانون شکنی میکنند، قابلیت انتقال و جابجایی دارند و میتوانند به یک مجموعه سالم دیگر در مکانی دیگر حمله کرده و مجموعه و سیستم جدید را تحت تاثیر تهاجم خود قرار بدهند، تمام مواد اولیه لازم برای رشد مجموعه و سیستم را غارت میکنند، چندین سال طول میکشد تا سرپا و فعال شوند، در ابتدای ظهور زیاد شناخته شده نیستند و استراتژیشان نامعلوم و ناشناخته است و به عنوان بدترین اثرشان میتوان گفت غایت عملشان مرگ و از بین رفتن سیستم و مجموعه خواهد بود.

به عنوان جمله پایانی در مورد تداوی و یا حتی در مورد پیشگیری و وقایه آن باید گفت این غده سرطانی، هرچه زودتر باید ریشه کن شود و تا قبل از اینکه خوب سیستم را تحت کنترل و سیطره خود درنیاورده است، از مجموعه جدا شود. بهترین راه هم برای به کنترل درآوردن اوضاع و شرایط مجموعه، تقویت سیستم و تزریق نیرو است. هرچه زودتر جلوی بروز و ظهور بیشتر و جلوی پیشرفت این غده سرطانی باید گرفته شود و برای ریشه کن کردن آن برنامه ریزی و تداوی مناسب انجام داد.

داکتر صالحی

دوشنبه, 18 خرداد 1394 10:18
حزب عدالت و توسعه طی چهارده سال اخیر، همواره پیروز بدون رقیب همه انتخابات برگزارشده در ترکیه بوده و در سطوحی همچون پارلمان، شهرداری‌ها، مجالس استانی و ریاست‌جمهوری، بالاترین آرای مردم ترکیه را از آن خود کرده است. در دسته‌بندی دلایل عمده پیروزی‌های این حزب به موارد بسیاری می‌توان اشاره کرد که عمده آنها عبارتند از: رهبریِ کارآمد و اثرگذار رجب طیب اردوغان و به‌کارگیری کادرهای توانمند بسیاری در سطوح عالی نظری و اجرایی این حزب، رشد اقتصادی ترکیه در دوران زمامداری حزب مزبور، گرایش قاطبه مردم اسلام‌گرای ترکیه به‌سوی این حزب و دلایل دیگری که در این مجال نمی‌گنجد و ذکر ابعاد منطقه‌ای، امنیتی، جوانب مرتبط با ناتو و غرب و مسائل دیگر، نیاز به طرح موضوع در نوشتاری مفصل و جداگانه دارد. اما بدون شک یکی از دلایل عمده تکرار پیروزی‌های بزرگ حزب عدالت و توسعه در سالیان اخیر، ضعیف بودن جبهه مخالفین است؛ لذا می‌توان با بررسی اجمالی وضعیت اصلی‌ترین احزاب مخالف، تاحدودی به این جمع‌بندی نهایی رسید که در چه صورتی و تحت چه شرایطی امکان کنار رفتن حزب عدالت و توسعه و سر برآوردن بازیگران جدید وجود دارد.
مهم‌ترین احزاب مخالف در ترکیه، به‌ترتیب میزان آراء و نفوذ سیاسی و اجتماعی عبارتند از:
1. حزب جمهوری خلق (CHP) (جمهوریت هالک پارتیسی)؛
2. حزب حرکت ملی (MHP) (ملیتچی حرکت پارتیسی)؛
3. حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) (هالکلارن دموکراتیک پارتیسی)؛
4. حزب سعادت (SP) (سعادت پارتیسی)؛
5. حزب اتحاد بزرگ (BBP) (بیوک برلیک پارتیسی).

