امروز: پنج شنبه 06 ارديبهشت 1397 برابر با 26 آوریل 2018

حضور گروه تروریستی داعش در افغانستان

 • دوشنبه, 14 ارديبهشت 1394
حضور گروه تروریستی داعش در افغانستان همچنان با اظهارات ضد و نقیض مقام‌های این کشور در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. 

طی هفته‌های اخیر، برخی گزارش‌ها از آغاز فعالیت گروه تروریستی داعش در افغانستان و تشکیل هسته اولیه گروه مذکور در این کشور حکایت داشته است؛ موضوعی که در صورت حقیقت داشتن، می‌تواند بیانگر مرحله جدیدی از فعالیت تروریست‌های داعش باشد. اما پرسش اینجاست که حضور داعش در افغانستان در عمل تا چه حد جدی و سازمان یافته است؟

از یک‌سال پیش تاکنون اظهارات ضد و نقیضی از سوی مقام‌های افغانستان در باره حضور داعش در این کشور مطرح شده است که هیچ یک به طور جدی رد یا تایید نشده است.

گمانه زنی در خصوص پایگاه‌های آموزشی داعش در افغانستان

پس از گمانه زنی رسانه‌های غربی مبنی بر ایجاد پایگاه‌های آموزشی داعش در مناطق مختلف افغانستان از جمله ایالات «فراه» در غرب، «سرپل» در شمال و« لوگر» در جنوب کابل و حادثه گروگان گیری 31 مسافر هزاره در  «زابل»، حادثه دیگری در اواخر فروردین ماه امسال رخ داد که سبب تقویت این گمانه زنی‌ها شد.

در پی این شایعات، تصاویری از برخی ستیزه‌جویان سیاه‌پوش در این کشور انتشار یافت. در ابتدا، مقامات افغانستان تمایلی به بیان اینکه این افراد وابسته به داعش هستند، نداشتند و صرفا آن‌ها را تروریست می‌خواندند. اندکی بعد، چنین بیان شد که این افراد سیاه پوش، صرفاً گروه‌های منفردی وابسته به طالبان و شبکه حقانی هستند که نام خود را تغییر داده و دلیلی برای نگرانی از نفوذ داعش در افغانستان وجود ندارد.

پس از آن، یک سخنگوی داعش، توسعه این گروه به افغانستان و پاکستان را اعلام کرد؛ اما سؤال اینجاست که آیا این گروه واقعاً به دو کشور مذکور توسعه پیدا کرده یا این اخبار و شایعات، صرفاً جنگ روانی داعش است؟

رسانه‌های افغاستان نیز به موضوع احتمال حضور داعش در این کشور حساسیت نشان دادند. زمان زیادی نگذشت که نخستین تصاویر به همراه برخی اخبار پراکنده در این زمینه منتشر شد. یکی از جالب توجه‌ترین این موارد، تصویر مرد سیاه پوشی بود که سوار بر اسب و با در دست داشتن پرچم سیاه داعش، در جنگلی مشغول عبور بود.

نگرانی مردم افغانستان از استقرار داعش در این کشور

موضوع توسعه دامنه فعالیت داعش به افغانستان، به سرعت مورد توجه مردم این کشور نیز قرار گرفت. با وجود اینکه مقامات این کشور مکرراً اعلام می‌کردند، ‌تروریست‌های مذکور صرفاً افرادی وابسته به طالبان و دیگر گروه‌ها هستند، نگرانی از استقرار داعش در افغانستان، در میان مردم توسعه یافت. پس از آن، مقامات این کشور، از جمله نمایندگان مجلس و فرمانداران چنین گفتند که داعش نه تنها در فراح، هلمند و زابل، بلکه همچنین در غزنی (واقع در جنوب شرق افغانستان)، فاریاب (در مرز ترکمنستان) و قندوز (در مرز تاجیکستان) نیز فعال است.

اما برای بررسی دقیق‌تر این موضوع، باید به حادثه‌ای فروردین ماه سال جاری اتفاق افتاد، اشاره کرد. در 29 فروردین ماه امسال یک حمله انتحاری در شهر جلال آباد در شرق افغانستان صورت گرفت که در آن 130 تن کشته یا زخمی شدند که طالبان مسوولیت این حمله را نپذیرفت و آن را محکوم کرد و در مدتی کوتاه پس از آن گروه تروریستی داعش مسوولیت این حمله خونین را بر عهده گرفت.

