امروز: پنج شنبه 29 شهریور 1397 برابر با 20 سبتامبر 2018

نبرد نیروهای دولتی و طالبان در استان «هلمند»

 • چهارشنبه, 02 دی 1394

 

 نبردی که از 10 روز پیش میان نیروهای دولتی و طالبان در استان «هلمند» در جنوب افغانستان آغاز شده است، هر روز ابعاد تازه ای به خود می گیرد، هر دو طرف از وارد آوردن خسارات به طرف مقابل خبر می دهند و شواهد همچنین نشان می دهد که عملیات روانی برای تضعیف طرفین درگیری، پا به پای درگیری های مسلحانه به پیش می رود.ارتش افغانستان گفته است که نیروهای ویژه را برای جلوگیری از سقوط استان هلمند به شهرستان «سنگین» یکی از مهمترین شهرستان های راهبردی این منطقه و یکی از کانون های اصلی درگیری اعزام کرده و وضعیت در این شهرستان تحت کنترل است. ارتش تاکید کرده که اجازه سقوط «سنگین» را نمی دهد، در مقابل طالبان تاکید دارد پیروزی در هلمند نزدیک است.
«دولت وزیری» سخنگوی وزارت دفاع افغانستان دو روز قبل در یک مصاحبه مطبوعاتی مشترک با سخنگوی وزارت کشور گفت که به زودی شرایط در هلمند تغییر می کند، اما «خالد خالد» یک فعال مدنی ساکن هلمند در گفت و گویی با «طلوع نیوز» خطاب به وی گفت: حقایق را به مردم بگوید و به شرایط وخیم هلمند اعتراف کند.
وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده است که بیش از 200 نفر از نیروهای طالبان را در مدت کمتر از یک هفته در هلمند و سایر استان های این کشور کشته و چندین نفر را بازداشت کرده است. طالبان نیز می گوید در این مدت، برخی از شهرستان های استان هلمند از جمله «نوزاد» و «خانشین» را تصرف کرده و تسلیحات و تجهیزات دولتی را به غنیمت گرفته است.
«محمد جان رسولیار» معاون استاندار هلمند، روز یکشنبه این هفته با ارسال نامه ای به رئیس جمهوری تاکید کرد که شرایط امنیتی در هلمند بسیار وخیم است و اغلب شهرستان های استان در محاصره مخالفان مسلح قرار گرفته و بیش از 90 نفر از نظامیان افغان، فقط در دو روز در درگیری با گروه طالبان کشته شده اند. «میرزا خان رحیمی» استاندار هلمند البته سخنان معاون خود را رد کرد و نظرات ارتش و وزارت دفاع را تکرار کرد که اوضاع در این استان تحت کنترل است.
شواهد نشان می دهد که طالبان تهاجم گسترده ای را برای تصرف استان هلمند تدارک دیده است و اعزام 30 نفر از نظامیان نیروی هوایی انگلیس و 60 نفر از نظامیان نیروی زمینی این کشور به هلمند و حضور دوباره نیروهای آمریکایی در نبردها حاکی از پیشروی های طالبان و در آستانه سقوط قرار گرفتن این استان راهبردی است.
کمتر از 12 هزار نفر از نیروهای کشورهای عضو ناتو در افغانستان حضور دارند که 9 هزار و 800 نفر از آنان نیروهای آمریکایی هستند.
وزارت دفاع انگلیس تایید کرده است که 90 نفر از نیروهای نظامی خود را پس از آغاز نبردها در هلمند به این استان اعزام کرده است، اما افزوده است که آنان در نبردها شرکت نمی کنند.
«بارک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا نیز پس از آنکه باقی ماندن نظامیانش را تا پایان سال 2016 میلادی تمدید کرد، گفت که «نظامیان آمریکایی در ماموریت های نظامی وارد نخواهند شد و فقط به آموزش و تعلیم نیروهای امنیتی افغان می پردازند».
«ریچارد کیمپ» فرمانده پیشین نیروهای انگلیسی در افغانستان پیشتر گفته بود که ما این کشور را زود ترک کردیم و در خارج کردن نیروهای خود از افغانستان عجله کردیم. «ریچارد ستریفیلد» یک نظامی انگلیس که هفت ماه در هلمند بوده است، می گوید که «بسیار مایوس کننده خواهد بود که هلمند یکبار دیگر در کنترل طالبان قرار بگیرد».
هلمند بزرگترین استان افغانستان است و به دلیل بزرگی و منابع آب، در میان مردم این کشور مشهور است که هلمند یک سوم از موجودیت افغانستان را تشکیل می دهد و به دلیل همجواری با قندهار پایگاه اصلی طالبان و زادگاه رهبران و سران این گروه از جمله ملا «محمد عمر» رهبر پیشین طالبان و «اختر محمد منصور»، جانشین وی نیز از اهمیت برخوردار است.
منابع دولتی در افغانستان با وجود آنکه سقوط برخی از شهرستان های استان هلمند را تایید نکرده اند، اما موضع شفافی در خصوص محاصره نیروهای دولتی توسط طالبان، اتخاذ نکرده اند و آگاهان نظامی و سیاسی می گویند به دلیل مناسب بودن منطقه برای جنگ های چریکی، در صورت سقوط هلمند، امکان بازپس گیری آن، وجود ندارد و هلمند، قندوز نیست.