حزب جمهوری خلق
این حزب در سال 1923 میلادی و همزمان با نابود شدن امپراتوری عثمانی توسط مصطفی کمال آتاتورک تأسیس شد و درطول نزدیک به یک قرن اخیر، بارها به‌تنهایی کابینه را تشکیل داده و قدرت بلامنازع ترکیه بوده است. حزب مزبور در دوره نزدیک به سه دهه از تاریخ نظام تک‌حزبی و در دوران آتاتورک و عصمت اینونو، قدرت خود را تثبیت نمود و بعدها در دوران اقتدار نظامیان نیز همواره قدرت را در دست داشت، اما در سه دهه اخیر قدم در مسیر زوال تدریجی نهاده است.
حزب جمهوری خلق هم‌اکنون 125 کرسی از مجموع 535 کرسی پارلمان و 232 شهرداری از مجموع 1381 شهرداری ترکیه را دراختیار دارد.
کمال کلچدار اوغلو، رهبر کنونی حزب جمهوری خلق، اصالتاً از کردهای علوی اهل درسیم است، اما هیچگاه حاضر نشده درمورد هویت دینی و قومی خود سخن بگوید. او پس از انتشار نوار ویدئویی رسوایی اخلاقی دنیز بایکال، سکان هدایت این حزب را در دست گرفت و به اعتقاد کارشناسان و منتقدین، هنوز هم نتوانسته از پس مخالفین داخلی حزب خود برآید. با آنکه کلچدار اوغلو برای ترمیم و بازسازی اعتبار و اقتدار حزب خود دست به تلاش‌های گسترده‌ای زده، اما همواره در چند سال اخیر، شاهد کاهش آرای این حزب بوده‌ایم و علاوه‌براین، تاکنون چند تن از نمایندگان این حزب مخالف دولت استعفا داده و به جریانات دیگر پیوسته و یا به‌صورت مستقل تشکیل حزب داده‌اند.
از اصلی‌ترین مشکلات این حزب می‌توان به این مسائل اشاره کرد:
1. خلأ ایدئولوژیک و فکری و جدال جدی بین دو جناح چپ‌گرا و ملی‌گرا ـ کمالیست، از عمده‌ترین مشکلات این حزب است و بنا به نظرات غالب تحلیلگران سیاسی ترکیه، حزب جمهوری خلق در ترکیه کنونی، دارای گفتمان جذابی برای جلب آرای نسل جدید ترکیه نیست.
2. مشکل رهبری از دیگر مشکلات عمده حزب جمهوری خلق است و فرد کاریزماتیکی که بتواند جان دوباره به این حزب بدهد، در میان کادرهای عالی‌رتبه کنونی آن وجود ندارد.
3. حزب جمهوری خلق در تاریخ نود ساله خود مرتکب خطاهای بزرگی شده و هنوز هم حاضر به مواجهه صحیح با این خطاها نیست. اردوغان در اقدامی رندانه از این حزب خواست که بابت کشتار کردهای علوی در سال 1938، از همه کردها عذرخواهی کند. علاوه بر این کشتار، اقدامات سیاه دیگری نیز در تاریخ حزب جمهوری خلق وجود دارد.
4. حزب جمهوری خلق درمورد پرونده عجیب و پیچیده کردها، هیچ استراتژی و برنامه خاصی ندارد و این درحالی است که غالب منتقدین براین‌باورند که مبارزات مسلحانه کردها و سر برآوردن جدی این معضل، در دوران اقتدار این حزب بوده و به‌خاطر بی‌مهری‌هایی که دولت‌های برآمده از حزب جمهوری خلق در حق کردها نشان دادند، آنها سلاح به دست گرفته و روانه کوهستان شدند.
5. حزب جمهوری خلق دارای تئوری اقتصادی خاصی برای تغییر وضعیت ترکیه نیست.

حزب حرکت ملی
این حزب در سال 1969 میلادی توسط آلپ ارسلان ترکش و براساس امتزاج اندیشه‌های ملی‌گرایانه ترکی و اسلامی تأسیس شد و همواره بر بستر تند راست افراطی حرکت کرده است. حزب مزبور تاکنون چند بار در دولت ائتلافی، صاحب بخشی از قدرت کابینه ترکیه شده است، اما با ورود حزب عدالت و توسعه به گردونه سیاسی ترکیه، این موقعیت را از دست داد. دولت باغچلی، رهبر کنونی حزب، از سال 1997 تاکنون رهبری حزب را برعهده دارد. حزب حرکت ملی هم‌اکنون 52 کرسی از 535 کرسی مجلس و 169 شهرداری از 1381 شهرداری ترکیه را در دست دارد.
این حزب طی سالیان گذشته، همواره بر هویت ترکی تأکید نموده و همه شهروندان ترکیه را ترک می‌داند و معتقد است هرگونه مذاکره و سازش با کردهای مخالف، موجب تجزیه ترکیه می‌شود.
از مهم‌ترین مشکلات حزب مزبور می‌توان به این مسائل اشاره کرد:
1. حزب حرکت ملی دارای گستره جغرافیایی محدودی است و نتوانسته در همه استان‌های ترکیه، هوادار جمع کند.
2. اندیشه‌های راست افراطی ملی‌گرایانه ترکی، رفته‌رفته جذابیت خود را از دست می‌دهد و ازآنجایی‌که گرایش فکری نوینی در کادر رهبری دیده نمی‌شود، افق روشنی برای گرویدن نسل جدید جوانان ترکیه به حزب مزبور وجود ندارد.
3. حزب حرکت ملی، پروژه سیاسی ـ اقتصادی خاصی برای اداره ترکیه پیشنهاد نکرده و صرفاً براساس شعارهای ملی‌گرایانه به حیات سیاسی خود ادامه داده است.