مقامات بلند پایه افغانستان در پی این عملیات اعلام کردند که تعدادی از اعضای سابق طالبان پرچم‌های داعش را برافراشته‌اند و از دستورات آنان پیروی می‌کنند.

«نیکولاس هیسم» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان پس از آنکه داعش مسئولیت حمله انتحاری خونین جلال آباد در شرق این کشور را بر عهده گرفت خواستار تحقیقات جدی در این رابطه شد و گفت: باید به طور جدی برسی شود که به راستی داعش در افغانستان حضور دارد یا طالبان تحت نام داعش فعالیت می‌کند.

غنی:داعش خطری جهانی

«محمد اشرف» غنی رئیس‌جمهوری افغانستان نیز در سفر چند روز پیش خود به هند، داعش را گروه تروریستی خواند که برای منطقه و جهان خطرناک است زیرا توانستند در برخی از کشورهای منطقه، مناطقی را تحت کنترل داشته باشند.

«حامد کرزی» رئیس جمهور پیشین افغانستان در گفت‌وگوی با شبکه «سی ان بی‌سی» گفه که داعش در افغانستان به خاطر فاقد حمایت لازم، حضور ندارد.

برخی مقامات دولتی افغانستان تایید کرده‌اند در جنگ‌هایی که اکنون در استان قندوز در شمال افغانستان جریان دارد افرادی با پرچم‌های سیاه داعش حضور دارند. «صدیق صدیقی» سخنگوی وزارت کشور افغانستان در باره حضور داعش در این کشور گفت: به هیچ گروه تروریستی از جمله داعش اجازه داده نخواهد شد تا دراین کشور پایگاه نظامی ایجاد کند. «عتیق الله امرخیل» ژنرال بازنشسته نظامی و کار‌شناس مسائل سیاسی افغانستان می‌گوید داعش آنطور که در سوریه و عراق حضور دارد در افغانستان حضور پررنگ ندارد.

امرخیل افزود: تعدادی از عناصر داخلی و خارجی وابسته به تروریست‌ها به این باور رسیده‌اند که زمان مصرف گروه طالبان به پایان رسیده و دیگر نمی‌توان از آنان استفاده کرد لذا تحت نام داعش آغاز به فعالیت کرده‌اند.

«نورالحق علومی» وزیر کشور افغانستان نیز چند روز پیش به رسانه‌های افغانستان گفت باور دارد که گروه ترویستی داعش در این کشور حضور ندارد و افرادی که تحت نام داعش در این کشور فعالیت می‌کنند‌‌ همان گروه طالبان هستند که فقط نام و پرچم خود را تغییر داده‌اند.

وزیر خارجه استرالیا: از خطر حضور داعش در افغانستان آگاهیم

«جولی بیشاپ»، وزیر خارجه اعلام کرد که در سفر اخیر خود به افغانستان از ارتباط میان داعش و طالبان افغان آگاه شده است.

وی اظهار داشته است که شواهد و اسنادی که حضور داعش را در افغانستان تثبیت کند، وجود ندارد.

وزیر خارجه استرالیا گفت: «این نگرانی اما وجود دارد که داعش توجه خود را از عراق و سوریه به افغانستان جلب کند و شبه نظامیان طالبان ایدیولوژی وحشیانه این گروه را خواهند پذیرفت».

نقش داعش در مذاکرات دولت مرکزی افغانستان و طالبان

حالا گفته می‌شود داعش نفوذش در افغانستان را گسترش داده و این مسئله به طور بالقوه چشم انداز مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان را پیچیده خواهد کرد. هم موافقان و هم مخالفان مذاکرات میان دولت و طالبان به حضور داعش در این کشور اشاره می‌کنند، در حالی که هر کدام از دو گروه برآورد متفاوتی از قدرت داعش دارند.

به طور مثال یکی از نمایندگان داعش در پاکستان ادعا کرده بود که این گروه توانسته بیعت بیش از 10 هزار مبارز افغانستانی را در مناطق قبایلی به دست بیاورد. اما «عبدالله عبدالله»، رئیس اجرایی دولت افغانستان در همین ارتباط گفت: «برخی ممکن است این تهدید را اغراق آمیز جلوه دهند، در حالی که عده‌ای هم آن را کاملاً نادیده می‌گیرند.»

