امروز: سه شنبه 04 ارديبهشت 1397 برابر با 24 آوریل 2018

جنوب از داعش، شمال از طالبان

 • پنج شنبه, 24 ارديبهشت 1394

جنوب از داعش، شمال از طالبان! –
نویسنده: وحید “مژده”
از چندی بدینسو طالبان به سلسلهء عملیات عزم، در شمال کشور حضوری پر رنگ از ناامنی وجنگ به نمایش گذاشتند. طالبان عملیات امسال خود را عزم نامیده اند که تا اخیر سال ادامه خواهد یافت.

این اولین باری است که در طول بیش از سیزده سال گذشته طالبان چنین حملهء وسیعی رابه شمال انجام می دهند که بخصوص ولایات کندز، بغلان وبدخشان شاهد حملات وسیع آنان بوده است. در ولایات سرپل، فاریاب و غور نیز خبر از برخورد های خونین نیروهای دولت با طالبان می رسد و در ولایت بادغیس که قبلا خبر از حضور داعش داده شده بود، اکنون طالبان حضوری قدرتنمد دارند و اخیرا ولسوالی جوند را نیز به تصرف خود درآوردند.
در ولایت کندز آنها از نارضایتی مردم از حکومت مرکزی بهره بردند که اربکی ها را بر آنان حاکم ساخته بود و به این ترتیب توانستند حتی به حومهء مرکز ولایت نیز رخنه کنند.
چرا در عملیات عزم طالبان، شمال مهمتر از جنوب است؟
این سوال مهمی است و این نوشته تلاشی برای جواب به همین سوال است.
از بدو بمیان آمدن حکومت وحدت ملی، شایعات زیادی در مورد حضور داعش در افغانستان بگوش می رسد که مقامات دولتی در پخش این شایعات نقش دارند. در ابتدا تاکید بیشتر بر حضور داعش در جنوب صورت می گرفت و از داعش بعنوان نیروئی که خواهد توانست برای طالبان در مرکز قدرت آنان چالش برانگیز باشد نام برده می شد. اما موضوع عبدالروف خادم که گمان می رفت آغازی برای پایان دور طالبان در جنوب باشد، نتوانست به جائی برسد و از همان ابتدا به مشکل برخورد. خادم نتوانست نیروئی برانگیزد و مرکزی در کجکی ایجاد نماید. طالبان می گویند که در در جنوب افغانستان چیزی بنام داعش وجود ندارد و مورد عبدالروف خادم نیز یک استثنا بود.
طالبان از اینکه دعوت داعش در جنوب بتواند چالش عمده ای برای آنان بمیان آورد و به پیوستن جنگجویان طالب به این گروه منجر گردد، نگرانی زیادی ندارند اما تمایل پیوستن به داعش بیشتر در میان جنگجویان خارجی هم پیمان طالبان دیده می شد که قبلا در مناطق جنوب و جنوب غرب زندگی می کردند و بزرگترین گروه در میان آنها حرکت اسلامی ازبیکستان است.
جنگجویان حرکت اسلامی ازبیکستان یکی از گروه های همپیمان القاعده بود که با طالبان نیز رابطهء نزدیک داشت. این گروه توسط طاهر یولداش اساس نهاده شد و بعد از تعیین ملا محمد عمر بحیث امیرالمومنین، طاهر با وی بعنوان امیر بیعت نمود. طاهر با پیروانش بعد از سقوط رژیم طالبان در نتیجهء حملات امریکا در سال 2001 به وزیرستان شمالی پناه بردند و در آنجا آزادنه با خانواده های شان زندگی می کردند. امریکا در ابتدا حضور این گروه را زیاد جدی نگرفته بود وشاید گمان داشت که گروهی که هیچ پیوند قومی با قبایل ندارد، نخواهد توانست با نظام قبایلی درآمیزد و قدرتی برانگیزد. اما بعد از سال 2003 که جنگ در افغانستان علیه امریکا شدت گرفت، امریکا به تدریج از حضور این جنگجویان در مناطق قبایلی نگران شد.