حزب دموکراتیک خلق‌ها
این حزب درواقع یکی از نهادهای اقماری پ‌ک‌ک است که طی دو دهه اخیر، بارها تغییر نام داده است. هم‌اکنون کرسی رهبری این حزب بنا به اصل پذیرفته‌شده در اساسنامه پ‌ک‌ک، مانند همه نهادهای اقماری دیگر، دراختیار یک مرد و یک زن است و صلاح‌الدین دمیرتاش به اتفاق فیگن یوکسک داغ، به‌عنوان رهبران مشترک یا هم‌ارز شناخته می‌شوند. بااین‌حال در رسانه‌ها و محافل سیاسی، نام دمیرتاش برجسته‌تر و آشکارتر است.
حزب دموکراتیک خلق‌ها براساس آراء و افکار اوجالان و پ‌ک‌ک، از ابتدا به‌منظور تحقق مطالبات کُردی و قومی قدم در راه نهاد، اما بعدها با توجه به تغییرات عمده‌ای که در پ‌ک‌ک صوت گرفت و به‌ویژه پس از دوران دستگیری و زندانی شدن اوجالان، شعارهای عمده آن تغییر پیدا کرد. حزب مزبور درحال‌حاضر بر روی دو محور اصلی حرکت می‌کند: الف) تلاش برای جلب آرای کردها در مناطق جنوب و جنوب شرقی و استانبول، براساس تبلیغ درمورد مطالبات سیاسی و فرهنگی کردها. ب) تلاش برای جلب آرای چپ‌های ترکیه و تثبیت موقعیت خود به‌عنوان حزبی با اندیشه‌ها و برنامه‌هایی که همه ترکیه و اقوام آن را دربر می‌گیرد.
از مهم‌ترین مشکلات این حزب می‌توان به این موارد اشاره کرد:
1. حزب دموکراتیک خلق‌ها ازلحاظ هویت سیاسی و حزبی، مشکلات بنیادینی دارد و منتقدین براین‌باورند که این نهاد اقماری پ‌ک‌ک، همه قدرت و نفوذ خود را از منبع تهدیدات نظامی پ‌ک‌ک به‌دست آورده و دارای استقلال در تصمیم‌گیری‌های حساس نیست.
2. حزب دموکراتیک خلق‌ها، در اساس، خود را یک حزب دموکرات می‌داند و در همه بیانیه‌های تبلیغاتی‌اش، بر این موضوع تأکید می‌کند که صرفاً به‌دنبال مطالبات کُردی نیست، اما در عمل، در موقعیتی قرار گرفته که در نزد بسیاری از مردم ترک زبان ترکیه، به‌عنوان یک حزب تجزیه‌طلب و قوم‌محور تعریف شده و از دیگر سو نزد بسیاری از کردها، به‌عنوان یک نهاد سیاسی شکست‌خورده مورد انتقاد قرار می‌گیرد که دست از مطالبات کُردی برداشته و به‌سوی ترک‌ها، گرایش پیدا کرده است.
3. کمبود منابع مالی، یکی از مهم‌ترین مشکلات این حزب است. براساس قوانین ترکیه، تنها گروه‌هایی می‌توانند به‌عنوان حزب ثبت‌شده قانونی فعالیت کنند که در نصف به‌علاوه یک 81 استان ترکیه، دارای دفتر مرکزی در مرکز استان و دفتری در بزرگ‌ترین شهرستان دوم استان‌ها باشند و تأمین هزینه‌های این دفاتر بسیار دشوار است. از این گذشته، تأمین هزینه‌های کمپین‌های تبلیغاتی و سیاسی، نیاز به منابع مالی عظیم دارد و ازآنجایی‌که حزب دموکراتیک خلق‌ها چنین امکانی در دست ندارد، ناچار است برای برآورده کردن نیازهای خود، از پ‌ک‌ک و تاحدودی از هواداران خود کمک بگیرد.
4. حزب دموکراتیک خلق‌ها، براساس آموزه‌های اوجالان، حساب ویژه‌ای بر روی چپ‌های ترکیه باز کرده و این درحالی است که جریانات چپ در این کشور شکست خورده و ضعیف شده‌اند.
5. حزب مزبور نه‌تنها برای ترکیه بلکه برای استان‌های کردنشین نیز برنامه و پروژه اقتصادی خاصی ندارد.

حزب سعادت
این حزب در واقع مهم‌ترین تشکل و نهاد سیاسی شاگردان پایبند به مکتب نجم‌الدین اربکان، نخست‌وزیر فقید اسلام‌گرای ترکیه است. بخش مهمی از شاگردان او که به قول اردوغان «آن جامه تنگ را از تن خود درآوردند»، به حزب عدالت و توسعه پیوستند که از میان مهم‌ترین آنها می‌توان به اردوغان، گُل، آرنچ، کورتولموش و دیگران اشاره کرد، اما شخصیت‌های مهم دیگری همچون رجایی کوتان و مصطفی کمال آک، که در همان دورانِ تأسیس حزب فضیلت با اردوغان و رفقای او اختلاف‌نظر داشتند، حزب سعادت را در سال 2001 تأسیس کردند. این حزب هم‌اکنون در مجلس کرسی ندارد، اما 26 شهرداری از 1381 شهرداری کشور را دراختیار دارد.
حزب مزبور که از بدو تأسیس توسط مصطفی کمال آک اداره می‌شود، دارای چنین مشکلاتی است:
1. حزب سعادت خود را مهم‌ترین نهاد سیاسی مروج اندیشه‌های نجم‌الدین اربکان و جریان موسوم به «دیدگاه ملی» می‌داند. این درحالی است که هنوز هم هیچ درک روشنی از ابعاد فکری و ایدئولوژیک این دیدگاه وجود ندارد و مشخص نیست که جریان موردنظر در ابعاد ملی، چه اختلافاتی با ترک‌های افراطی حزب حرکت ملی دارد و به موازات آن، در ابعاد دینی هم، چه چالش‌هایی با حزب عدالت و توسعه و دیگر جریانات اسلام‌گرا و محافظه‌کار دارد.
2. حزب سعادت در محدوده کوچکی از جغرافیای ترکیه مشغول فعالیت است و در ابعاد سیاسی کلان ترکیه، چه در حوزه‌های نظری و تئوریک و چه در ابعاد عملی و میدانی، نمی‌تواند به‌مثابه حزب قدرتمندی عمل کند که در آینده، تبدیل به یک جریان جایگزین یا آلترناتیو شود.
3. حزب سعادت دارای بازوان تبلیغاتی و رسانه‌ای قدرتمندی نیست و صدای این حزب در ترکیه، در یک حد و اندازه قابل توجه به گوش نمی‌رسد.
4. حزب سعادت، استراتژی سیاسی و اقتصادی کلانی برای اداره ترکیه ندارد و صرفاً بنا را بر مخالفت صرف با یاران اردوغان گذاشته است.