این آگاهان تاکید می کنند که شهرستان «گرشگ» دارای یک موقعیت راهبردی است و شهر «سنگین» نیز در محاصره نیروهای طالبان قرار دارد و چنانچه «سنگین» سقوط کند، شاهد سقوط فوری «گرشگ» خواهیم بود و در آن صورت، وضعیت خیلی پیجیده تر خواهد شد.

به گزارش ایرنا، شورای ولایتی هلمند می گوید که طالبان، حملات گسترده ای را برای تصرف هلمند آغاز کرده است و شماری از شهرستان های این استان با خطر سقوط مواجه است و هر لحظه ممکن است هلمند در تصرف مخالفان مسلح دولت قرار گیرد.

«کریم اتل» رئیس شورای ولایتی هلمند نیز گفته بود که اکنون در پنج شهرستان و یک منطقه از شهر لشکرگاه، مرکز استان هلمند جنگ ادامه دارد و این درگیری ها روز به روز سنگین تر می شود.
«مراد علی مراد» معاون رئیس ستاد مشترک ارتش افغانستان نیز به مردم اطمینان داد از روز سه شنبه شدت نبردها در سنگین کاهش یافته و اوضاع تحت کنترل قرار داد.

سخنان طالبان و منابع دولتی در افغانستان نشان می دهد که هر کدام از طرفین برای عملیات روانی و جنگ تبلیغاتی در هلمند حساب ویژه ای باز کرده اند و به نظر می رسد سرنوشت جنگ بیش از آن که در میدان های نبرد مشخص شود، در مهارت و توانمندی در استفاده از عملیات روانی، تعیین خواهد شد.

رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در گزارش
کد خبر: 1467

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

 • پیام تسلیت حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حادثه درناک شهر گردیز
  پیام تسلیت حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حادثه درناک شهر گردیز پیام تسلیت حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حادثه درناک شهر گردیز بسمه تعالی من المومنین رجال صدقوا ما عاهدواالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا شهادت موهبتی الهی و معبر است که انسان به واسطه آن از این جهان خاکی و ناسوت…
  نوشته شده در شنبه, 13 مرداد 1397 07:03
 • برگزاری کارگاه روش شناسی پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی
  برگزاری کارگاه روش شناسی پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی به گزارش پایگاه خبری رسالت کارگاه روش شناسی پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی در حوزه علمیه رسالت با شرکت ده ها تن از طلاب سطوح عالیه از روز دوشنبه چهارم سرطان توسط استاد دکتر اسماعیل دانش پژوهشگر بین المللی…
  نوشته شده در دوشنبه, 04 تیر 1397 22:21
 • پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت شهادت حجه الاسلام توکلی
  پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت شهادت حجه الاسلام توکلی   بسم‌الله الرحمن الرحیم ولا تقولو لمن یقتل فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون. خبر شهادت عالم عامل، حضرت حجت الاسلام و المسلمین محمد جعفر توکلی موجب تالم وتاثر فراوان گردید. او که برای رضای ذات اقدس حق تعالی در راه خدمت به اسلام و مسلمین تلاش…
  نوشته شده در شنبه, 02 تیر 1397 14:04
 • نشست تخصصی ارتباط فعالیتهای حوزوی با مسائل سیاسی اجتماعی معاصر
  نشست تخصصی ارتباط فعالیتهای حوزوی با مسائل سیاسی اجتماعی معاصر نشست تخصصی ارتباط فعالیتهای حوزوی با مسائل سیاسی اجتماعی معاصر نشست تخصصی «ارتباط ارتباط فعالیتهای حوزوی با مسائل سیاسی اجتماعی معاصر» با حضور استاد ارجمند «جناب حجج الاسلام والمسلمین وفی ریاست امور روحانیون استان خراسان ْقرایی ریاست برنامه ریزی جوزه در استان خراسان و اربابی معاونت امور مساجد استان خراسان…
  نوشته شده در یکشنبه, 27 خرداد 1397 07:14
 • برگزاری نمازسعید فطردر مدرسۀ علمیه ولایت مرکز بامیان
  برگزاری نمازسعید فطردر مدرسۀ علمیه ولایت مرکز بامیان   به گزارش پایگاه خبری رسالت :   همزمان با مساجد و تکایای سرتا سرکشور نماز عید سعبد فطر به امامت حجت السلام والمسلمین حاج آقای بابه محسنی با حضورصد ها تن از مؤمنین درمدرسۀ علمیه ولایت، مرکز بامیان اقامه گردید.   حجت السلام محسنی در بخشی از خطبه های…
  نوشته شده در شنبه, 26 خرداد 1397 15:32
 • میزان فطریه و مسائل فقهی مربوط به آن
  میزان فطریه و مسائل فقهی مربوط به آن به گزارش پایگاه خبری رسالت با پایان ماه مبارک رمضان مسئله میزان فطریه و مسائل فقهی مربوط به آن بیش از پیش  مورد سوال قرار می گیرد مسئول پاسخ به شبهات حوزه علمیه رسالت در یادداشتی از زاویه تاریخی به موضوع نگریسته است و به طرح این مسئله پرداخته که…
  نوشته شده در جمعه, 25 خرداد 1397 04:43
 • بهره مندی از افکار و اندیشه های آن امام خمینی(ره) رمز رشد و تعالی جهان اسلام
  بهره مندی از افکار و اندیشه های آن امام خمینی(ره) رمز رشد و تعالی جهان اسلام بهره مندی از افکار و اندیشه های آن امام خمینی(ره) رمز رشد و تعالی جهان اسلام  همزمان با بیست و نهمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره)، سمیناری با عنوان «نوآوری های فلسفی عرفانی حضرت امام خمینی (ره)» از سوی حوزه علمیه رسالت و دفتز حضرت آیت الله صالحی در…
  نوشته شده در جمعه, 18 خرداد 1397 13:05
 • گزارش مراسم شبهای قدر
   به گزارش پایگاه خبری رسالت ْحوزه علمیه رسالت در شبهای نوزدهم ْ بیست و یکم و بیست وسوم ماه مبارک رمضاندر سوگ امام المتقین گریست. مراسم ویژه این شبها بالخصوص شب شهادت امام علی(ع) باحضور صد ها تن از هم وطنان و مومنین خدا جو برگزار شد. این مراسمها از…
  نوشته شده در جمعه, 18 خرداد 1397 09:46
 • سر زنش وتهدید در پرتوی عبارت ویل در قران
  سر زنش وتهدید در پرتوی عبارت ویل در قران به گزارش پایگاه خبری رسالت  آخرین درس تفسیر در ماه شعبان المعظم با عنوان ( ویل ) توسط حضرت ایت الله صالحی برگزار گردید  ایشان ابتدا بیان داشتند که هشدارهای قرانی باید سرلوجه امور زندگی فردی و اجتماعی باید باشد  یکی از این هشدار ها  عنوان ویل می باشد .در…
  نوشته شده در دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 23:05
 • پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حوادث درناک اخیر افغانستان
  پیام تسلیت دفتر حضرت آیت الله صالحی به مناسبت حوادث درناک اخیر افغانستان بسم الله الرحمن الرحیم انا لله و انا الیه راجعون با تأسف و اندوه فراوان که روز دوشنبه، کشور ما شاهد حوادث تلخو خونین بود. در حمله تروریستی‌ای که در کابل، منطقه شش درک، انجام یافته،عده ای از شهروندانمان ، شهید و مجروح گردیده اند. نُه تن از خبرنگاران و…
  نوشته شده در سه شنبه, 11 ارديبهشت 1397 19:45

فعالیتهای مسجد جامع الزهرا

فعالیتهای حوزه علمیه رسالت