در سال 2006 میان حافظ گل بهادر و ملا نذیر دو تن از فرماندهان جنگویان محلی پاکستانی در وزیرستان شمالی و نیروهای نظامی پاکستان قراردادی به امضا رسید و آنها متعهد شدند تا به جنگجویان القاعده اجازهء حضور در مناطق شان را ندهند. بعد از این قرارداد بود که جنگ میان طالبان پاکستانی و ازبیک ها آغاز گردید. در این جنگ تعدادی از افراد دو طرف کشته شدند اما ملامحمد عمر داخل اقدام شد و به بیت الله محسود رهبر طالبان پاکستانی دستور داد که ازبیک ها را موقتا در منطقهء قبیلهء محسود پناه دهد.
ازبیک ها به این منطقه پناه بردند اما فشار هائی بر آنان وجود داشت. نظام دیرپای قبایلی حضور گروهی را که چالشی علیه نظام دیرپای قبایلی ایجاد کرده بود و متهم به ترور رهبران آنان بود، بر نمی تابید، تا اینکه ملا برادر از آنها خواست تا به منطقهء دای چوپان و خاک افغان در ولایت زابل بروند. آنها به این منطقه رفتند و گفته می شود که رهبر آنان طاهر یولداش در همین منطقه در اثر حملهء یک طیارهء بی پیلوت امریکائی کشته شد.
در صف طالبان نیز تحولاتی به میان آمد. بعد از اینکه طالبان به منظور مذاکره در مورد صلح به قطر رفتند، اعلام نمودند که نمی خواهند خاک افغانستان علیه کشور دیگری مورد استفاده قرار گیرد. آنها اعلام نمودند که هیچ برنامه ای در خارج از افغانستان نداشته و از چنین برنامه هائی نیز حمایت نمی کنند. این اعلام طالبان موجب ناامیدی جنگجویان خارجی بخصوص آنهائی گردید که از آسیای میانه آمده بودند. رهبر فقید آنان طاهریولداش به آنها امید رفتن به سرزمین های موعود را در آسیای میانه داده بود.
زمانیکه ابوبکر بغدادی با اعلام خلافت دولت اسلامی خود را خلیفهء مسلمین خواند و برنامهء این دولت را برای گسترش خلافت بر سراسر جهان اسلام تشریح نمود، این پیام وی در افغانستان بیش از دیگران برای جنگجویان خارجی الهام بخش بود. آنهائی که سالها خواب رفتن به کشور های شان و جنگ علیه رژیم های مستبد در آن کشور ها را می دیدند، ناگهان خود را با شرایط وفرصت های جدیدی مواجه یافتند.
رهبری حرکت اسلامی ازبیکستان را اکنون عثمان غازی بعهده دارد و او اعلام نمود که چون ملامحمد عمر رهبر طالبان از سالها بدینسو از صحنه غایب است، بنابراین گروه تحت فرمان وی بیعت خود از وی را پس می گیرند و با ابوبکر بغدادی بیعت می کنند. از آن ببعد آنها تلاش هائی را به منظور رفتن از جنوب به سمت شمال افغانستان آغاز کردند. در نتیجه تاکنون گفته می شود که به تعداد 5000 نفر شامل زنان و اطفال این گروه بسوی شمال رفته در بدخشان و سایر مناطق هم مرز با آسیای میانه مسکن گزیده اند. “تعدادی از زنان واطفال آنان در جریان این سفر بدست نیروهای امنیتی افغان افتادند که موضوع گروگانگیری 31 مسافر هزاره را بدنبال داشت”.