حزب اتحاد بزرگ
این حزب در سال 1992 میلادی توسط محسن یازیجی اوغلو و یاران او و براساس اندیشه‌های ملی ـ اسلامی تأسیس شد. ایجاد سنتزی از تعالیم اسلامی و اندیشه‌های «ملی‌گرایانه فرهنگی ترکی»، از مهم‌ترین آرمان‌های یازیجی اوغلو بود و این حزب براساس چنین محور فکری‌ای تأسیس شده است. یازیجی اوغلو در سال 2005 و در یک حادثه مشکوک، بر اثر سقوط بالگرد، جان خود را از دست داد و از آن زمان تاکنون، رهبری این حزب برعهده یاچین توپچی و پس از او نیز دراختیار مصطفی دستیجی بوده است.
حزب اتحاد بزرگ در مجلس ملی ترکیه کرسی ندارد و از 1381 شهرداری ترکیه نیز تنها شش شهرداری را دراختیار دارد.
درمورد مشکلات عمده حزب مزبور می‌توان گفت که تقریباً با تفاوت‌هایی ناچیز، این حزب نیز با همان موانع و مشکلاتی روبه‌روست که درمورد حزب سعادت به آنها اشاره بشد. ضمن اینکه حزب اتحاد بزرگ، تنها در استان ترکی ـ کُردی سیواس، دارای طرفداران بسیاری است و در بخش‌هایی از استانبول و چند استان دیگر ترکیه نیز هوادارانی دارد و در آخرین انتخابات محلی در سال 2014 در کل کشور 720 هزار رأی به‌دست آورده و در قد و قواره‌ای نیست که بتواند به‌عنوان یک جریان آلترناتیو مطرح شود.

پنج شنبه, 21 اسفند 1393 21:01

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان می‌گوید که او و مردم افغانستان تا اصلاح کامل نظام و نهادهای انتخاباتی قانع نخواهند شد.

آقای عبدالله این سخنان را در بیستمین سالروز شهادت عبدالعلی مزاری بیان کرد.

عبدالله عبدالله در این مراسم که امروز جمعه ۲۲حوت/اسفند برگزار شد، گفت که انتخابات آزاد و شفاف خواست مردم افغانستان است و اصلاح نظام انتخاباتی از شرایط اصلی در تشکیل حکومت وحدت ملی بود.

او گفت: "بگذارید هر چه تبصره است شود، من و این مردم به هیچ چیز جز انتخابات شفاف و اصلاح کامل نظام انتخاباتی و نهادهای انتخاباتی قانع نیستیم و نخواهیم بود."

آقای عبدالله افزود که مردم نباید نگران آینده باشند و دولت وحدت ملی برای تامین عدالت اجتماعی، مبارزه با فساد اداری و تامین امنیت تلاش خواهد کرد.

حکومت وحدت ملی پس از ماه‌ها جنجال بر سر نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۳، با تفاهم اشرف غنی، رئیس جمهوری، و عبدالله عبدالله به عنوان دو نامزد برتر این انتخابات تشکیل شد.

محمد محقق معاون رئیس اجرایی افغانستان هم گفت که جای نگرانی نیست و این روزها بحث روی فرمان اصلاح نظام انتخاباتی و نهادهای انتخاباتی جریان دارد.

آقای محقق اظهار امیدواری کرد که در آینده انتخابات در افغانستان به شکلی راه اندازی شود که همه با اعتماد به نظام و نهادهای انتخاباتی، بدون هیچ سر و صدایی نتایج انتخابات را قبول کنند.

پنج شنبه, 21 اسفند 1393 20:58

گروه دولت اسلامی در پیامی صوتی اعلام کرد که کاخ سفید، برج ایفل و ساعت "بیگ بن" را منفجر خواهد کرد. در این پیام، گروه دولت اسلامی از بیعت بوکو حرام برای پیوستن به این گروه استقبال کرده و آن را پذیرفته است.

گروه دولت اسلامی (داعش) در پیامی صوتی اعلام کرد که به واشنگتن، لندن و پاریس حمله خواهد کرد.

ابومحمد عدنانی که خود را سخنگوی گروه دولت اسلامی می‌خواند در یک پیام ۲۷ دقیقه‌ای شکست‌های اخیر این گروه در عراق و سوریه را بی‌اهمیت دانست و تصریح کرد که "موفقیت نیروهای نظامی مخالف" نادرست و بر پایه "توهمات" است.

عدنانی گفت: «دولت اسلامی مقاومت خواهد کرد، همواره بر قدرت آن افزوده خواهد شود و سرانجام پیروز می‌شود.»

سخنگوی دولت اسلامی بی‌آنکه به عقب‌نشینی از شهر کردنشین کوبانی و شکست این گروه در این شهر مستقیماً اشاره کند، گفت: «جنگ در کوبانی برای ما پیروزی محسوب می‌شود. زیرا که پنتاگون برای بازپس‌گیری این شهر کوچک شادمانی کرد.»