این غیر ممکن است که این آمار و ارقام را مورد بررسی قرار دهیم چون تمایز قائل شدن میان شبه نظامیان طالبان و مبارزان داعش کار آسانی نیست. ربودن 30 شیعه قوم هزاره در اتوبان کابل- قندهار توسط مردان نقاب زده، یکی از شواهد این مسئله است. ژنرال عبدالحمید از ارتش ملی افغانستان این ربایش را کار طالبان توصیف کرد و گفت آن‌ها به زبان اصلی افغانستان یعنی دری و پشتو صحبت می‌کردند. بقیه می‌گویند آدم ربایان به زبانی غیر از زبان مردم محلی صحبت می‌کردند.

مذاکرات صلح میان طالبان و دولت‌های افغانستان و پاکستان و مقامات ارتش ادامه دارد. اما همه طرفین درباره نقشی که داعش می‌تواند در این بین ایفا کند، نگران هستند.

خیالات داعش در افغانستان + نقشه

ماجرا حضور داعش در افغانستان وقت جالب می‌شود که به نقشه‌ای که این گروه از آینده سرزمین خود سال گذشته منتشر کرد، سری بزنیم.

در نقشه‌ای که از سوی داعش منتشر شد این گروه برنامه پنج ساله خود را برای گسترش مناطق تحت تصرف خود اعلام کرده است. در این نقشهه مضحک، داعش به سرزمین‌های خاورمیانه، شمال افریقا و بخشی وسیعی از اسیا و اروپا دست انداخته است. در این نقشه ایران، افغانستان، و مناطق اطراف دو کشور به نام خراسان و تحت تسلط داعش معرفی شده است.

باید اشاره کرد آنچه از آن به هسته داعش در افغانستان یاد شده، تاکنون حمله‌ای علیه دولت ترتیب نداده است. برخی ناظران بر این باورند که تروریست‌های این گروه، خود را آماده انجام عملیاتی در فصل بهار و تابستان می‌کنند که قرار است طی آن، جاده اصلی متصل کننده هرات به قندهار هدف قرار گیرد؛ اما خود این امر نیز می‌تواند به خودی خود، بیانگر ضعف داعش در افغانستان باشد.

به هر ترتیب، حتی با اینکه نشانه‌های جدی از حضور داعش در عرصه میدانی افغانستان وجود ندارد، این احتمال که اقبال به این گروه از سوی ستیزه‌جویان افغانستان بیشتر شود، وجود دارد؛ اما به موازات این امر، مشخص شده که داعش نخواهد توانست آنچه انتظار دارد و «سرزمین موعود» خود را در خراسان بیابد و در عوض، با مخالفت‌ها و تقابل‌های جدی از سوی گروه‌های محلی مواجه خواهد شد.