رفتن به شمال و ایجاد یک مرکزیت هرچند کوچک برای این گروه می تواند یک فرصت تاریخی باشد. اگر این گروه بتواند در شمال افغانستان مستقر گردد، در مدت کوتاه خواهد توانست تندروان بسیاری را از کشور های آسیای میانه بسوی خود جذب نماید و به قدرتی بزرگ مبدل گردد.
همین اکنون از کشور های آسیای میانه هزاران نفر برای پیوستن به گروه دولت اسلامی راهی سوریه و عراق شده اند و درصف این گروه می جنگند، با توجه به چنین شرایط اگر داعش با داعیهء خلافت اسلامی در مرز های آسیای میانه حضور یابد، بدون تردید هزاران تن از افراد آمادهء جنگ از این کشور ها به سهولت خود را به افغانستان خواهند رسانید و به این ترتیب گروه دولت اسلامی در اقلیم خراسان شاید بعد از گروه اصلی در سوریه و عراق، بزرگترین نیروی دولت اسلامی در جهان را تشکیل دهد. پس شمال افغانستان برای گروه دولت اسلامی ارزش حیاتی دارد.
همین مسئله موجب گردید که طالبان از وضع در شمال نگران شوند. آنها به این نتیجه رسیدند که امریکا به نفع خویش می داند که گروهی جدیدی را برای فشار بر آسیای میانه و چین در میدان جنگ افغانستان ببیند. امریکا می داند که طالبان اکنون سیاسی تر از سابق شده اند و با روسیه و چین و سایر کشورها در تماس اند. آنها می توانند با چین و روسیه معامله نمایند اما برنامهء “شمال از داعش جنوب از طالبان” که به تضعیف طالبان در شمال می انجامد، می تواند اهمیت طالبان را برای روسیه و چین از میان ببرد. گروه جدید که متشکل از جنگجویان آسیای میانه، ایغور ها و چچن ها اند، می توانند برای آسیای میانه و چین مشکل ایجاد نمایند.
از نظر طالبان دسیسهء جدید در این منطقه، تقسیم افغانستان به دو منطقهء شمال از داعش، جنوب از طالبان است و باید به هر قیمت ممکن با آن مقابله کرد.
این نگرانی موجب شد تا طالبان از آغاز سال جدید هجری فشار شدیدی را بر شمال افغانستان و مناطق هم مرز با آسیای میانه براه اندازند. از بادغیس تا قندوز و بدخشان فعالیت های نظامی بی سابقهء طالبان به همین نگرانی پیوند دارد.
تاکنون میان جنگجویان داعش و طالبان برخورد نظامی صورت نگرفته و حتی جنگجویان خارجی شاید از سر ناچاری به خواست های طالبان در شمال برای کمک در جنگ با آنها جواب مثبت داده اند. شکی نیست که آنها مترصد فرصت اند و می خواهند با حضور پررنگ تر در شمال افغانستان و مناطق هم مرز با آسیای میانه، قدرت جدیدی بمیان آورند.
شایعاتی وجود دارد که رهبران حکومت وحدت ملی، داعش را که برنامه ای خارج از مرز های افغانستان دارد واز افغانستان فقط بعنوان یک مسیر برای رفتن به کشور های دیگر استفاده می کند، در مقایسه با طالبان که با دولت افغانستان می جنگند، خطری ضعیف تر می دانند. دولت وحدت ملی در انتظار آنست که میان طالبان و این قدرت نوظهور برخورد آغاز گردد و در نتیجه طالبان تضعیف گردند.

رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در گزارش
کد خبر: 1284

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

 • افتتاح حوزه علمیه ولایت در بامیان
  افتتاح حوزه علمیه ولایت در بامیان به گزارش پایگاه خبری رسالت ْ روز گذشته  (سوم شعبان المعظم)همزمان با میلاد حضرت امام حسین (ع) حوزه علمیه رسالت با شرکت علما ْ اساتید ْٖطلاب ْوالی محترم بامیان و سایز اقشار توسط حضرت آیت الله صالحی افتتاح گردید.در این محفل حجت الاسلام بابه محسنی با بیان اینکه :آيت الله…
  نوشته شده در شنبه, 01 ارديبهشت 1397 05:28
 • تجلیل از سالروز شهادت امام موسی ابن جعفر (ع)
  تجلیل از سالروز شهادت امام موسی ابن جعفر (ع)   به گزارش پایگاه خبری رسالت ْ جضرت آیت الله صالحی در سالروز شهادت امام موسی ابن جعفر در سالن کرامت بیان فرمودند که ْبنابر مشهور، و آنچه که شهید مطهری بیان می دارد ْ امرور روز شهادت امام هفتم حضرت موسی الکاظم سلام الله علیه است. ولادت موسی بن…
  نوشته شده در جمعه, 24 فروردين 1397 18:14
 • سمینار یک روزه بعثت از دیدگاه آیات و روایات:
  سمینار یک روزه بعثت از دیدگاه آیات و روایات: به گزارش پایگاه خبری رسالت، در هجدهمین روز از سال ۱۳۹۷ سمینار یک روزه ای با شرکت علما، اساتید و طلاب حوزه علمیه کابل در حوزه علمیه رسالت برگزار گردید. و سخنرانان با تاکید بر اهداف والای بعثت، بعثت پیامبر گرامی…
  نوشته شده در یکشنبه, 19 فروردين 1397 21:20
 • تبدیل افغانستان به مرکز تجارت و ترانزیت منطقه
  تبدیل افغانستان به مرکز تجارت و ترانزیت منطقه پایگاه خبری رسالت -سومین نشست سالانۀ “سام” تحت عنوان (پیشرفت ها و دستآوردهای انکشاف افغانستان و آجندای اصلاحات) قبل از ظهر امروز با سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، رسماً افتتاح شد. این نشست که با حضور نمایندگان نزدیک به ۴۰ کشور در ارگ برگزار گردید، رئیس جمهور غنی به…
  نوشته شده در پنج شنبه, 13 مهر 1396 19:04
 • به هر قیمتی که باشد افغانستان را می سازم!
  به هر قیمتی که باشد افغانستان را می سازم! اشرف غنی در مراسم روز جهانی جوان گفت که به هر قیمتی که باشد افغانستان را می سازم. به گزارش پایگاه خبری رسالت، ارگ ریاست جمهوری به مناسبت روز جهانی جوان، مراسمی به منظور حمایت از جایگاه این قشر عظیم کشور برگزار کرد. وی افزود:بیشترین سرمایه سیاسی خود را در…
  نوشته شده در یکشنبه, 22 مرداد 1396 05:53
 • 235 اسیر هزارهِ میرزا اولنگ امروز بعد از ظهر آزاد شدند
  235 اسیر هزارهِ میرزا اولنگ امروز بعد از ظهر آزاد شدند پایگاه خبری رسالت- 235 اسیر هزارهِ میرزا اولنگ امروز بعد از ظهر آزاد شدند.  به گزارش پایگاه خبری رسالت: تعداد 235 نفر از اسرای درقریه میرزا ولنگ پس از 4 روز در نتیجه سعی و تلاش بزرگان محلی با رهبری مقام ولایت از چنگ طالبان وداعش رها شده و دقایقی پیش…
  نوشته شده در چهارشنبه, 18 مرداد 1396 14:51
 • تیر باران 26 کشاورز توسط داعش در سرپل
  تیر باران 26 کشاورز توسط داعش در سرپل پایگاه خبری رسالت - گروه تروریستی تکفیری داعش شب گذشته داعش 26 کشاورز ربوده شده را در سرپل تیرباران کرد. به گزارش پایگاه خبری رسالت ،محمدنور رحمانی، رییس شورای ولایتی سرپل می‌گوید که افراد زیردست شیرمحمد غضنفر، یکی از فرماندهان گروه داعش از میان 27 کشاورزی که روز گذشته از…
  نوشته شده در یکشنبه, 15 مرداد 1396 22:49
 • چهره شهر کابل تغییر می کند
  چهره شهر کابل تغییر می کند براساس طرح و دیزاین جدید حکومت به کمک یک شرکت خصوصی خارجی چهره ظاهری شهر کابل تغییر می کند. به گزارش پایگاه خبری رسالت  "رئیس جمهور غنی" نخستین طرح و دیزاین شهر کابل را شام امروز سه شنبه (۳ اسد) از طریق ویدیو کنفرانس مورد ارزیابی قرار داد. در جریان…
  نوشته شده در چهارشنبه, 04 مرداد 1396 19:24
 • افغانستان چهارمین کشور ناامن جهان
  افغانستان چهارمین کشور ناامن جهان پایگاه خبری رسالت -بانک جهانی در گزارش تازه‌اش افزایش فقر، ناامنی و رشد آهسته‌ی اقتصادی را تهدید‌های جدی برای آینده افغانستان خوانده است. در این گزارش آمده است: “مردم فقیر و تنگدست، آسیب پذیرترین افراد در میان جمعیت افغانستان هستند. پس از سال ۲۰۱۱ میلادی ناامنی و بی‌ثباتی ۱.۳ میلیون…
  نوشته شده در دوشنبه, 22 خرداد 1396 22:28
 • تروریزم نه شیعه می شناسد نه سنی
  تروریزم نه شیعه می شناسد نه سنی پایگاه خبری رسالت -مردم هرات هفتمین روز از شهدای مسجد جامع این شهر را با پیام وحدت و همدلی شیعیان و اهل تسنن گرامی داشتند و از منافقان و دشمنان اسلام ابراز نفرت و انزجار کردند.  هفتمین روز شهادت جمعی از روحانیون و دیگر شهدای حمله تروریستی مقابل مسجد جامع هرات…
  نوشته شده در دوشنبه, 22 خرداد 1396 21:51

فعالیتهای مسجد جامع الزهرا

فعالیتهای حوزه علمیه رسالت