وی افزود در حالی ‌که آمریکا چشم به "شهر کوچک کوبانی" دوخته است، دولت اسلامی بسیاری از کلان‌شهرهای بزرگ جهان را از جمله اهداف خود می‌داند. عدنانی در این پیام صوتی شهرهای گرانادا(غرناطه) در اسپانیا، واشنگتن، لندن، پاریس و رم را اهداف احتمالی حمله اسلام‌گرایان خواند. وی گفت: «ما کاخ سفید، ساعت بیگ بن و برج ایفل را منفجر خواهیم کرد.»

وی تصریح کرد که لشکرکشی دولت اسلامی تا تسلط بر تمامی جهان ادامه خواهد یافت. عدنانی گفت که مسیحیان و یهودیان دو راه دارند؛ "به اسلام بگروند یا جزیه پرداخت کنند." وی گفت، در حالت دوم آنها باید تابع حکومت اسلامی باشند.

پذیرش رسمی گروه بوکو حرام

ابومحمد عدنانی درباره درخواست پیوستن بوکو حرام به دولت اسلامی و بیعت با ابوبکر بغدادی، رهبر این گروه گفت که این درخواست و بیعت پذیرفته شده است.

سخنگوی گروه یادشده افزود: «ما به شما این پیام خوب را ارسال می‌کنیم که دولت اسلامی تا غرب آفریقا گسترش یافته است.»

عدنانی به طرفداران دولت اسلامی در سراسر جهان گفت : «در صورت وجود مشکلات برای ورود به سوریه و عراق، طرفداران دولت اسلامی می‌توانند به گروه بوکو حرام بپیوندند.»

سخنگوی دولت اسلامی تاکید کرد که پس از بیعت گروه بوکو حرام امکانی بوجود آمده است که طرفداران این گروه "به کشوری اسلامی روند و در آن‌جا به جنگ ادامه دهند."

هنوز هیچ منبع مستقلی صحت و اعتبار این پیام صوتی را تایید نکرده است.

گروه اسلام‌گرای بوکو حرام در روز شنبه (۷ مارس) اعلام کرد که با رهبر گروه دولت اسلامی بیعت کرده است و خود را گروهی وابسته به دولت اسلامی تلقی می‌کند. بوکو حرام که عمدتاً در منطقه شمال نیجریه فعالیت می‌کند در هفته‌های گذشته حملاتی نیز در کامرون، کشور همسایه داشته است.