منبع:آنا


رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در گزارش
کد خبر: 1266

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

 • افتتاح حوزه علمیه ولایت در بامیان
  افتتاح حوزه علمیه ولایت در بامیان به گزارش پایگاه خبری رسالت ْ روز گذشته  (سوم شعبان المعظم)همزمان با میلاد حضرت امام حسین (ع) حوزه علمیه رسالت با شرکت علما ْ اساتید ْٖطلاب ْوالی محترم بامیان و سایز اقشار توسط حضرت آیت الله صالحی افتتاح گردید.در این محفل حجت الاسلام بابه محسنی با بیان اینکه :آيت الله…
  نوشته شده در شنبه, 01 ارديبهشت 1397 05:28
 • تجلیل از سالروز شهادت امام موسی ابن جعفر (ع)
  تجلیل از سالروز شهادت امام موسی ابن جعفر (ع)   به گزارش پایگاه خبری رسالت ْ جضرت آیت الله صالحی در سالروز شهادت امام موسی ابن جعفر در سالن کرامت بیان فرمودند که ْبنابر مشهور، و آنچه که شهید مطهری بیان می دارد ْ امرور روز شهادت امام هفتم حضرت موسی الکاظم سلام الله علیه است. ولادت موسی بن…
  نوشته شده در جمعه, 24 فروردين 1397 18:14
 • سمینار یک روزه بعثت از دیدگاه آیات و روایات:
  سمینار یک روزه بعثت از دیدگاه آیات و روایات: به گزارش پایگاه خبری رسالت، در هجدهمین روز از سال ۱۳۹۷ سمینار یک روزه ای با شرکت علما، اساتید و طلاب حوزه علمیه کابل در حوزه علمیه رسالت برگزار گردید. و سخنرانان با تاکید بر اهداف والای بعثت، بعثت پیامبر گرامی…
  نوشته شده در یکشنبه, 19 فروردين 1397 21:20
 • تبدیل افغانستان به مرکز تجارت و ترانزیت منطقه
  تبدیل افغانستان به مرکز تجارت و ترانزیت منطقه پایگاه خبری رسالت -سومین نشست سالانۀ “سام” تحت عنوان (پیشرفت ها و دستآوردهای انکشاف افغانستان و آجندای اصلاحات) قبل از ظهر امروز با سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، رسماً افتتاح شد. این نشست که با حضور نمایندگان نزدیک به ۴۰ کشور در ارگ برگزار گردید، رئیس جمهور غنی به…
  نوشته شده در پنج شنبه, 13 مهر 1396 19:04
 • به هر قیمتی که باشد افغانستان را می سازم!
  به هر قیمتی که باشد افغانستان را می سازم! اشرف غنی در مراسم روز جهانی جوان گفت که به هر قیمتی که باشد افغانستان را می سازم. به گزارش پایگاه خبری رسالت، ارگ ریاست جمهوری به مناسبت روز جهانی جوان، مراسمی به منظور حمایت از جایگاه این قشر عظیم کشور برگزار کرد. وی افزود:بیشترین سرمایه سیاسی خود را در…
  نوشته شده در یکشنبه, 22 مرداد 1396 05:53
 • 235 اسیر هزارهِ میرزا اولنگ امروز بعد از ظهر آزاد شدند
  235 اسیر هزارهِ میرزا اولنگ امروز بعد از ظهر آزاد شدند پایگاه خبری رسالت- 235 اسیر هزارهِ میرزا اولنگ امروز بعد از ظهر آزاد شدند.  به گزارش پایگاه خبری رسالت: تعداد 235 نفر از اسرای درقریه میرزا ولنگ پس از 4 روز در نتیجه سعی و تلاش بزرگان محلی با رهبری مقام ولایت از چنگ طالبان وداعش رها شده و دقایقی پیش…
  نوشته شده در چهارشنبه, 18 مرداد 1396 14:51
 • تیر باران 26 کشاورز توسط داعش در سرپل
  تیر باران 26 کشاورز توسط داعش در سرپل پایگاه خبری رسالت - گروه تروریستی تکفیری داعش شب گذشته داعش 26 کشاورز ربوده شده را در سرپل تیرباران کرد. به گزارش پایگاه خبری رسالت ،محمدنور رحمانی، رییس شورای ولایتی سرپل می‌گوید که افراد زیردست شیرمحمد غضنفر، یکی از فرماندهان گروه داعش از میان 27 کشاورزی که روز گذشته از…
  نوشته شده در یکشنبه, 15 مرداد 1396 22:49
 • چهره شهر کابل تغییر می کند
  چهره شهر کابل تغییر می کند براساس طرح و دیزاین جدید حکومت به کمک یک شرکت خصوصی خارجی چهره ظاهری شهر کابل تغییر می کند. به گزارش پایگاه خبری رسالت  "رئیس جمهور غنی" نخستین طرح و دیزاین شهر کابل را شام امروز سه شنبه (۳ اسد) از طریق ویدیو کنفرانس مورد ارزیابی قرار داد. در جریان…
  نوشته شده در چهارشنبه, 04 مرداد 1396 19:24
 • افغانستان چهارمین کشور ناامن جهان
  افغانستان چهارمین کشور ناامن جهان پایگاه خبری رسالت -بانک جهانی در گزارش تازه‌اش افزایش فقر، ناامنی و رشد آهسته‌ی اقتصادی را تهدید‌های جدی برای آینده افغانستان خوانده است. در این گزارش آمده است: “مردم فقیر و تنگدست، آسیب پذیرترین افراد در میان جمعیت افغانستان هستند. پس از سال ۲۰۱۱ میلادی ناامنی و بی‌ثباتی ۱.۳ میلیون…
  نوشته شده در دوشنبه, 22 خرداد 1396 22:28
 • تروریزم نه شیعه می شناسد نه سنی
  تروریزم نه شیعه می شناسد نه سنی پایگاه خبری رسالت -مردم هرات هفتمین روز از شهدای مسجد جامع این شهر را با پیام وحدت و همدلی شیعیان و اهل تسنن گرامی داشتند و از منافقان و دشمنان اسلام ابراز نفرت و انزجار کردند.  هفتمین روز شهادت جمعی از روحانیون و دیگر شهدای حمله تروریستی مقابل مسجد جامع هرات…
  نوشته شده در دوشنبه, 22 خرداد 1396 21:51

فعالیتهای مسجد جامع الزهرا

فعالیتهای حوزه علمیه رسالت