تفکر اخوان‌المسلمینی که به‌وسیله حسن النبا در مصر بنیان‌گذاری شد، از همان آغاز (سال ۱۹۲۸) با دو برداشت میانه‌رو و رادیکال در دورن خود، اما با هدفی واحد روبه‌رو گشت. هدف، احیای قدرت اسلامی در قالب خلافت‌گرایی بود، ولی برای دستیابی به این هدف و شیوه‌های دستیابی به آن، وحدت نظر لازم شکل نگرفت؛ ازاین‌رو بود که تفکر میانه‌رو به طرف کار فرهنگی گرایش یافت و بر این باور بود که تا جامعه اسلامی و عربی آمادگی فرهنگی لازم برای پذیرش قدرت بر مبنای ارزش‌ها و احکام اسلامی را نیابد، امکان بازسازی قدرت اسلامی وجود نخواهد داشت. بنابراین، قبل از هر اقدامی می‌باید به طرف کار فرهنگی رفت و مساجد را پایگاه اصلی قرار داد؛ ارائه خدمات اجتماعی ـ بهداشتی و تأسیس مؤسسات خیریه نتیجه همین برداشت بود. روشن است که این طرز نگاه به قدرت برای همة هواداران اخوان‌المسلمین راضی‌کننده نبود؛ به‌ویژه که در کوتاه‌مدت نمی‌توانست تحولی جدی به‌وجود بیاورد و از سوی دیگر، حاکمیت‌ها نیز تحت فشار قرار می‌گرفت.
ازاین‌رو، در درون اخوان‌المسلمین جناحی رادیکال، متمایل به مبارزه در قالب رویارویی با حکومت‌های غیراسلامی و تصرف قهرآمیز قدرت حول محور اندیشه سید قطب مقبولیت یافت و به‌‌سرعت اخوان‌المسلمین را به‌عنوان موضوع جدی امنیتی برای دولت حاکم در مصر مطرح کرد. دستگیری‌ها و اعدام برخی از رهبران اخوان‌المسلمین، حس همدردی بیشتری در میان مسلمانان نه‌تنها در مصر و دنیای عرب، بلکه در سایر کشورهای اسلامی، ازجمله در میان مسلمانان شبه‌قاره هند که درپی تجزیه به پاکستان و هندوستان و بعدها بنگلادش تبدیل شده بود به‌وجود آورد. جماعت اسلامی در شبه‌قاره هند تحت تأثیر اخوان‌المسلمین شکل گرفت و نوعی از خلافت‌گرایی را به عنوان یک آرمان از شکل قدرت اسلامی تقویت کرد: جماعت اسلامی هنوز هم به خط‌مشی میانه‌روانه پایبند است؛ اما جناح رادیکال مکتب «دیوبندی» از درون آن، با تأکید بر امر جهاد و دستیابی قهرآمیز به قدرت بیرون کشیده شد و در همان مسیری قرار گرفته است که جناح رادیکال جهادی ـ سلفی از درون جریان اخوان‌المسلمین بیرون کشیده شده بود.
واقعیت آن است که در حال حاضر این جناح میانه‌رو اخوانی در خاورمیانه و شمال آفریقا و جریان میانه‌روی جماعت اسلامی در شبه‌قاره هند و ادامه آن تا شرق آسیا نیست که به تحولات جهت می‌دهد، بلکه جناح رادیکال آن است که در دنیای اسلام و حتی فراتر از آن توان ایفای نقش یافته است. تفکر مکتب دیوبندی ـ طالبانی در شبه‌قاره هند، نسخه تکامل‌یافته جماعت اسلامی است، همچنان که در خاورمیانه و شمال آفریقا، تفکر اخوانی در دو قالب و جریان امکان تحرک یافته است: جریان جهادی ـ سلفی، و جریان سلفی ـ ارشادی. این هر دو جریان ریشه در تفکر اخوانی دارند و می‌توان آنها را در شکل میانه‌رو، نظیر آنچه در ترکیه تحت حکومت حزب عدالت و توسعه می‌گذرد و در تونس در شکل نهضت اسلامی که چرخش دموکراتیک قدرت از طریق انتخابات عمومی را پذیرفته‌اند و نیز حکومت اخوانی محمد مرسی در مصر که با کودتای نظامی از قدرت کنار زده شد مشاهده کرد.
اما حقیقت آن است که تفکر اخوانی در خاورمیانه و شمال آفریقا به دلایل متفاوتی تاکنون نتوانسته به‌صورت گفتمان مسلط دربیاید و در جریان چالش درونی با رادیکال‌ها و چالش با قدرت‌های حاکم مورد حمایت خارجی، مجبور به عقب‌نشینی‌هایی شده است. اگر از ترکیه که آینده قدرت اسلام‌گراها چندان هم روشن و پایدار به‌نظر نمی‌رسد صرف‌نظر شود، می‌توان گفت که جریان میانه‌رو اخوانی در موقعیتی قرار ندارد که به قدرت برسد و اگر هم به قدرت برسد توان حفظ آن را نخواهد داشت. در غیاب تفکر میانه‌رو اخوانی، جناح رادیکال در حال رشد به‌نظر می‌رسد و در گروه‌های متفاوت مشغول نقش‌آفرینی است. عینی‌ترین نمونه‌های آن در خشن‌ترین شکل ممکن ابراز وجود کرده‌اند. در شمال آفریقا زیرمجموعه‌های القاعده نظیر بوکو حرام در نیجریه، شباب در سومالی، و القاعده لیبی فعال شده‌اند و در مصر پس از برکناری دولت اخوانی‌ها نشانه‌هایی از تسلط پیدا کردن تدریجی جناح رادیکال و گرایش به مبارزه مسلحانه قابل ملاحظه شده است. همین جریان فکری در سوریه و عراق در قالب خلافت اسلامی «داعش» مشغول ایفای نقش است.
بنابراین، دنیای اسلام در شرایط کنونی با چالش‌های جدی روبه‌رو شده است، اما مهم‌ترین چالش درونی است و در قالب میانه‌رو و رادیکال جهت‌گیری کرده است. شرایط هم به‌گونه‌ای در حال تحول است که میانه‌روها در حال تضعیف و رادیکال‌ها در حال جایگزینی آنها به‌نظر می‌رسند. در چنین فضایی واقعی است که دنیای اسلام در التهاب کم‌سابقه‌ای قرار گرفته است. اینکه تحولات آتی در جهان اسلام در چه جهتی قرار خواهد گرفت به‌درستی روشن نیست، ولی در نگاهی مقدماتی می‌توان گفت که جریان رادیکال خلافت‌گرا که با ذهنیت قوی تاریخی محق بودن در رأس قدرت روبه‌روست، در همان حال که برداشت خود را از امر جهاد گسترش می‌دهد و حکومت‌‌های موجود در کشورهای اسلامی را که در تلقی خودش از اسلام مشروع نمی‌داند شامل آن می‌داند، از صلح و ثبات کامل جلوگیری خواهد کرد و به التهاب‌های سیاسی ـ اجتماعی و فرهنگی دامن خواهد زد. دخالت آمریکا و اروپا در کشورهای اسلامی که در قالب مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی فرموله شده است، به جریان رادیکال ـ خلافت‌گرا مشروعیت بیشتر می‌دهد و بر قدرت تأثیرگذاری آن خواهد افزود.
در عین حال، واقعیت آن است که جریان رادیکال به‌صورت ماده خام مومی تصور شده است که هر کدام از قدرت‌های منطقه‌ای یا بین‌المللی می‌توانند از آن در جهت منافع راهبردی خود استفاده ابزاری نمایند و در جنگ‌های نیابتی از آن بهره گیرند؛ بدین معنا که ترکیه در سوریه از این جریان بهره‌گیری می‌کند. عربستان سعودی در تصوری دیگر انتظار دارد از جریان افراط در رقابت ایدئولوژیک با رقبای تصوری‌اش استفاده کند. در سطح بین‌المللی وضعیت مشابهی حاکم است. آمریکا در نظر دارد از جریان رادیکال و مکتبی خلافت‌گرا علیه روسیه و چین و تحریک جدایی‌طلبی مناطق مسلمان‌نشین آنها استفاده ابزاری کند؛ اما خود جریان‌های رادیکال مکتبی چه در قالب سلفی ـ جهادی و خاورمیانه‌ای ـ شمالی آفریقایی آن و چه در قالب دیوبندی ـ جهادی و شبه‌قاره‌ای ـ شرق آسیایی آن، تلقی مشابهی دارند و آنها نیز به ظن خود، دیگران را برای دستیابی به اهداف خود وسیله قرار می‌دهند. در این میان، این صلح و ثبات منطقه‌ای و ملت‌های مسلمانند که قربانی می‌شوند و هیچ‌کس خود را مسئول آن هم نمی‌داند.
در هر حال، جریان رادیکال که از درون تفکر اخوانی و جماعت اسلامی رو به رشد گذاشت، امروزه جهان اسلام را به‌شدت تحت تأثیر قرار داده است و برای دنیا نیز مسئله‌ساز شده است. اینکه در نهایت این تفکر جهادی در باور معتقدانش و تروریستی، به باور مخالفانش چگونه سرانجامی خواهد یافت، به‌درستی روشن نیست؛ ولی مسلم است که بازسازی قدرت اسلامی در قالب خلافت در میان اهل سنت آرمان اصلی است و تا دست یافتن به آن، به احتمال قوی دست از تلاش برنخواهد داشت؛ بهای آن هرچه باشد مهم نیست. تا چه زمانی به درازا بکشد، آن هم مهم نیست.

چهارشنبه, 14 آبان 1393 10:04

گروه تندروی انصار بیت‌المقدس که در استان سینا در شمال مصر فعالیت می‌کند، طی بیانیه‌ای، بیعت خود را با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه انصار بیت‌المقدس در بیانیه خود آورده است: «ما امروز و پس از توکل به خداوند متعال و استخاره، تصمیم گرفتیم با امیر المومنین ابی بکر القرشی الحسینی البغدادی به عنوان خلیفه مسلمانان در عراق و شام و دیگر کشورهای اسلامی، بیعت کنیم.»

این بیانیه افزوده است: «از برادرانمان در سرزمین کنانه، غزه، لیبی و دیگر کشورهای مغرب و مشرق می‌خواهیم که به خدا توکل کرده، به سوی ما بشتابند و با امیر المومنین بیعت کنند. تا مسلمانان را متحد کنیم، کلمه خدا را عالی‌ترین قرار دهیم و پرچم لااله‌الاالله محمد رسول الله را بر فراز همه کره زمین برافرازیم.»

انصار بیت‌المقدس، بزرگترین گروه اسلامگرای تندرو در مصر است. این گروه از سال‌ها پیش، حملاتی علیه دولت ترتیب می‌دهد که به کشته شدن صدها‌ تن از نیروهای امنیتی در شبه‌جزیره سینا و دیگر مناطق مصر انجامیده است.

مقام‌های مصری می‌گویند نیروهای پلیس و ارتش در درگیری با گروه انصار بیت‌المقدس موفق شده‌اند صدها تن از اعضای این گروه را بکشند.

در ادامه بیانیه گروه انصار بیت‌المقدس آمده است: «خداوند در این روزها برای مسلمانان فرصتی فراهم کرده که چشم پوشی از آن جایز نیست، این فرصت برپایی کشور اسلامی است که در راس آن، امیر المومنین البغدادی القرشی الحسینی قرار دارد. خداوند او را حفظ کرده و بر دشمنان اسلام و مسلمین از صلیبی‌ها، سکولارها، ملحدان، منفقان، مرتدها و همپیمانانشان، پیروز کند.»

در پایان این بیانیه آمده است: «با خداوند عزوجل پیمان می‌بندیم که جهاد خود را علیه نیروهای ارتداد و یهودیان تا زمانی که خداوند ما را بر آن‌ها پیروز کند و از خون شهدا و قربانیان ما انتقام بگیرد، ادامه دهیم.»

منابع امنیتی مصری چند هفته قبل اعلام کرده بودند که گروه انصار بیت‌المقدس با گروه داعش، تماس‌هایی برقرار کرده است.

همزمان این گروه تندرو، تصاویر بریدن سر افرادی را منتشر کرد که مدعی شده، به سود اسرائیل جاسوسی می‌کردند. این روش قتلی است که گروه داعش در پیش می‌گیرد.

این گروه مناطق وسیعی از شمال عراق و سوریه را تصرف کرده و در این مناطق، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرده است.

 • تبدیل افغانستان به مرکز تجارت و ترانزیت منطقه
  تبدیل افغانستان به مرکز تجارت و ترانزیت منطقه پایگاه خبری رسالت -سومین نشست سالانۀ “سام” تحت عنوان (پیشرفت ها و دستآوردهای انکشاف افغانستان و آجندای اصلاحات) قبل از ظهر امروز با سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، رسماً افتتاح شد. این نشست که با حضور نمایندگان نزدیک به ۴۰ کشور در ارگ برگزار گردید، رئیس جمهور غنی به…
  نوشته شده در پنج شنبه, 13 مهر 1396 19:04
 • به هر قیمتی که باشد افغانستان را می سازم!
  به هر قیمتی که باشد افغانستان را می سازم! اشرف غنی در مراسم روز جهانی جوان گفت که به هر قیمتی که باشد افغانستان را می سازم. به گزارش پایگاه خبری رسالت، ارگ ریاست جمهوری به مناسبت روز جهانی جوان، مراسمی به منظور حمایت از جایگاه این قشر عظیم کشور برگزار کرد. وی افزود:بیشترین سرمایه سیاسی خود را در…
  نوشته شده در یکشنبه, 22 مرداد 1396 05:53
 • 235 اسیر هزارهِ میرزا اولنگ امروز بعد از ظهر آزاد شدند
  235 اسیر هزارهِ میرزا اولنگ امروز بعد از ظهر آزاد شدند پایگاه خبری رسالت- 235 اسیر هزارهِ میرزا اولنگ امروز بعد از ظهر آزاد شدند.  به گزارش پایگاه خبری رسالت: تعداد 235 نفر از اسرای درقریه میرزا ولنگ پس از 4 روز در نتیجه سعی و تلاش بزرگان محلی با رهبری مقام ولایت از چنگ طالبان وداعش رها شده و دقایقی پیش…
  نوشته شده در چهارشنبه, 18 مرداد 1396 14:51
 • تیر باران 26 کشاورز توسط داعش در سرپل
  تیر باران 26 کشاورز توسط داعش در سرپل پایگاه خبری رسالت - گروه تروریستی تکفیری داعش شب گذشته داعش 26 کشاورز ربوده شده را در سرپل تیرباران کرد. به گزارش پایگاه خبری رسالت ،محمدنور رحمانی، رییس شورای ولایتی سرپل می‌گوید که افراد زیردست شیرمحمد غضنفر، یکی از فرماندهان گروه داعش از میان 27 کشاورزی که روز گذشته از…
  نوشته شده در یکشنبه, 15 مرداد 1396 22:49
 • چهره شهر کابل تغییر می کند
  چهره شهر کابل تغییر می کند براساس طرح و دیزاین جدید حکومت به کمک یک شرکت خصوصی خارجی چهره ظاهری شهر کابل تغییر می کند. به گزارش پایگاه خبری رسالت  "رئیس جمهور غنی" نخستین طرح و دیزاین شهر کابل را شام امروز سه شنبه (۳ اسد) از طریق ویدیو کنفرانس مورد ارزیابی قرار داد. در جریان…
  نوشته شده در چهارشنبه, 04 مرداد 1396 19:24
 • افغانستان چهارمین کشور ناامن جهان
  افغانستان چهارمین کشور ناامن جهان پایگاه خبری رسالت -بانک جهانی در گزارش تازه‌اش افزایش فقر، ناامنی و رشد آهسته‌ی اقتصادی را تهدید‌های جدی برای آینده افغانستان خوانده است. در این گزارش آمده است: “مردم فقیر و تنگدست، آسیب پذیرترین افراد در میان جمعیت افغانستان هستند. پس از سال ۲۰۱۱ میلادی ناامنی و بی‌ثباتی ۱.۳ میلیون…
  نوشته شده در دوشنبه, 22 خرداد 1396 22:28
 • تروریزم نه شیعه می شناسد نه سنی
  تروریزم نه شیعه می شناسد نه سنی پایگاه خبری رسالت -مردم هرات هفتمین روز از شهدای مسجد جامع این شهر را با پیام وحدت و همدلی شیعیان و اهل تسنن گرامی داشتند و از منافقان و دشمنان اسلام ابراز نفرت و انزجار کردند.  هفتمین روز شهادت جمعی از روحانیون و دیگر شهدای حمله تروریستی مقابل مسجد جامع هرات…
  نوشته شده در دوشنبه, 22 خرداد 1396 21:51
 • واکنش قرضاوی به قرار گرفتن در فهرست تررویسم
  واکنش قرضاوی به قرار گرفتن در فهرست تررویسم پایگاه خبری رسالت - برخی از شخصیت هایی که نامشان در فهرست جدید تروریسم چهار کشور عربی علیه قطر وارد شده است، نسبت به قرار گرفتن نام خود در این فهرست واکنش نشان دادند. به گزارش پایگاه خبری رسالت به نقل از رای الیوم، «یوسف قرضاوی» رئیس اتحادیه جهانی علمای…
  نوشته شده در شنبه, 20 خرداد 1396 11:42
 • ۱۰۰ کشته و ۴۰۰ زخمی؛ آخرین آمار تلفات انفجار دیروز کابل
  ۱۰۰ کشته و ۴۰۰ زخمی؛ آخرین آمار تلفات انفجار دیروز کابل ۱۰۰ کشته و ۴۰۰ زخمی؛ آخرین آمار تلفات انفجار امروز کابل به گزارش پایگاه خبری رسالت -به دنبال حمله یک موتر بمب در کابل که منجر به کشته و زخمی شدن بیش از 500 نفر مسلمان روز ه دار شد برخی از افراد مطلع در صحبت با برخی از رسانه…
  نوشته شده در پنج شنبه, 11 خرداد 1396 07:49
 • رسماکار ساخت جاده یکاولنگ - دره‌صوف افتتاح شد
  رسماکار ساخت جاده یکاولنگ - دره‌صوف افتتاح شد کار ساخت جاده عمومی یکاولنگ-دره صوف توسط محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور با حضور مقامات محلی بامیان رسما افتتاح شد. به گزارش پایگاه خبری رسالت رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر امروز پنجشنبه (28 ثو) در رأس یک هیئت عالی رتبه دولتی جهت افتتاح این جاده به ولایت بامیان…
  نوشته شده در جمعه, 29 ارديبهشت 1396 18:37

فعالیتهای مسجد جامع الزهرا

فعالیتهای حوزه علمیه رسالت